اکسید آلومینیوم - آلومینا - بوکسیت

اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم یا آلومینا (Al2O3) که اصطلاحا آن را (بوکسیت) نیز می نامند ؛ یکی از مواد سرامیکی مهم است که دارای کاربردهای متنوعی در زمینه‌های مختلف می‌باشد.

در میان خواص مختلف و برجسته آلومینا می‌توان به خواص مکانیکی مانند استحکام فشاری بالا و سختی بالای آن و همچنین دیرگدازی بالای آن اشاره نمود.

آلومینا ماده اصلی در تولید آلومینیوم می‌باشد.

کاربرد اکسید آلومینیوم

سختی بالای آلومینا، مقاومت در برابر سایش را موجب می‌گردد. از این رو از آن در موارد مختلفی مانند پوششهای مقاوم به فرسایش لوله‌ها و مجراها، پمپ‌ها و شیرآلات، و غلاف‌های هدایت‌کننده الیاف، سیم‌ها و غیره استفاده می‌گردد.

آلومینا به دلیل سختی زیاد در درجه حرارت‌های بالا به عنوان نوک ابزار برش فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد

آلومینا، پر مصرف‌ترین ساینده مورد استفاده می‌باشد، که عموماً در مورد آلیاژهای آهنی، مواد با قابلیت کشش بالا و چوب به کار می‌رود. همچنین از آلومینا به عنوان ماده آسیاب‌کننده در محدودهٔ وسیعی از فرایندهای کاهش اندازه ذرات استفاده می‌شود.

سایر نام های این محصول عبارت است از اکسید آلومینیوم ، آلومینا و اصطلاحاً بوکسیت می باشد دارای فرمول شیمیایی Al₂O₃  نوعی ماده شیمیایی با ترکیب آلومینیوم و اکسیژن می باشد و منجمله مواد سرامیکی پر اهمیت بوده در صنعت بوده که دارای انواع کاربردهای متنوع و فراوان در زمینه های مختلف می باشد.

دمای ذوب 2072 سانتی گراد و دمای جوش 2977 سانتی گراد می باشد.

شکل کریستالی اکسید آلومینیوم در طبیعت یافت می شود. اکسید آلومینیوم را یک ترکیب یونی نیز در نظر می‌گیریم. برهمکنش الکتروستاتیک بین یون های کوچک آلومینیوم و اکسیژن و ایجاد خصلت کووالانسی از جانب دیگر ، موجب شده که پیوند بین این یونها در اکسید آلومینیوم بسیار قوی باشد.

این اکسید در آب نامحلول است و یکی از مواد مهم در تولید آلومینیوم در صنعت به حساب می آید. آلومینا به دلیل سختی زیاد در درجه حرارت های بالا به عنوان نوک ابزار برش فلزات کاربرد داشته و  ازجمله پر مصرف ترین ساینده مورد استفاده قرار می‌گردد..

از ویژگیها و خاصیتهای مکانیکی اکسید آلومینیوم میتوان به استحکام فشاری بالا، سختی بالا، دیر گدازی بالا، مقاومت به سایش بالا، مقاوم در برابر حملات شیمیایی، رسانایی گرمایی بالا، مقاومت دی الکتریک بالا و شفافیت در برابر فرکانسهای اشعه مایکروویو اشاره نمود.

کاربرد اکسید آلومینیوم در صنعت :

  • تولید فلز آلومینیوم (90 درصد اکسید آلومینیوم تولید شده در جهان برای تولید فلز آلومینیوم میباشد)
  • تولید پوشش های لوله های نسوز
  • تولید غلاف ترموکوپل
  • تولید کاتالیست ها، ساینده ها، نسوزها و عایق ها
  • تولید عایق حرارت پلیمری
  • تولید رسانای حرارتی پلاستیک و لاستیک و چسب

آلومینیوم یکی از فلزهای ساختمانی است و آن را با فلزهای مختلف به صورت آلیاژ در می‌آورند و در صنایع هواپیما سازی ، موتور اتومبیل و ساخت در و پنجره بکار می‌برند.

همچنین ، آلومینیوم برای ساخت قوطی‌های نوشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین آلومینیوم برای تولید فویلهای آلومینیومی ‌مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استخراج آلومینیوم

آلومینیوم در صنعت بوسیله‌ الکترولیز اکسید آلومینیوم مذاب تهیه می گردد.

اکسید آلومینیوم از بوکسیت که ‌اکسید آلومینیوم آبپوشیده و ناخالص است، بدست می‌آید. ناخالصی های بوکسیت بطور عمده ، هماتیت و سیلیس است.

برای جداسازی آلومینیوم با توجه به خصلت بازی اکسید آهن (III) ،خصلت اسیدی اکسید سیلسیم (سیلیس) و خصلت آمفوتری اکسید آلومینیوم ، از سود سوزآور استفاده می‌کنند.

2019:07:15
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50