اسید فسفریک ، فسفریک اسید

اسید فسفریک

در اثر اضافه کردن سولفوریک اسید روی فسفات کلسیم بدست می‌آید. فسفریک اسید از جمله پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی در صنعت است.  فسفریک اسید خوراکی را از افزودن آب به P4O۱۰ می‌سازند. اسید فسفریک، اسید ضعیفی است و در شرایط عادی و مدت زمان کوتاه آن‌قدر نمی‌تواند خطرساز باشد.

فرمول شیمیایی: H3PO4

آنالیز : خلوص 85% و 54%

انواع اسید فسفریک : فسفریک اسید خوراکی ، فسفریک اسید صنعتی

 اسامی دیگر اسید فسفریک : اورتو فسفریک اسید ، فسفریک اسید، محلول اسید فسفریک

 هر سال در حدود 10 میلیون تن اسد فسفریک، H3PO4،در ایالت متحده تولید می شود. بیشتر اسید (در حدود 80%)برای مصارف کشاورزی بکار می رود، باقی مانده(در حدود 10%) آن به عنوان اضافه شونده در تمیز کننده ها استفاده می گردد ،پاک کننده ها ،تولیدات حشره کش ، به عنوان اضافه کننده خوراک دام استفاده می شود .بقیه  (10%) به صورت خوراکی(نوشابه های گاز دار) مورد استفاده قرار می گیرد.روش تولید صنعتی این اسید از اضافه شدن اسید سولفوریک بر سنگ فسفات ایجاد می شود.

 اسید فسفریک ( Phosphoric Acid ) از جمله پر کاربرد ترین مواد شیمیایی در صنعت است. به صورت ماده افزودنی در نوشابه‌ های گاز دار ، در تولید کود های شیمیایی، پاک کننده‌ های صابونی و غیر صابونی ،تصفیه آب ،خوراک دام و دارو سازی، مکملهای غذای دام و طیور ( تولید دی و منو کلسیم فسفات DCP) ، مواد فسفاته شوینده‌ ها ،تصفیه پساب ها ، تولید کودهای فسفاته ، ضد حریق کردن برخی سطوح و عوامل جلوگیری از اشتعال مواد، ونیز جهت پاک کردن و جرم گیری سطوح فلزی به کار گرفته می شود.

 اسید فسفریک یا اسید غیر آلى، اسید معدنى، اسید فسفر نامیده می شود.

 اسید فسفریک در دو نوع صنعتی و خوراکی موجود می باشد و اسید فسفریک مایعی بیرنگ، شفاف بى بو و دارای طعم تند می باشد. اسید فسفریک از جمله پر کاربرد ترین مواد شیمیایی در صنعت است.

 تولید اسید فسفریک

 در اثر افزودن سولفوریک اسید روی فسفات کلسیم و یا کانی های فسفات را با سولفوریک اسید ترکیب می‌ کنند. در ایران از اثر اسید سولفوریک بر کانی های آپاتیتی اسید فسفریک تولید می‌شود

 *در اثر سوختن فسفر و هیدراسیون P4O۱۰ می‌ باشد. اختلاط فسفر مایع و هوا به محفظه احتراق که شبیه برج است تزریق شده و با انجام واکنش اکسیداسیون فسفر، تولید می ‌شود.

 کاربرد و مصارف اسید فسفریک

 تولید انواع کود ای فسفاته : مونوآمونیوم فسفات، دی آمونیوم فسفات، سوپر فسفات تریپل، فسفات منیزیم

کاربرد در مواد شوینده مانند تری سدیم فسفات و سدیم تری پلی فسفات

تولید مواد تصفیه کننده و انعقاد کننده در صنعت آب و فاضلاب

تولید شوینده های فسفاته صنعتی و تهیه نمکهای فسفاته

تولید مکملهای خوراک دام و طیور مانند دی کلسیم فسفات

تولید مواد جلوگیری از اشتعال برای مصارف آتش نشانی

کاربرد در صنایع غذایی به صورت گرید خوراکی

کاربرد در زدودن زنگ آهن

کاربرد در صنعت آب کاری

کاربرد در پزشکی

کاربرد در صنایع غذایی

کاربرد در مواد پاک‌کننده

کاربرد در پزشکی و دندانپزشکی

کاربرد در پزشکی و دندانپزشکی

کاربرد در زدودن زنگ آهن

سایر محصولات :

سپتیک تانک

2019:07:18
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50