لوله GRP | لوله جی آر پی | قیمت لوله GRP

لوله GRP | لوله جی آر پی | قیمت لوله GRP

لوله GRP چیست ؟

لوله GRP از یک بستررزینی تشکیل شده است که باالیاف شیشه (GRP) تقویت شده باشد. ساخت این لوله‌ها براساس فرآیند پیشرفته الیاف پیچی به روش پیوسته می‌باشد. این فرآیند امکان استفاده ازالیاف پیوسته شیشه رادرپیرامون لوله به همراه الیاف بریده شده ناپیوسته (Chop) که در جهت مختلف درترکیب لوله قرار می گیرند فراهم می‌آورد.

بکارگیری الیاف پیوسته در این جهت باعث افزایش استحکام لوله وکاهش هزینه تولید آن می‌گردد در این روش از سه نوع مواد اولیه اصلی جهت ایجاد لایه‌ای فشرده با حداکثر کارایی استفاده می‌شود. علاوه بر رزین، الیاف شیشه‌ای پیوسته و الیاف بریده شده با هم برای ایجاد استحکام حلقوی بالا و تقویت استحکام محوری بکار می‌روند .

GRP چیست؟

الیاف شیشه : Glass fiber مشهورترین تقویت کننده مورد استفاده در صنعت کامپوزیت می‌باشد و انواع مختلفی از آن بصورت تجاری وجود دارند ترکیبات شیمیایی این الیاف با هم متفاوت است و هر کدام برای کاربرد خاصی مناسب است.

پلاستیک / پلیمر تقویت شده با شیشه (GRP)چیست؟

پلاستیک تقویت شده با شیشه، که معمولا به عنوان فایبر گلاس شناخته می شود، پلیمر تقویت شده با الیاف شیشه ای (فیبر) در ساختار کامپوزیت است. پلیمر معمولا اپوکسی، پلی استر یا وینیل است. مواد فایبر گلاس معمولا در هواپیماهای تفریحی با عملکرد بالا و گلایدرها، قایق ها، اتومبیل ها، وان های حمام، مخازن آب، محصولات سقف، لوله ها، روکش ها، قالب ، تخته های موج سواری و پوست های خارجی درب استفاده می شود.

 

پلاستیک / پلیمر تقویت شده با فیبر (FRP) چیست؟

پلیمرهای تقویت شده فیبر از دو مولفه اصلی ساخته می شوند. الیاف و ماتریس پلیمری. در FRP، فیبر در یک ماتریس پلیمری جاسازی شده است. این ساختار خواص شیمیایی و فیزیکی کاملا متفاوت از خواص مواد بصورت جداگانه است. در واقع، این مواد نیازهای مهندسی بالاتر از مواد معمولی را پوشش می دهند. از این رو کامپوزیت ها در شرایط کم تر توسعه یافته و برای انجام وظایف تولید بکار گرفته می شوند. قطعات مکانیکی، شهرسازی، زیست پزشکی، دریایی و صنایع هوا فضا، کاربران اصلی مواد کامپوزیت هستند.

نقش اصلی الیاف، ارائه قدرت و سختی به مواد است. اما فیبر تنها شکننده است (به عنوان مثال: شیشه). بنابراین، فیبرها در یک پوشش از مواد پلیمری قرار می گیرند. ماتریس پلیمر الیاف را در موقعیت خود نگه می دارد و بارها را بین الیاف انتقال می دهد. این همچنین به مقاومت برشی بین لایه ای کمک می کند.

الیاف مورد استفاد هدر کامپوزیت ها

الیاف مورد استفاده در کامپوزیت به شرح زیر هستند: شیشه E، شیشه S، آرامید(کولار 49)، اسپکترا 1000، کربن(AS4)، کربن(IM-7)، گرافیت(P100) و بور. پلیمرهای مورد استفاده هم پلی استرها، وینیل استرها، اپوکسی ها، بیسمایلیمیدها، پلیمیدها و فنولیک ها هستند. هر پلیمر خواص شیمیایی و فیزیکی متفاوتی دارد; بنابراین، بطور متفاوت به ساختار کامپوزیت کمک می کند. در نتیجه، خواص کامپوزیت بر اساس نوع پلیمرها متفاوت است.

پلی استر و وینیل مواد کم هزینه هستند، از این رو به طور گسترده در ابزارهای تجاری استفاده می شود. اپوکسی ها برای ماتریس های فایبرگلاس با کارایی بالا استفاده می شوند. همچنین بهتر از وینیل و پلی استر در شرایط درجه حرارت بالا عمل می کنند.

بیسمایلیمیدها و پلیمیدها ماتریس های رزینی با درجه حرارت بالا هستند که در ابزارهای مهندسی در دماهای بحرانی (درجه حرارت زیاد) بکار می روند. فنولیکها سیستم های رزین با درجه حرارت بالا همراه با مقاومت خوب در برابر آتش و دود است. بنابراین، در داخل هواپیما استفاده می شود.

کاربرد لوله های GRP

انتقال آب

سيستم هاي فاضلاب

انتقال مايعات خورنده شيميايي مانند اسيدها و بازها

سيستمهاي مكش آب دريا براي پالايشگاهها و پتروشيمي ها

شبكه هاي آتش نشاني

خطوط زير دريا

مزایا لوله GRP

مقاومت در برابر خلاء کامل

حداقل طول عمر ۵۰ سال

مقاومت در برابر خورندگی و عدم نیاز به پوشش داخلی و خارجی

قابلیت تولید در شاخه های ( 6 و 12 متری )

مقاومت مکانیکی خوب و جذب نیروهای وارده در اثر ضربه به علت دارا بودن خاصیت ارتجاعی

صافی سطحی داخلی لوله و در نتیجه افت فشار کمتر نسبت به برخی از لوله‌ها

سبکی وزن و نصب سریع‌تر

استفاده از کوپلینگ دو واشره جهت اتصال لوله‌ها به یکدیگر و امکان استفاده از فلنج فایبرگلاس جهت اتصال به انواع دیگر لوله‌ها

امکان نصب زیرزمینی لوله‌ها تا حداکثر عمق ۱۶ متر (تحمل بار خاک) و حداقل ۱متر (حمل بار ترافیک )

تولید در قطرهای 110 تا ۲۴۰۰ میلیمتر تا فشار کاری ۳۲ بار

مشخصات فنی لوله GRP

لوله‌های GRP با توجه به استانداردهای  ASTMD3262 – ASTMD3517 – DIN16868 – AWWAC950  تولید شده و سپس مورد آزمایش قرار می گیرند. این نوع لوله‌ها در قطر های اسمی ۱۰۰ الی ۲۴۰۰ میلیمتر در سه رده سفتی استاندارد (۲۵۰۰، ۵۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ N/m2 ) و رده بندی فشاری ۶ الی ۳۲ بار تولید می شوند.

طول لوله‌ها بر حسب قطر لوله از ۶ الی ۱۲ متر می‌باشد. نوع اتصالات لوله‌ها برای شبکه های فاضلاب ثقلی (و تحت فشار) از جهت نشت آبهای خارجی به داخل و نشت فاضلاب داخل لوله‌ها به محیط بیرون دارای اهمیت زیادی می باشد. به همین جهت کارخانه تولید کننده لوله وظیفه دارد نوع اتصال و نحوه آب بندی لوله ‌ها را با توجه به استانداردهای مربوطه ساخته و تولید نماید.

تفاوت بین FRP و GRP چیست؟

  • FRP یک ماده کامپوزیتی است که در آن فیبرهای با مقاومت بالا در یک ماتریس پلیمری قرار می گیرند و در بسیاری از ابزار های تجاری و مهندسی با توجه به قدرت بالا و وزن کم مورد استفاده قرار می گیرند. FRP به عنوان یک جایگزین برای فلز و چوب استفاده می شود. بهترین مثال استفاده از پلیمر تقویت شده فیبر کربن (CFRP) به جای آلومینیوم و تیتانیوم یا فولاد با درجه بالا در هواپیما است.
  • فایبر گلاس یا GRP یک ماده کامپوزیتی است که از الیاف شیشه ساخته شده است و از پلی استر، وینیل یا اپوکسی به عنوان پلیمر استفاده می کند. از GRP در ساخت گلایدر، قایق و حمام استفاده می شود. فایبر گلاس عمدتا برای کاربردهای تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. شیشه فیبر (فایبرگلاس) یکی از انواع FRP است.

کامپوزیت ورق قالب سازی شده  (SMC)

 SMC (Sheet Molding Compound)  کامپوزیتی است (یکی از انواع GRP) به شکل اولیه ورقه به منظور تولید قطعه ی مورد نظر درآمده سپس مقدار مشخصی از این ورقه را داخل قالبی با حرارت مشخص قرار داده و پس از اعمال فشار (بر اساس الگوی مشخص) به قالب در مدت زمان مشخصی این ورقه (تحت فشار و دمای مذکور) اصطلاحا پخته شده و قطعه ای از قالب خارج خواهد شد که دارای ترکیبی از خواص مواد اولیه تشکیل دهنده ی ورقه و شکل قالب خواهد بود.

در این کامپوزیت فاز تقویت کننده را غالبا الیاف شیشه یا کربن (فایبرگلاس) و فاز ماتریس را رزین دما سخت مانند پلی استر غیر اشباع، وینیل استر و اپوکسی تشکیل می دهد. این ورق ها (صفحات) در یک فرآیند همراستا (ردیفی) با پراکنده کردن رشته های بلند از الیاف شیشه خرد شده و یا الیاف کربن بر روی یک حمام از رزین تولید می شوند.

خاصیت اصلی SMC، افزایش قدرت ناشی از الیاف بلند آن است، در حالی که در مقایسه با ترکیبات molding (ریخته گری) حجیم، این مقاومت افزایش یافته است. همچنین، مقاوم در برابر خوردگی، مقرون به صرفه برای تولید است و برای انواعی از نیازهای فن آوری استفاده می شود. SMC در ابزارهای الکترونیکی و صنعت خودرو، کشتی های شخصی و دیگر تکنولوژی های حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالب مرتبط :

لوله پلی اتیلن

لوله پلیکا

لوله کاروگیت

لوله مانیسمان

2019:07:28
  1. نوایی گفت:

    لیست قیمت لوله جی آر پی رو میخام . امکان داره برام بفرستید ؟ برای استعلام قیمت لوله جی آر پی زنگ زدم . اگر امکان داره واسه من واتز اپ بشه میخام تو مناقصه شرکت کنم . سایزبندی لوله فایبرگلاس رو هم اگر ممکنه برای من ارسال بفرمائید . .

نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57