کلرید کلسیم ، قیمت کلرید کلسیم

کلرید کلسیم ، قیمت کلرید کلسیم

کلرید کلسیم

کلرید کلسیم (به انگلیسی: Calcium chloride) (CaCl2)، یک ترکیب شیمیایی متشکل از کلسیم و کلر است. این ماده در آب بسیار محلول است. ین ماده بصورت پرک ، یا کلوخه و یا دانه دانه یافت می شود . تفاوت این ماده با نمک طعام جایگزینی کلسیم به جای سدیم می باشد .

 یک ترکیب شیمیایی با فرمول CaCl2.xH2O است. عنوان های دیگر این ترکیب کلرور کلسیم و کلسیم کلرید می باشد. این ماده تشکیل شده از کلسیم و کلر است و اغلب با دو مولکول آب همراه است. این ترکیب جذب شونده به رطوب است و به عنوان نمگیر شناخته می شود و در بسته بندی های ضد هوا و رطوبت نگهداری می گردد.

 کلسیم کلراید بدون آب (anhydrous) دارای جرم مولکولی (g/mol 110.98  ) می باشد. شکل ظاهری این ترکیب کریستال سفید رنگ می باشد. این نمک در آب حلال بوده لذا به عنوان منبعی مناسب کلسیم در واکنش های جانشینی مورد استفاده قرار می گیرد و به راحتی جایگزین کاتیون دیگری می شود. خصوصیات جالب این مولکول آزاد کردن گرما در حین حل شدن در آب می شود که مربوط به بالا بودن آنتالپی انحلال این ماده است.

کاربرد کلرید کلسیم

این ماده شیمیایی با بالاترین درجه خلوص به عنوان یک افزودنی غذایی و برای فراوری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. از نمک فراوری شده برای اسپری کردن میوه ها استفاده می گردد.

کلرید کلسیم خوراکی

 کلسیم کلراید مایع به یک عنصر کلیدی و مهم در صنایع غذایی تبدیل شده ، که عامل طعم و مزه شور غذا بدون افزایش محتوای سدیم می گردد.در حقیقت طعم بسیار شور کلرید کلسیم به ترشی، عطر و طعم غذا می افزاید در حالی که به غذا سدیم که برای بدن مضر است، اضافه نمی شود.

 اسپری کردن این ماده شیمیایی باعث افزایش عمر مفید و استحکام میوه ها و سبزیجات و بهبود کیفیت و ارزش تغذیه ای آنها در زمان انجمادشان می گردد. درواقع باعث افزایش محتوای کلسیم در میوه ها می شود.  ضمنا کلسیم کلرید به عنوان مبـرد در بستنی و ساخت دسر یخ زده استفاده می شود.

کلرید کلسیم برای اصلاح کمبود مواد معدنی در آبجو بهنگام جوشاندن آبجو استفاده می شود و بر عملکرد مخمر در طول فرآیند تخمیر کمک می کند و در نهایت طعم و بوی آبجوی حاصل را مطبوع تر خواهد نمود.

 از موارد استفاده این ماده شیمیایی می توان به ساخت بتن‌های زودگیر اشاره نمود. به این ترتیب که کلسیم کلراید در ساخت این بتن‌ها نقش تسریع کننده را ایفا می کند. این کلسیم کلراید ابتدا با آب بتن مخلوط و سپس به مخلوط شن و ماسه و سیمان اضافه شده. به این ترتیب برای ساخت بتن‌های زود گیر می‌توان بجای استفاده از سیمان زودگیر از سیمان معمولی (پرتلند نوع I) همراه با کلسیم کلراید استفاده کرد. بتن ساخته شده با این روش در برابر فرسایش مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد ولی در مقابل حمله سولفاتها هنوز آسیب‌پذیر تر بوده و افت بتن نیز حدود ۱۰ الی ۱۵ % افزایش یافته ولی مهمترین ضرر این ماده اثرش  روی آرماتورها و ایجاد خوردگی در آنها می باشد.

کلرید کلسیم بعضا به شیر فرآوری شده افزوده می شود و به باز گرداندن تعادل طبیعی بین کلسیم و پروتئین کازئین برای ساخت پنیر منجر می شود همچنین معمولا به عنوان یک الکترولیت در نوشیدنی های ورزشی و نوشیدنی ها دیگر از جمله آبهای بطری معدنی استفاده می شود.

کلسیم کلرید صنعتی

سایر کاربردهای کلرید کلسیم عبارتند از : 

استفاده در حفاری های نفت و گاز، ذوب کردن یخ و برف در جاده ها بهنگام زمستان، تثبیت ذرات خاک و کنترل گرد و غبار و ریزگردها در جاده ها و بیابان ها، استفاده ز این ماده در فرآیندهای صنعتی از قبیل صنایع تولید پلاستیک، تولید نمک کلسیم، تسهیل فرآیند تصفیه فاضلاب و ...

سایر محصولات :

سپتیک تانک

کلرید کلیسیم پرک

 
2019:07:18
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57