آنتی اسکالانت | قیمت آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت – Anti Scaline

برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن غشاهای سیستم RO از یک ماده شیمیایی تصفیه آب به عنوان افزودنی آب جهت پیش تصفیه استفاده می شود. در طی فرآیند تصفیه در سیستم RO قبل از ورود آب به غشای اسمز معكوس از طریق سیستم تزریق می شود.

برای پاکسازی سیستم های تصفیه آب و رفع گرفتگی ممبران های آب شیرین کن یا اسمز معکوس آنتی اسکالانت که نوعی ماده شیمیایی حلال می باشد لازم به ذکر است بعد از سپری شدن مدتی از فرآیند استفاده از دستگاه اسمز معکوس، نمک های موجود در آب باعث رسوب گذاری که در فیلترهای ممبران دستگاه آب شیرین کن می گردد که برای رفع این رسوبات از آنتی اسکالانت استفاده می کنند.

چرا میبایست از آنتی اسکالانت استفاده نماییم :

عدم استفاده از از این ماده محلول موجب بروز مشکلات عمده ای خواهد شد که به قسمتی از این مشکلات اشاره می کنیم :

 1. کاهش دبی خروجی آب
 2. عدم کاهش TDS آب
 3. از کار افتادگی فیلترهای ممبران
 4. پاره شدن غشا در برخورد با رسوبات


طریقه کارکرد آنتی اسکالانت :

عملکرد آنتی اسکالانت بدین به شیوه ای است که با ایجاد اختلاتی در واکنش تولید رسوبات موجب عدم تشکیل رسوب در مدت زمانی که آب از فیلترها عبور می کند و رسوب حاصل از آب عبوری از فیلترهای ممبران را از بین می برد.

چه میزان آنتی اسکالانت بایستی تزریق گردد :

در تزریق آنتی اسکالانت همواره بایستی به موارد زیر توجه داشته باشیم :

 1. آنالیز آب
 2. دبی آب
 3. دمای آب
 4. PH آب
 5. میزان ریکاوری سیستم
 6. نوع ممبران بکار رفته در سیستم
 7. با توجه به این موارد فوق و برخی دیگر از موارد مانند نوع آرایش فیلترهای ممبران در میزان تزریق آنتی اسکالانت از 1 تا 6 ppm تاثیرگذار است.

نکته مهم :

استفاده از روش اسمز معکوس یکی از پرهزینه ترین روش های تصفیه آب می باشد برای همین باید در نگهداری این دستگاه همواره دقت کافی را داشته باشیم تا موجب خرابی نشود یکی از روش های نگهداری از دستگاه اسمز معکوس استفاده از آنتی اسکالانت ها می باشد.

 

 انواع آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت ها انواع مختلفی دارند :

آنتی اسکالانت پایه فسفونات

خصوصیات این نوع آنتی اسکالانت در جلوگیری از تشکیل رسوب جز بهترین ها می باشند ولی خاصیت پراکنده سازی آنها بسیار محدود است.

آنتی اسکالانت پایه پلیمری

استفاده از چنین آنتی اسکالانت هایی دارای مزیت هایی منجمله داشتن غلظت بالا و جلوگیری از رسوب گذاری

برای آب های دریا، چاه های شور، آب های سخت در حالت کلی آب هایی با سختی زیر 1000 ppm استفاده می شود و نرخ خوردگی خیلی پایینی دارد و غیر سمی می باشد

عملکرد خوب برای پراکندگی در برابر رسوبات کربناتی و سولفاتی دارد

احتمال تشکیل جلبک را تا حد بسیار زیادی پایین می آورد.

قیمت آنتی اسکالانت :

روش کار دستگاه های آب شیرین کن صنعتی بر اساس روش اسمز معکوس طراحی شده اند و به صورت روزانه مقادیر زیادی آنتی اسکالانت مصرف می نمایند. بنابراین مالکین این دستگاه ها اقدام به خرید آنتی اسکالانت می نمایند. که نهایتاً انتخاب بهترین کیفیت آنتی اسکالانت با کمترین قیمت تمام شده می باشد.

نظر به اینکه قیمت ممبران اسمز معکوس به عنوان هسته مرکزی دستگاه تصفیه آب بسیار بالا است و در صورت استفاده از آنتی اسکالانت با کیفیت پایین، ممبران ها دچار مشکلات متعددی می گردند و از جمله مشکلات می توان به کاهش چشمگیر طول عمر مفید ممبران ها خواهد بود.

در حال حاضر انواع آنتی اسکالانت با انواع قیمت ها در کشورهای مختلف وجود دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به آنتی اسکالانت فلوکن، آنتی اسکالانت جنسیس، آویستا اشاره نمود.

دوز تزریق آنتی اسکالانت بین 2 الی 10 میلی گرم بر لیتر مانع از ایجاد رسوب و فولینگ بر روی ممبران اسمز معکوس می گردد و از نظر قیمت و کیفیت مقرون به صرفه ترین نوع آنتی اسکالانت ها در ایران می باشد.

مواد شیمیایی اسمز معکوس و ضد باکتری RO چیست  ؟

مواد شیمیایی اسمز معکوس، یا مواد شیمیایی ضد باکتری RO و مواد شیمیایی مخصوصی هستند که در قسمت بالایی سیستم غشایی اسمز معکوس اضافه می شوند. این مواد شیمیایی اسمز معکوس برای جلوگیری یا کند شدن تشکیل رسوب معدنی در سطح غشا طراحی شده اند.

به همین دلیل، داروی مناسب برای عملکرد مداوم یک سیستم اسمز معکوس بسیار مهم است. رسوب مواد معدنی وقتی تشکیل می شود که مواد معدنی حل شده در آب مجاز به غلظت بیش از حد اشباع خود برسند، جایی که شروع به بیرون آمدن از محلول می کنند. مشابه لکه های آب روی یک پنجره ، آب پاشیده شده بر روی پنجره کاملاً واضح به نظر می رسد اما در هر قطره مواد معدنی حل می شوند.

از آنجا که آب تبخیر می کند مواد معدنی محلول در عقب مانده و خود را به عنوان یک نقطه آب سخت نشان می دهند.

چرا نگهداری و تمیز کردن غشای اسمز معکوس مهم است؟

غشای RO به عنوان قلب یک سیستم تصفیه آب در سیستم اسمز معکوس است. کارکرد خوب سیستم نیازمند سلامت غشایی است که در قلب آن واقع است. پس بایستی دقت و مراقبت شود. بی توجهی به این مهم بطور قطع باعث بروز مشکلات در سیستم اسمز معکوس می‌شود.

اگر غشای RO به هر دلیلی ایراد داشته باشد، می تواند باعث صدمات جبران ناپذیری در عملکرد سیستم تصفیه، نظیر افت جریان آب خروجی، افزایش هزینه های عملیاتی و کیفیت پایین آب تصفیه شده، شود.

موارد متعددی برای محافظت و نگهداری از غشای اسمز معکوس وجود دارد که بایستی انجام یابد، ولی یکی از عوامل حیاتی در نگهداری واحد اسمز معکوس تمیز کردن غشا است. این کار از طریق پاک کردن و  زدون آلاینده هایی که به مرور زمان روی سطح آن تشکیل شده است، انجام می‌شود. با این کار می‌توان اطمینان داشت که غشا تا چندین سال عملکرد مطلوبی خواهد داشت.

آب وارد شده به سیستم تصفیه اسمز معکوس دارای انواع نمک‌ها و املاحی است که هنگام عبور از غشای RO روی سطح آن رسوب کرده (scaling)  و باعث کاهش عملکرد مطلوب سیستم می‌شود. برای جلوگیری از رسوب نمودن این مواد روی سطح غشا از ضد رسوب یا آنتی اسکالانت‌ (Antiscalant)  استفاده می شود.

میزان مناسب از ضد رسوب را قبل از ورود جریان آب به غشاهای اسمز معکوس به درون آب اضافه می‌کنند. تجهیزات تزریق کننده دوز مشخصی را بطور مداوم و به صورت اتوماتیک به درون جریان آب ورودی تزریق می‌کند. یکی از مشکلات اسمز معکوس اختلال در دستگاه تزریق است که باعث می‌شود تزریق آنتی اسکالانت بیشتر یا کمتر از مقدار معین شده انجام شود.

آنتی اسکالانت قیمت آنتی اسکالانت آنتی اسکالانت پایه پلیمری آنتی اسکالانت پایه فسفونات 2019:07:08

رزین سختی گیر | قیمت رزین سختی گیر

رزین سختی گیر

رزین یکی از مهمترین های مواد مصرفی در سختی گیر می باشد. که برای گرفتن سختی آب مورد استفاده قرار می گیرد. رزین همانند آهنربا عمل می کند به گونه ای که منیزیم و کلسیم موجود در آب را شبیه به قطب مثبت و منفی آهنربا جذب می کند و سپس وقتی که آب نمک وارد رزین می شود سدیم و رزین شبیه به قطب های هم نام آهنربا عمل می کنند.
رزین ها دانه های شیمیایی می باشند که عمل سختی گیری آب را جهت تولید آب نرم انجام می دهند و در دستگاه سختی گیر رزین در بالای سیلیس ریخته می شود.

نام شیمیایی : رزین آنیونی و کاتیونی.

اسامی مترادف با رزین آنیونی و کاتیونی : مواد تصفیه ، سختی گیری آب، مواد شیمیایی سختیگیر .

گرید(رتبه) محصول : 1. رزین صنعتی.

برند : رزین آنیونی و کاتیونی پرولایت ( PUROLITE ).

تقسیم بندی رزین سختی گیر

رزین ها را به دو دسته می توان تقسیم بندی کرد :

 •  رزین آنیونی
 •  رزین کاتیونی

رزین آنیونی و کاتیونی به دو نوع تقسیم بندی می شوند :

 •  رزین آنیونی قوی
 •  رزین آنیونی ضعیف
 •  رزین کاتیونی قوی
 •  رزین کاتیونی ضعیف

رزین کاتیونی با جابه جایی یون مثبت به جای یون منفی عملکرد خود را نشان می دهد که دارای دسته بندی قوی و ضعیف می باشند.

معرفی رزین های کاتیونی

 پدیده تبادل یون برای نخستین بار در سال 1850 میلادی و با مشاهده توانایی خاک های مزروعی در جایگزین برخی از یون ها مثل آمونیوم با یون کلسیم و منیزیم موجود در ساختمان آنها گزارش شد.

 در سال 1870 میلادی توسط انجام آزمایش های پیاپی به اثبات رسید که بعضی از کا نی های طبیعی به خصوص زئولیت ها قادر به انجام تبادل یون هستند. در واقع به رزین های معدنی، زئولیت می گویند و این مواد یون های سختی آور آب ( کلسیم و منیزیم) را حذف کرده و به جای آن یون سدیم آزاد می کردند از این رو به زئولیت های سدیمی مشهور شدند.با وجود زئولیت های سدیمی جهت تصفیه آب از طرفی نیازی به حضور مواد شیمیایی نبود و از طرف دیگر اثرات جانبی نیز نداشتند.

رزین های موازنه کننده یون، ذرات جامدی می باشند که می توانند یون های نامطلوب در محلول را با همان مقدار اکی والان از یون مطلوب با بار الکتریکی مشابه جایگزین کنند. رزین های جایگزین یونی شامل بار مثبت(+) کاتیونی و بار منفی(-) آنیونی می باشد به گونه ای که از نظر الکتریکی خنثی هستند. موازنه کننده ها با محلول های الکترولیت این تفاوت دارند که فقط یکی از دو یون، متحرک و قابل جایگزین می باشد به عنوان نمونه، یک جایگزین کننده کاتیونی(+) سولفونیک دارای نقاط آنیونی(-) غیر متحرکی می باشد که شامل رادیکال های آنیونی –SO23 می باشد که کاتیون متحرکی مثل +H یا +Na به آن هستند

این کاتیون های متحرک توانایی این را دارند که در یک واکنش جایگزین یونی شرکت کنند به همین صورت یک جایگزین کننده آنیونی دارای نقاط کاتیونی غیر متحرکی است که آنیون های متحرکی مثل –Cl یا –OH به آن متصل می باشد. در اثر جایگزین یون، کاتیون ها(+) یا آنیون های(+) موجود در محلول با کاتیون ها(+) و آنیون های(-) موجود در رزین  جایگزین می شوند، به طوری که هم محلول و هم رزین از نظر الکتریکی خنثی باقی می ماند. در اینجا با تعادل جامد مایع سروکار داریم بدون آنکه جامد در محلول حل شود.

رزین کاتیونی ضعیف :

مزایا: پساب کمتر – بازده بالاتر
معایب : عدم جذب تمامی فلزات موجود در آب

رزین کاتیونی قوی :

مزایا: تقریبا تمام فلزات موجود در آب را جذب می کند
کاربرد : بیشترین کاربرد را در سختی گیر های رزینی دارند
رزین آنیونی : این نوع رزین نیز برخلاف رزین کاتیونی با جایگزینی یون منفی به جای یون مثبت مورد استفاده قرار می گیرد که به دو دسته قوی و ضعیف تقسیم بندی می شود.

رزین آنیونی ضعیف :

مزایا: دارای مقاومت بالاتر – حذف تمامی اسیدهای تفکیک شده
کاربرد:در دیونایزرها

رزین آنیونی قوی :

مزایا : حذف اسیدهای تفکیک شده و نشده
کاربرد : در بویلرهای نیروگاهی برای حذف سیلیس موجود در آب کاربرد دارد.

خرید رزین سختی گیر

برای خرید رزین سختی گیر از بازار باید آشنایی کاملی با برند های موجود در بازار داشته باشیم چون قیمت و کیفیت در برند های مختلف مطرح خواهد بود.

اگر بخواهیم از معتبرترین رزین موجود در بازار صحبت کنیم می توانیم به رزین پرولایت انگلستان اشاره کرد و برند های چینی دیگر همانند آکوالایت و ...

عمر رزین سختی گیر

عمر رزین به عوامل متعددی منجمله تعداد بکواش و انجام به موقع و صحیح آن ، نوع برند انتخابی ، مقدار آلودگی موجود در آب و ... که می تواند از 4 ماه تا 4 سال باشد.

 

 برای آنکه یک جایگزین کننده یونی جامد مفید واقع شود باید دارای شرایط اشاره شده در زیر باشد :

خود دارای یون باشد.

در آب غیر محلول باشد.

فضای کافی در شبکه جایگزین یونی داشته باشد، به طوریکه یون ها قادر باشند به راحتی در شبکه جامد رزین وارد شده و یا از آن خارج شوند.

رزین های کاتیونی(+) در اثر واکنش فنل و یا مشتقات آن با فرمالدئید و سپس سولفونه کردن آنها به کمک سولفوریک اسید به حالت توده ای تهیه پلی مریزاسیون استایرن مقداری دی وینیل بنزن افزوده شود پلی مری با ساختار شبکه ای تولید می شود که در اثر سولفونه کردن آن، رزین کاتیونی قوی بدست می آید. هرگاه به جای گروه سولفونیک اسید گروه کربوکسیلیک اسید جایگزین شود، رزین های کاتیونی(+) ضعیف، تولید شده ، ولی روش آسان  برای تهیه این رزین ها ترکیب متاکریلیک اسید با دی وینیل بنزن است.

موارد مصرف رزین آنیونی و کاتیونی

پرکاربرد ترین رزین کاتیونی در صنعت آب و فاضلاب رزین کاتیونی سدیم است،که در واحد سختیگیری برای از بین بردن سختی آب استفاده می شود.

با رزین های کاتیونی چه نوع هیدروژنی و چه نوع سدیمی می توان آهن و منگنز را مانند بقیه کاتیون ها(+) حذف کرد اما به دلیل امکان آلوده شدن رزین ها معمولا مشکلاتی داشته و باید چند نکته را رعایت کرد. یک) باید دقت شود که قبل از حذف یون آهن توسط رزین هیچ گونه هوایی با آب در تماس نباشد زیرا در اثر مجاورت با هوا، آهن و منگنز محلول در آّب اکسیده شده غیر محلول در می آیند و در نتیجه روی ذرات رزین رسوب کرده و باعث آلوده شدن رزین می شود.

به وسیله رزین های تبادل یونی می توان لیزین را که جز اسید آمینه مهم و ضروری مورد نیاز رژیم غذایی خوک ها، ماهیان و سایر گونه های حیوانی می باشد، را تخلیص کرد. دلیل اهمیت تخلیص این اسید آمینه، نزدیکتر شدن رژیم غذایی حیوانات به نیازمندی های آنها در مصرف مواد خام و ... می باشد با توجه به اینکه مقدار لیزین در دانه ها، به خصوص غلات ناچیز است.

حذف سیلیکا از آب های صنعتی با استفاده از رزین های آنیونی قوی

حذف آمونیاک از هوا بوسیله زئولیت های طبیعی اصلاح شده (کلینوتپلولیت)

آب های مورد مصرف در صنایع و شرب در کشور ایران دارای املاح زیادی است. املاحی همچون کلسیم و منیزیم از جمله عمده ناخالصی های آب های کشور ایران می باشند. مقدار بیش از حد این املاح در کلیه مصارف صنعتی و بهداشتی و خوراکی آّب مناسب نمی باشند.

مشکلات سختی آب

از مشکلات سختی آب بصورت مختصر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

سختی آب، عامل تشکیل رسوب در دیگ های بخار، چیلرها، برج های خنک کننده و سیستم های سرد کننده و ... می باشند.در صنایع نساجی و رنگرزی کیفیت باعث افت رنگ می شود. سختی بیش از حد آب باعث سو هاضمه و بروز بیمار های کلیوی در انسان می شود.

روش حذف سختی آب

رایجترین راه برای حذف سختی آب و سختی گیری استفاده از دستگاه با سختی گیر رزینی می باشد. مواد شیمیایی مورد مصرف در سیستم سختی گیر معمولا سیلیس و رزین کاتیونی(+) و یا رزین آنیونی(-) می باشند. در فرآیند سختی گیری به منظور حذف کلسیم(CL) و منیزیم(Mg) آب سخت از میان بستر رزین های تبادل یونی که در داخل یک مخزن استوانه ای و عمودی قرار دارند، عبور می نماید. رزین تبادل یونی، سدیم موجود خود را با کلسیم و منیزیم موجود در آب تبادل می نماید به گونه ای که آب عبوری از بستر رزین، بدون سختی و تنها شامل نمک های سدیم است و در این شرایط کلسیم و منیزیم در داخل رزین جای گرفته اند. رزین سختی گیر دارای ظرفیت نامحدود نمی باشد و پیش از آنکه ظرفیت رزین سختی گیری اشباع گردد، می باید عملیات احیاسازی با محلول کلرید سدیم یا همان نمک متبلور انجام شود.

روش احیا رزین سختی گیر (رزین کاتیونی)

اگر رزین کاتیونی با محلول کلرور سدیم یا نمک شستشو داده شود، خاصیت سختیگیری خود را بدست می آورد و احیا می گردند. معمولا جهت احیای رزین از آب و نمک با غلظت 10% باید استفاده شود. غلظت های کمتر و یا بیشتر از 10% نمک اثر کمتری داشته و خلوص نمک عامل بسیار مهمی در احیا مناسب رزین کاتیونی سختی گیر است استفاده از نمک متبلور شده با خلوص 99 % که اگر از سنگ نمک و نمک معمولی استفاده شود به سبب ناخالصی در نمک عمر رزین بسیار کاهش یافته و رزین به صورت کامل احیا نمی شود.

استفاده از آّب چاه یا آب ورودی به کارخانه و یا شیر آب برای تهیه آب و نمک اشتباه دیگر اکثر کارخانه ها و کارگاه ها است که باعث می شود ناخالصی آب مورد استفاده برای تولید آب و نمک احیا رزین دوباره به رزین منتقل می شود و احیای مناسب صورت نگیرد و عمر مفید رزین که بالای 5 سال است کم گردد توصیه می شود برای بار اول احیا از آب مقطر استفاده شود و برای دفعات بعد از آب سبک شده توسط دستگاه سختی گیرتان که در ظروف نگهداری برای احیا از آب مقطر استفاده شود و برای دفعات بعد از آب سبک شده توسط دستگاه سختی گیرتان که در ظروف نگهداری برای احیا ذخیره کرده اید استفاده کنید و به هرگز از آّب چاه و یا آب ورودی کارخانه برای تولید آب و نمک استفاده نکنید که باعث عدم احیا مناسب رزین به علت داشتن املاح در خود می شود و عمر رزین را به شدت کاهش می دهد. متاسفانه بسیاری از کارخانه ها و صنایع به این مسئله توجه نمی کنند و کارگران مسئول احیا نیز خیلی از مواقع توجه لازم را ندارند.

استفاده از آب های گل آلود و دارای مواد معلق و آب هایی که دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین هستند، رزین ها سختیگیری را زود فرسوده و آبدهی دستگاه سختگیر را کاهش می دهند. توصیه می شود قبل از دستگاه سختی گیر با رزین آنیونی و کاتیونی، مواد معلق آب را توسط یک فیلتر مناسب تا حد امکان جدا نمود.

سایر محصولات :

سپتیک تانک

2019:07:08

سیلیس | قیمت سیلیس | خرید سیلیس

سیلیس

سیلیس با فرمول شیمیایی SiO₂ می باشد که از معدن استخراج شده و جز کانی هایی است که در موارد متعددی از جمله صنعت آب، کاربرد فراوان دارد منجمله در کارکرد سیستم فیلترشنی.
همواره استفاده از آب زلال و صاف یکی از دغدغه های مهم در زندگی روزمره به شمار می رود که تا حدودی فیلترشنی این مشکل را برطرف می کند.

سیلیس شبه فلز، جامد، به رنگ زرد روشن مایل به سفید، بی بو و قابل حل در آب نمی باشد. این مواد دارای سختی و نقطه  ذوب بالایی می باشد

سیلیکای بلوری به اشکال مختلف وجود دارد که بیش ترین آنها، کوارتز است.

نقطه جوش کوارتز 2230 درجه سانتیگراد (4046 درجه فارنهایت) و نقطه ذوب آن 1710 درجه سانتیگراد (3110 درجه فارنهایت) می‌ باشد. وزن مخصوص کوارتز56/2 می باشد .

این مواد در حالت بلوری به رنگ خاکستری تار می باشد و جلای فلزی دارد. با اینکه یک عنصر نسبتاً خنثی است ، ولی با هالوژن‌ ها و مواد قلیایی واکنش نشان می‌ دهد و بیشتر اسید ها به جز ترکیبی از اسید نیتریک و اسید هیدروفلوریک روی آنها تاثیر نمی گذارد. سیلیس عنصری بیشتر از 95 درصد از طول امواج ماورای بنفش را انتقال می ‌دهد.

کارکرد فیلترشنی :

فیلترشنی بدین صورت عمل می کند که آب از سه یا چهار لایه بستر سیلیس با سایز های مختلف عبور کرده و آبی زلال و صاف را تحویل می دهد.

انواع سایز بندی سیلیس :

سایز بندی سیلیس موجود در فیلترشنی ها بدین صورت می باشد

 •  1.5 – 5 میلیمتر
 •  3- 5 میلیمتر
 •  5- 8 میلیمتر
 •  8 – 12 میلیمتر

درصد خلوص سیلیس :

برای اینکه سیلیس بعد از شستشو به 95 درصد کارایی قبلی خود برگردد لازمست از سیلیس با درجه خلوص بالا استفاده گردد که دارای گرد و غبار و ناخالصی و ... نباشد.

کوارتز :

کوارتز یکی از پلی مورف های سیلیس است که در فشار و درجه حرارت معمولی پایدار است. از این رو سیلیس آزاد در طبیعت به صورت کوارتز یافت می شود.

سیلیس کوارتزی :

سیلیس کوارتزی دارای سختی بالایی میباشد از این رو بعد از خرد کردن سیلیس کوارتزی در فیلترشنی ها برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد سیلیس :

سیلیس یکی از پرکاربردترین کانی های موجود در طبیعت می باشد که می توان به تعدادی از موارد آن اشاره نمود :

شیشه سازی، چینی سازی، تولید فروسیلیس، سرامیک سازی، تولید آجر ماسه آهکی، ریخته گری، تولید سدیم، تولید دیگر مواد سیلیسی، به عنوان نیمه هادی در صنعت الکترونیک و تولید پشم شیشه سیلیکات، لعاب، ریخته‌ گری و نسوز، در رنگ، پلاستیک، لاستیک، بتونه و چسب فولاد، الکترود، سند بلاست، شیشه و سیمان، رنگ سازی، صنایع تصفیه آب، در کنترل سایندگی لوله‌ های آب و فرمول بندی لعاب و مینا، انواع محلول مایع آن در صابون ‌سازی، پاک کننده‌ های صنعتی و عمومی، چسب، سیمان‌ سازی، ‌رنگ و پوشش، قالب ریخته ‌گری، شناور ‌سازی کانه، پایدار سازی پراکسید و کنترل خوردگی در لوله‌ های آب و …

سیلیس با توجه به درصد خلوصی که دارد به درجه بندی مختلفی تقسیم بندی می شود پس در هنگام خریدی همواره باید از سیلیسی با درجه خلوص بالا استفاده کرد که بازدهی بالایی داشته باشد.

عنوان دیگر سیلیس :

دی اکسید سیلیسیم ؛ سیلیکا ؛ اکسید سیلیسیم ؛ کوارتز؛ ماسه

فرمول شیمیایی سیلیس :

SiO2

 

 سایر محصولات

سپتیک تانک

2019:07:08

نمک سختی گیر | قیمت نمک سختی گیر | کاربر نمک سختی گیر

نمک سختی گیر

طرز عملکرد سختی گیر به گونه ای است که کلسیم و منیزیم موجود در آب را به داخل رزین جذب می کند حال بعد از مدتی استفاده از این رزین به حالت اشباع درمی آید که نیازمند احیا شدن و قرار گرفتن دوباره در چرخه عملیاتی سختی گیر می باشد.

احیا کردن رزین سختی گیر :

احیا کردن رزین سختی گیر توسط نمک موجود در سختی گیر انجام می پذیرد همواره تانک نمکی به همراه سختی گیر وجود دارد که حاوی مقداری نمک و آب می باشد که در حالت بکواش شیر سختی گیر مکندگی ایجاد کرده و محلول آب نمک را به داخل سختی گیر کشانده و سبب دفع کلسیم و منیزیم و سایر فلزات جذب شده در رزین می شود.
هموراه بهتر است برای افزایش عمر رزین و احیای خاصیت دوباره رزین ، از سنگ نمک یا نمک های صنعتی استفاده شود.
به طور استاندارد برای هر لیتر رزین ، 25 کیلوگرم نمک در نظر گرفته می شود.

خلوص نمک :

خالص بودن نمک یکی از عوامل مهم در احیا مناسب رزین می باشد.

 

2019:07:08

سدیم کربنات | قیمت سدیم کربنات | کربنات سدیم | سودا اش | کریستال سودا | سودای شستشو

کربنات سدیم

سدیم کربنات، Na2CO3 که با نام های کربنات دو سود، سودااش (soda ash)، کریستال سودا (soda crystals) و سودای شستشو (washing soda) نیز شناخته می شود، یکی از مهمترین مواد شیمیایی صنعتی بوده که به طور وسیعی در تولید دیگر محصولات قلیایی، نمک های سدیم و … به کار می رود.

کاربرد سدیم کربنات 

مهمترین و اصلی‌ترین کاربرد سدیم کربنات در تولید شیمیایی شیشه است. چنانچه سدیم کربنات را در دماهای بسیار بالا حرارت دهیم، و آن را با ماسه و کلسیم کربنات ترکیب کنیم و سپس به سرعت آن را سرد کنیم، محصول ما شیشه خواهد بود. سدیم کربنات همچنین به عنوان بک باز نسبتاً قوی در بسیاری از موارد به کار می‌رود. 

 کربنات سدیم سودا اش (Sodium Carbonate) :

 کربنات سدیم یا سدیم کربنات با فرمول شیمیایی Na2Co3  ماده ای جامد است، به رنگ سفید بصورت پودر و بدون بو. سودا أش در صنایع شیشه سازی، پودرهای شوینده، رنگ سازی و تصفیه مواد نفتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 کربنات سدیم در آبهای شور، دریاچه های نمک، لایه های زمین تجمع پیدا کرده و از واکنش کلرید سدیم و آمونیاک، کلرید سدیم و اسید سولفوریک نیز حاصل می شود.

 سدیم کربنات در آب محلول می باشد. ولی به طور طبیعی در بخش های خشک، مخصوصا در رسوب های معدنی شکل گرفته از تبخیر آب دریاچه ها پیدا می شود.

 کاربرد محصول

 کربنات سدیم سدیم کربنات (Sodium Carbonate) :

 سدیم کربنات مهمترین کاربردش در تولید شیمیایی شیشه بوده. چنانچه اگر سدیم کربنات را در دماهای بسیار بالا حرارت داده، و آن را با ماسه و کلسیم کربنات ترکیب کنیم و سپس به سرعت آن را سرد نماییم، شیشه حاصل خواهد شد.

 این ماده شیمیایی به عنوان تنظیم کننده PH جهت حفظ پایداری شرایط قلیایی لازم برای عملکرد اکثر عوامل تولید کننده از این ترکیب استفاده می گردد.

 این ماده شیمیایی همچنین به عنوان یک افزودنی رایج و پرکاربرد در مخزن های شهری برای خنثی سازی اثر اسیدی کلر و افزایش PH مورد استفاده قرار می گیرد.

 در آشپزی، گاهی اوقات به عنوان یک جایگزین برای سدیم هیدروکسید برای قلیایی کردن مخصوصا در چوب شور (نان نمکی) مورد استفاده قرار می گیرد.

 سود اَش در شیمی به عنوان یک الکترولیت مورد استفاده قرار می گیرد و این از آن جهت است که الکتزولیت ها معمولاً دارای بازهای نمکی هستند و از همچنین سدیم کربنات به عنوان یک رسانای خوب در الکترولیز عمل می کند.

 همچنین سودا اَش به عنوان استاندارد اصلی تیتراسیون اسید و مورد استفاده قرار می گیرد و این به دلیل پایداری جامد و گاز این ماده شیمیایی می باشد که باعث سهولت در اندازه گیری دقیق تر جرم می باشد.

 سدیم کربنات در خانه ها به عنوان نرم کننده ی آب در شست‌وشوی لباس ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 این ماده شیمیایی در بخش شوینده های فروشگاه ها به نام علف شوره (اشنان) مشاهده می شود و به طور موثری لکه های روغن، گریس، و الکل را نابود کرده و از بین می برد.

 این ماده شیمیایی همچنین به عنوان عامل ضد رسوبی از جمله رسوب هایی که در کتری ها و ماشین های بخار مشاهده می شود مورد استفاده قرار می گیرد.

درر کارگاه های آجرپزی ، سدیم کربنات به عنوان عامل خمیرکننده مورد استفاده قرار می گیرد تا حجم آب مورد نیاز جهت قالب گیری خاک رس کاهش داده شود.

همچنین از سودا اَش برای تهیه فوری ماکارونی استفاده می گردد. این ماده شیمیایی یک افزودنی غذایی است (E500)  که به عنوان تنظیم کننده میزان ترشی و نیز به عنوان پایدار کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

 سدیم کربنات همچنین در تولید بستنی چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. احساس خنکی و گازدار بودن از واکنش گرماگیر بین سدیم کربنات و یک اسید ضعیف حاصل می شود (که معمولاً سیتریک اسید انتخاب می شود) و در نتیجهٔ آن کربن دی اکسید تولید می گردد؛ یعنی زمانی که بستنی با بزاق دهان خیس می گردد این واکنش حاصل می شود.

 این ماده شیمیایی همچنین برای از بین بردن کپک چوب یا سایر مواد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سایر محصولات

سپتیک تانک

سدیم کربنات قیمت سدیم کربنات کربنات سدیم سودا اش کریستال سودا سودای شستشو 2019:07:15

سولفات مس | قیمت سولفات مس | کات کبود | ۵ آبه

سولفات مس چیست ؟

مس (II)سولفات یا کات کبود یک ترکیب شیمیایی با فرمول CuSO4 یا ۵ آبه است. این ماده (که در اصل از خانواده نمکهاست) مجموع چند ترکیب است که در میزان آبپوشیدگی با هم تفاوت دارند. شکل بی آب مس سولفات، پودر سبز کم رنگ یا سفید مایل به خاکستری است؛ در حالی که مس سولفات پنج آبه که رایج‌ترین شکل این ماده است، به رنگ آبی روشن است. 

 

دمای ذوب: ۱۱۰ درجه سانتی‌ گراد

چگالی: ۳.۶۰ گرم بر سانتی متر مکعب

حلال ها: آب

سولفات مس یک ترکیب شیمیایی هست که پنتاهیدرات آن با چگالی ۲.۲۸۶  گرم بر سانتی متر مکعب و قابل حل شدن در متانول شایع ترین شکل این ماده است. زاج آبی، سنگ آبی، زاج مس و زاج رومی اسم های قدیمی تر سولفات مس است. پنتاهیدرات که غالباٌ به شکل نمک در دسترس می باشد ، به رنگ آبی روشن است و با تولید حرارت در آب حل می شود تا یک ترکیب آبی به وجود آید که دارای هندسه مولکولی هشت ضلع است. پنتاهیدرات جامد دارای یک ساختار پلیمری است که در آن مس نیز دارای هشت وجهی ، اما به چهار لیگاند آب متصل می شود. واحدهای Cu (II) (H۲O) ۴ به وسیله آنیون های سولفات به شکل زنجیره ای به هم اتصال پیدا میکنند سولفات مس فاقد آب، یک پودر سفید است.

سولفات مس به روش صنعتی از واکنش فلز مس با اسیدسولفوریک غلیظ داغ و یا اکسید آن با اسیدسولفوریک رقیق ، تولید می شود. سولفات مس را برای استفاده در آزمایشگاه خریداری می کنند. سولفات مس می تواند با تصفیه کردن تدریجی سنگ مس با خلوص کم در هوا تولید شود که در این روش می توان برای آسان کردن فرایند از باکتری استفاده کرد.

کاربرد سولفات مس

باوجود سمی بودن سولفات مس، غالباٌ از آن برای تولید بلور در مدارس و آب کاری با مس مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه، سولفات مس اغلب برای مشخص کردن یک واکنش حرارت زا، معمولا به عنوان یک محلول کاتد برای الکترولیت سلولهای گالوانیک و پنتاهیدرات آن به عنوان یک قارچ کش مورد استفاده قرار می گیرد. در قدیم این ماده به عنوان یک استفراغ آور مورد استفاده قرار می شد که اکنون برای این استفاده بیش از حد سمی است.

دیگر موارد مصرف این مواد عبارتند از:

- بهبود و درمان عفونت های انگلی ماهی ها و از بین بردن حلزون در آکواریوم

- قارچ کش (محافظت از دانه ها و نعل اسب در مقابل عفونت)

- عنصر رنگ آمیزی در آثار هنری به ویژه شیشه و سفال

- در چاپ برای محافظت کاغذ در برابر خوردگی حشرات

- مقاومت بتن در مقابل آب و ضدعفونی کننده

پیش گیری از خشک شدن نهال در باغبانی 

- قلم زنی بر روی صفحات روی یا مس

- علف ‌کش در مصارف غیر کشاورزی

- جبران کمبود مس در خاک و دام

- تثبیت کننده در رنگ رزی گیاهی

- حذف جلبک از استخرها

- جلوگیری از رشد باکتری

- آزمایش کم خونی

- حشره‌ کش

سایر نامهای سولفات مس

سایر نامهای دیگر این محصول شامل کات کبود ، گوهر آبی ، زاج کبود ، مس سولفات می باشد. سولفات مس با نام کات کبود نیز در بازار معروف است و از خانواده نمک ها می باشد یک ترکیب شیمیایی با فرمول CuSo₄ است.

شکل بی آب مس سولفات پودر سبز کم رنگ یا سفید مایل به خاکستری است که یک ماده معدنی کمیاب است و در طبیعت به شکل و با نام کالکوسیانیت نوعی کانی محسوب می شود.

مس سولفات 5 آبه کالکانتیت با فرمول شیمیایی CuSo₄-H₂O که رایج ترین این نوع ماده محسوب می شود به رنگ آبی روشن و بدون بو بوده و به سهولت در آب حل می شود.

در متانول و گلیسرول و تا حدی در اتانول نیز قابل حل است. سولفات مس به صورت صنعتی از طریق الکترولیز فلز مس با سولفوریک اسید غلیظ یا اکسید مس با سولفوریک اسید رقیق تولید می‌شود.  

خصوصیات سولفات مس

از خصوصیات و ویژگیهای سولفات مس بصورت کریستالی که کریستال های سولفات مس در هوای خشک به تدریج شکفته می شود و در دمای 45 درجه سانتی گراد دو ملکول آب کریستالی و در دمای 110 درجه سانتی گراد چهار ملکول آب کریستالی را از دست می دهد و در دمای 250 درجه سانتی گراد آخرین آب کریستالی را  از دست می دهد و نهایتاً در دمای 400 درجه سانتی گراد کاملاً تجزیه می شود.

نقطه جوش ‌آن 650 درجه سانتی گراد است.

نقطه ذوب آن 590 درجه سانتی گراد است.

وزن مخصوص آن برابر 2.87 است.

این ماده شعله ور نمی گردد ولی در صورتیکه گرمایی در حد تجزیه حرارتی به آن داده شود از خود بخارهای سمی تولید می کند.

مس یک نوع عنصری است که به شکل طبیعی در محیط زیست پیدا می شود.

میزان مشخصی از مس برای ادامه حیات هر سلول ضروری است. از جلبک تک سلولی تا تمامی گیاهان ، جانوران و انسان بدون وجود مس قادر به ادامه حیات نمی باشند.

تقریباً بشر بیش از ده هزار سال است که موفق به کشف مس شده است. در ۴۵۰ سال پیش از میلاد، استفاده از مس را در درمان زخم ها، گلو درد و سایر بیماری ها توصیه نموده است.

ضمن اینکه مس خاصیت قارچ کشی دارد، دانشمندان موفق به کشف اثر ضد باکتریایی و ضد ویروسی سطوح مس شده اند. یون مس آزاد شده از این سطوح، در عرض چند ساعت کلیه باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها را نابود می کند.

هیچ میکروارگانیسمی پیدا نشده که بتواند در برابر توانایی یون مس زنده بماند.

تحقیق های آزمایشگاهی اثبات کرده است که یک سطح مسی، با آزاد کردن یون مس، قادر است در عرض چند ساعت کلیه میکروارگانیسم ها را از بین ببرد.

از خصوصیات سولفات مس میتوان به تحریک و تشکیل ویتامین A اشاره نمود. نقش متابولیکی مس در چندین سیستم آنزیمی معین شده است و همچنین نقش مهمی در بیوسنتز و فعالیت اتیلن به عنوان هورمون رسیدگی میوه‌ها داراست.

فرم قابل جذب مس در خاک کاتیون دو ظرفیتی Cu+2 می‌باشد و فرآیند جذب مخصوص قابلیت دسترسی مس را تحت تأثیر قرار می‌دهد، این فلز در اسیدیته بالا به سختی جذب می‌شود از این رو استفاده از ترکیبات سولفاته در حل این مشکل مؤثر است.

خطرات قرار گرفتن در معرض مس سولفات :

این ماده شیمیایی نوعی محرک شناخته شده و برای افردی که دایماً در مجاورت آن قرار دارد ضرر دارد.

مشکلاتی مثل خارش یا اگزما‌های پوستی با در تماس قرار گرفتن با این ترکیب به وجود می‌آید.

سایر محصولات :

سپتیک تانک

سولفات مس قیمت سولفات مس کات کبود ۵ آبه 2019:07:15

اکسید آلومینیوم | قیمت اکسید آلومینیوم | آلومینا | بوکسیت

اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم یا آلومینا (Al2O3) که اصطلاحا آن را (بوکسیت) نیز می نامند ؛ یکی از مواد سرامیکی مهم است که دارای کاربردهای متنوعی در زمینه‌های مختلف می‌باشد.

در میان خواص مختلف و برجسته آلومینا می‌توان به خواص مکانیکی مانند استحکام فشاری بالا و سختی بالای آن و همچنین دیرگدازی بالای آن اشاره نمود.

آلومینا ماده اصلی در تولید آلومینیوم می‌باشد.

 

کاربرد اکسید آلومینیوم

سختی بالای آلومینا، مقاومت در برابر سایش را موجب می‌گردد. از این رو از آن در موارد مختلفی مانند پوششهای مقاوم به فرسایش لوله‌ها و مجراها، پمپ‌ها و شیرآلات، و غلاف‌های هدایت‌کننده الیاف، سیم‌ها و غیره استفاده می‌گردد.

آلومینا به دلیل سختی زیاد در درجه حرارت‌های بالا به عنوان نوک ابزار برش فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد

آلومینا، پر مصرف‌ترین ساینده مورد استفاده می‌باشد، که عموماً در مورد آلیاژهای آهنی، مواد با قابلیت کشش بالا و چوب به کار می‌رود. همچنین از آلومینا به عنوان ماده آسیاب‌کننده در محدودهٔ وسیعی از فرایندهای کاهش اندازه ذرات استفاده می‌شود.

سایر نام های این محصول عبارت است از اکسید آلومینیوم ، آلومینا و اصطلاحاً بوکسیت می باشد دارای فرمول شیمیایی Al₂O₃  نوعی ماده شیمیایی با ترکیب آلومینیوم و اکسیژن می باشد و منجمله مواد سرامیکی پر اهمیت بوده در صنعت بوده که دارای انواع کاربردهای متنوع و فراوان در زمینه های مختلف می باشد.

دمای ذوب 2072 سانتی گراد و دمای جوش 2977 سانتی گراد می باشد.

شکل کریستالی اکسید آلومینیوم در طبیعت یافت می شود. اکسید آلومینیوم را یک ترکیب یونی نیز در نظر می‌گیریم. برهمکنش الکتروستاتیک بین یون های کوچک آلومینیوم و اکسیژن و ایجاد خصلت کووالانسی از جانب دیگر ، موجب شده که پیوند بین این یونها در اکسید آلومینیوم بسیار قوی باشد.

این اکسید در آب نامحلول است و یکی از مواد مهم در تولید آلومینیوم در صنعت به حساب می آید. آلومینا به دلیل سختی زیاد در درجه حرارت های بالا به عنوان نوک ابزار برش فلزات کاربرد داشته و  ازجمله پر مصرف ترین ساینده مورد استفاده قرار می‌گردد..

از ویژگیها و خاصیتهای مکانیکی اکسید آلومینیوم میتوان به استحکام فشاری بالا، سختی بالا، دیر گدازی بالا، مقاومت به سایش بالا، مقاوم در برابر حملات شیمیایی، رسانایی گرمایی بالا، مقاومت دی الکتریک بالا و شفافیت در برابر فرکانسهای اشعه مایکروویو اشاره نمود.

کاربرد اکسید آلومینیوم در صنعت :

 • تولید فلز آلومینیوم (90 درصد اکسید آلومینیوم تولید شده در جهان برای تولید فلز آلومینیوم میباشد)
 • تولید پوشش های لوله های نسوز
 • تولید غلاف ترموکوپل
 • تولید کاتالیست ها، ساینده ها، نسوزها و عایق ها
 • تولید عایق حرارت پلیمری
 • تولید رسانای حرارتی پلاستیک و لاستیک و چسب

آلومینیوم یکی از فلزهای ساختمانی است و آن را با فلزهای مختلف به صورت آلیاژ در می‌آورند و در صنایع هواپیما سازی ، موتور اتومبیل و ساخت در و پنجره بکار می‌برند.

همچنین ، آلومینیوم برای ساخت قوطی‌های نوشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین آلومینیوم برای تولید فویلهای آلومینیومی ‌مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استخراج آلومینیوم

آلومینیوم در صنعت بوسیله‌ الکترولیز اکسید آلومینیوم مذاب تهیه می گردد.

اکسید آلومینیوم از بوکسیت که ‌اکسید آلومینیوم آبپوشیده و ناخالص است، بدست می‌آید. ناخالصی های بوکسیت بطور عمده ، هماتیت و سیلیس است.

برای جداسازی آلومینیوم با توجه به خصلت بازی اکسید آهن (III) ،خصلت اسیدی اکسید سیلسیم (سیلیس) و خصلت آمفوتری اکسید آلومینیوم ، از سود سوزآور استفاده می‌کنند.

اکسید آلومینیوم قیمت اکسید آلومینیوم آلومینا بوکسیت 2019:07:15

سود پرک | قیمت سود پرک | سدیم هیدروکسید | کاستیک سودا | سود سوزآور

سودپرک یا سدیم هیدرکسید چیست ؟

سدیم هیدروکسید (به انگلیسی: Sodium hydroxide) یا کاستیک سودا (به انگلیسی: Caustic Soda) یا سود سوزآور با فرمول شیمیایی NaOH که ترکیب معدنی جامد با دمای ذوب ۳۱۸ درجه سانتی‌گراد و چگالی ۲٬۱۳ است. 

سود پرک ماده ای سفید رنگ و به صورت پرک یا پولک بوده که ماده اولیه مورد نیاز صنایع تولیدی داخل و خارج کشور می باشد.

 سود پرک در اصطلاح علمی ، همان ماده شیمیایی سدیم هیدروکسید می باشد با فرمول شیمیایی NaOH و با نام تجاری کاستیک سودا Caustic sodaa میباشد ، که با در کنار هم قرار گرفتن سه عنصر سدیم ، اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده است.

 سود پرک در میان مصرف کنندگان خود دارای  نام های بسیاری از جمله : سود کاستیک ، سود جامد ، سود سوز آور ،سدیم کاستیک ، سدیم هیدروکسید می باشد.

 سود پرک یا کاستیک سودا (NaOH) از سود مایع پتروشیمی تولید می شود بدین ترتیب که سود مایع ۵۰% طی فرآیند تولید بعد از تبخیر آب موجود در آن به روش ممبران، به سود پرک با خلوص ۹۹-۹۸% تبدیل می شود که مطابق با استانداردهای جهانی می باشد. سود پرک تولیدی پس از منتقل شدن به دستگاه های خنک کننده تبدیل به پولک سفید یا سود پرک جامد می شود.

ویژگی های سود پرک

 سود پرک دارای ویژگی های گوناگون و متنوعی می باشد که همین ویژکی ها باعث می شود این ماده بسیار پرکاربرد باشد در صنایع بسیاری . ویژگی های گوناگون این ماده عبارتند از :

 1)چربی بر بسیار قوی

2)خنثی کننده ی محیط هاس اسیدی

3)تنظیم کننده ی PH

مصارف سود پرک

 کاستیک سودا یا همان سود پرک به دلیل ویژگی ها و خواصی  که داراست در صنایع مختلف پر کاربرد می باشد . در ادامه مختصری از این صنایع را ذکر نموده ایم:

 1) در صنایع غذایی : صنعت شیر ، کنسرو سازی ، شیرین کردن زیتون ، تصفیه آب ، تولید شکلات ، تولید کاکائو و کارامل ، شستشوی سبزیجات و میوه ها ، نوشابه سازی ، تصفیه روغن ، تولید قند و شکر.

2) در صنایع فلزات و آبکاری : فلز ، روی ، آلومینیوم ، گالوانیزه و آبکاری ، شیشه.

3) در صنایع دارو سازی

4) در صنایع آرایشی بهداشتی

5) در صنایع الکل سازی

6) در صنایع باطریسازی و خنثی سازی اسید

7) در صنایع کاشی و سرامیک

8) در صنایع تولید شوینده ها و صابون

9) در صنایع کاغذ سازی و کارتن سازی

10)در صنایع تولید چربی گیر و جرم گیر

11)در صنایع نساجی و چرم

12)در صنایع رنگ رزی

13)در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

14)در صنایع تولید مواد شیمیایی

15)در صنایع ابریشم مصنوعی

16)در آزمایشگاه ها برای تعیین غلظت اسیدها در آزمایش ها

17)در صنایع تولید چسب

18)در صنایع به عنوان ماده ضد عفونی کننده

19)احیا لاستیک و ...

خصوصیات سود پرک

این ماده جامدی بی بو ، بلورین سفید و شفاف ، غیر فرار و دارای خاصیت خورندگی بالاست،که رطوبت هوا را به راحتی می تواند جذب کند .

و هنگامی که با آب حل شود یا با اسید خنثی می گردد گرمای قابل توجهی از خود تولید می نماید .

خصوصیات فیزیکی سود پرک 

خصوصیات فیزیکی سود پرک عبارت است از:

وزن مولکولی سود پرک : ۰۱ /۴۰

نقطه ذوب سود پرک :۱۲ درجه سانتی‌گراد

نقطه جوش سود پرک:۱۴۰ درجه سانتی‌گراد

دانسیته نسبی سود پرک:۱/۵۳ (محلول ۵۰%)، ۲ در دمای ۱۵/۵ درجه سانتی‌گراد (محلول ۷۳% –۷۰%)

حلالیت سود پرک در آب:۱۰۹ گرم در ۱۰۰ میلی‌لیتر در دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد

فرمول شیمیایی : NaOH

بسیار محلول در آب، الکل، گلیسیرین و متینول می باشد

برای تشکیل کربنات سدیم با دی اکسید کربن واکنش می دهد

نوع باند: یونی

این ماده شیمیایی پر مصرف دارای قابلیت های بالایی است که با توجه به کیفیت تولیدی آن می توان از آن استفاده کرد.

ویژگی های شیمیایی سود پرک

واکنش با اسید

سود پرک با اسید های پروتون دار واکنش می دهد تا آب و نمک تولید کند.

برای مثال وقتی سود پرک با کلریدریک اسید واکنش دهد ، سدیم کلرید تشکیل می شود :

(NaOH(aq) + HCl(aq) → NaCl(aq) + H2O(l

به طور کلی چنین واکنش های خنثی با یک معادله یونی خالص ساده نشان داده می شوند :

(OH−(aq) + H+(aq) → H2O(l 

واکنش اکسید اسید

سود پرک همچنین با اکسید اسید هایی مانند دی اکسید گوگرد واکنش نشان می دهد. این واکنش ها اغلب برای سایش گازهای اسیدی مضر (مثل So2 و H2s) که از سوختن زغال سنگ تولید می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد و بدین ترتیب از انتشار این گاز ها در اتمسفر جلوگیری می کند.

 

سایر محصولات :

سپتیک تانک

سود پرک سدیم هیدروکسید کاستیک سودا سود سوزآور 2019:07:15

فرمالدهید | قیمت فرمالدهید | متانال

فرمالدهید

فرمالدهید یک ماده‌ ی شیمیایی می باشد که در تولید خیلی از محصولات صنعتی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. هم چنین، فرمالدهید دارای کاربرد های فراوانی در زندگی روزانه ‌ی ما هست. در مقاله‌ ی زیر با این ماده ‌ی شیمیایی بیشتر آشنا خواهیم شد . . .

 آیا می‌ دانستید؟

 در کالبد شکافی برای تعیین تنفس فرد در زمان مرگ از محلول فرمالدهید استفاده می‌ گردد. شناور شدن ریه‌ های فردِ فوت شده در محلول، نشان دهنده‌ ی این است که او قادر به تنفس بوده است.

پیش از پرداختن به کاربردهای فرمالدهید، بهتر است در باره این ماده‌ ی شیمیایی اطلاعاتی کسب کنیم فرمالدهید غالباٌ به عنوان ماده‌ ی نگهدارنده در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این ماده‌ ی شیمیایی، بی رنگ و دارای بوی تند و خفه کننده می باشد. این ماده معمولأ در محصولاتی مانند چسب، اسفنج‌ های افشانه ‌ای و تخته‌ های سه لایی پیدا می ‌شود. اما فرمالدهید چیست و چطور تشکیل می ‌شود؟

 فرمالدهید چیست؟

 اگر متان را بسوزانیم، فرمالدهید به عنوان محصول مابین احتراق تولید می‌ شود. این محصول از نظر شیمیایی متانال نام گذاری می ‌شود و دارای فرمول CH2O است. محلول آبی فرمالدید فرمالین نامیده می ‌شود. فرمالین موجود در بازار دارای 10 تا 12 در صد متانول ، به اضافه‌ ی مقداری نا خالصی مانند آلومینیوم و مس است. هر ساله تقریبأ 21 میلیون تن فرمالدهید در سراسر جهان تولید می‌ گردد .

کاربرد فرمالدهید 

استفاده فرمالدهید به عنوان یک ضد عفونی‌کننده همچون گلوتار آلدئید می‌باشد. یکی از کاربردهای فرمالدهید در صنایع چسب‌سازی است. این ماده در فاضلابهای صنایع مختلف همچون صنایع چسب‌سازی و پتروشیمی یافت می‌گردد. یکی دیگر از کاربردهای این ماده استفاده از آن به عنوان فیکساتیو در آماده‌سازی نمونه‌های بافتی برای بررسیهای دیگر می‌باشد. مثل تشریح آناتومیک یا بررسی بافت شناسی. مورد استفاده دیگر کاربرد آن به عنوان یک ماده استریل‌کننده و ضد عفونی‌کننده است.

 

سایر محصولات :

سپتیک تانک

فرمالدهید قیمت فرمالدهید متانال 2019:07:15

پلی آلومینیوم کلراید | قیمت پلی آلومینیوم کلراید | پک تصفیه | پودر پک

پلی آلومینیوم کلراید

پلی آلومینیوم کلراید به عنوان یک منعقد کننده پلیمری و معدنی است که استفاده از آن در سالهای اخیر بسیار فراگیر بوده و طیف وسیعی از فرآیند تصفیه آب آشامیدنی، تصفیه فاضلاب شهری، فاضلاب شهری، کشاورزی و پساب های صنعتی در بر می گیرد.

فرایند انعقاد از جایگاه ویژه ای در فرایند تصفیه برخوردار است. سولفات آلومینیوم (آلوم) و کلرو فریک رایج ترین منعقد کننده های اولیه (Primary Coagulant) مورد استفاده در تصفیه آب به منظور حذف تیرگی می باشند.

 در سالهای گذشته، پلی آلومینیوم کلراید (Poly Aluminium Chloride) – که به اختصار PAC نام گذاری می شود-  به طور وسیعی به عنوان جایگزینی برای دو منعقد کننده قدیمی سولفات آلومینیوم و کلروفریک مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر پلی آلومینیوم کلراید (پَک) در کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، چین، ایتالیا، فرانسه و انگلستان به یکی از متداول ترین منعقد کننده های مورد استفاده در تصفیه آب مبدل شده است. در ایران نیز بسیاری از صنایع این ماده را به عنوان جایگزین منعقد کننده های قدیمی مورد استفاده جایگزین کرده اند

 شیمی:

 پلی آلومینیوم کلراید یا آلومینیوم کلراید هیدراته از آنجا که ترکیب یک پلیمر معدنی است که مونومر آن یک کمپلکس دو هسته ای از آلومینیوم است.

 این ماده به فرمول Al2(OH)n Cl6-n.YH2O]z]از واکنش هیدروکسید آلومینیوم و اسید کلریدریک به وجود می آید:

 ۲Al(OH)3+n HCl = Al2(OH)nCl6-n + H2O

 مقدار Z بین ۱۲ تا ۱۸ معتبر است؛ اما برای یک فرمولاسیون مفید در ۹۵%ترکیب، Z=15 است. با ای کار فرمولاسیونی میزان Al2O3 بین ۲۶% تا ۳۶% بدست می آید و در حالت ایده آل برابر ۳۰% است.

 پلی آلومینیوم کلراید به دو صورت جامد و مایع موجود است. پلی آلومینیم کلراید جامد بصورت پودر یا کریستال بوده و رنگ آن از سفید شیری تا زرد پررنگ در گریدهای مختلف است.

 مکانیزم عملکرد پلی آلومینیوم کلراید :

 سطح منعقد کاری قدیمی ناپایدار سازی است که از طریق فشردگی لایه مضاعف الکتریکی در اطراف ذره کلوئیدی انجام می گردد. در حالی که، پلی آلومینیوم کلراید عملیات ناپایدار سازی را از طریق جذب در سطح ذره کلوئیدی و ایجاد پلهای اتصالی ذره- پلیمر-ذره، انجام می دهد. این مکانیزم موجب افزایش سرعت ناپایدارسازی ذره ای و در نتیجه رشد سریعتر ذرات و نهایتا بهبود جداسازی می شود.

کاربرد پلی آلومینیوم کلراید :

  موارد اصلی کاربرد پک (PAC) در زمینه های زیر است :

 ۱-  تصفیه آب آشامیدنی

 ۲- تصفیه فاضلاب و پساب کارخانه های شیمیایی و صنایع نفت و پتروشیمی

 ۳- تصفیه فاضلاب های شهری

 ۴- تصفیه فاضلاب و پساب کشاورزی

 ۵- استفاده در صنایع کاغذ سازی و سلولزی

 ۶- استفاده در صنایع نساجی، چرم و پوست

 

سایر محصولات :

سپتیک تانک

پلی آلومینیوم کلراید قیمت پلی آلومینیوم کلراید پک تصفیه پودر پک 2019:07:15

کلر | کلرین | کلر مایع | کلر جامد | گاز کلر | قیمت کلر

کلر :

کُلُر (انگلیسی: Chlorine) عنصر شیمیایی با عدد اتمی ۱۷ و نماد Cl است. کلر در فرم عنصری خود (Cl2) تحت شرایط استاندارد، کلرید، اکسیدکننده قوی است که برای سفید سازی پارچه‌ها و به عنوان ضد عفونی‌کننده رایج در استخرهای شنا برای تمیزی و بهداشت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ِ کلر دو و نیم مرتبه از هوا سنگین تر، دارای بوی بسیار بد و خفه‌کننده و بسیار سمی است.

 نخستین گاز سمّی که در جنگ جهانی اول به کار گرفته شد گاز کلر تقریباً خالص بود.

آلمانی ها آن را در ۲۲ آوریل ۱۹۱۵ استفاده کردند. سپس هر دو طرف متخاصم، یعنی آلمان ها و نیرو های متفقین، از گازهای مختلفی که همه دارای ترکیب کلر بودند، استفاده نمودند . در جنگ جهانی دوم، نیرو های متفقین و دشمنان آنان ذخایر زیادی از کلر و گازهای دیگر داشتند ولی از آن ها استفاده نکردند

متوجه شدیم که کلر چگونه گازی سمی و خطرناک است. ولی با وجود این یکی از بهترین ابزار انسان برای حفظ پاک کنندگی  نیز به حساب میاید . کلر در ساختن موّاد جرم گبر و میکروب کش مورد استفاده قرار می گیرد . توسط کلر میکروب ها را از بین می برند.

  در خیلی از کشورها برای تصفیه  آب، از این گاز استفاده می کنند. به این ترتیب میکروب هایی که در آب موجود هستند، از بین میروند . برای این منظور در هر ۱ متر مکعب  حدود ۸/۰-۵/۰  گرم کلر خالص نیاز است. البته این مقدار کلر به انسان آسیبی نمی رساند، فقط گاهی ممکن است که آب، بوی آن را به خود بگیرد.

 کلر  هم به صورت گازی و هم به صورت مابع موجود است.

 کاربرد کلر :

از جمله کاربردهای متداول کلر، حذف و کنترل طعم و بو در آب آشامیدنی است. سایر کاربرد های کلر می توان به کنترل جلبک‌ها، حذف آهن و منگنز، حذف سولفید هیدروژن و حذف رنگ در آب اشاره نمود.

کلر خالص یکی از نابود کننده ترین گازهای سمّی و نیز یکی از مفید ترین آن ها به حساب می آید. این گاز در طبیعت به صورت جزیی از یک جسم مرکب پیدا  می شود؛ مانند نمک طعام که کلرورسدیم(سدیم کلرید) است.

این ماده برای جرم گیری اجسام و نیز برای تهیه ی گرد رنگ بری به کار می برند.

در صنعت تولید کاغذ نیز از آن برای سفید کردن کاغذ مصرف می کنند و این اصلی ترین مورد استفاده از کلر است. در رنگ سازی هم از این ماده استفاده می شود. هم چنین ترکیبی از آن با اکسیژن و پتاسیم در آتش بازی و تهیه ی کبریت بی خطر به کار می رود.

تتراکلرورکربن(تترا کلرید کربنCCl4) یکی دیگر از ترکیبات کلر است. تتراکلریدکربن ماده ای غیر قابل سوختن است و مصرف خشک شویی دارد. این ماده در برخی شیوه های آتش نشانی نیز به کار گرفته می شود. کلر به تنهایی یکی از مهم ترین وسایل ضد عفونی امروزی است.

کاشف کلر چی کسی بود ؟

  این گاز به طور خالص نخستین بار به وسیله ی یک شیمیدان سوئدی به نام کارل شِیلِه در سال ۱۷۷۴ کشف شد.

نحوه تولید کلر :

امروزه کلر را خیلی ارزان تولید می کنند. یعنی جریان برق را از محلول نمک طعام عبور می دهند و در نتیجه کلر خالص به وجود می آید .

 

نحوه تبدیل کلر به حالت مایع :

کلر را به دو طریق می توان به صورت مایع در آورد:

۱- عمل تبرید: یعنی آن را تحت تأثیر سرمای شدید قرار داد.

۲- عمل تراکم: یعنی این گاز را تحت شرایطی فشرده کرد.

کلر مایع را به وسیله ی تانکر های مخصوص یا درون استوانه های آهنی حمل و نقل می کنند.

 

سایر محصولات :

سپتیک تانک

کلر کلرین کلر مایع کلر جامد گاز کلر قیمت کلر 2019:07:15

اسید فسفریک | فسفریک اسید | قیمت اسید فسفریک

اسید فسفریک چیست ؟

در اثر اضافه کردن سولفوریک اسید روی فسفات کلسیم بدست می‌آید. فسفریک اسید از جمله پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی در صنعت است.  فسفریک اسید خوراکی را از افزودن آب به P4O۱۰ می‌سازند. اسید فسفریک، اسید ضعیفی است و در شرایط عادی و مدت زمان کوتاه آن‌قدر نمی‌تواند خطرساز باشد.

فرمول شیمیایی: H3PO4

آنالیز : خلوص 85% و 54%

انواع اسید فسفریک : فسفریک اسید خوراکی ، فسفریک اسید صنعتی

 اسامی دیگر اسید فسفریک : اورتو فسفریک اسید ، فسفریک اسید، محلول اسید فسفریک

 هر سال در حدود 10 میلیون تن اسد فسفریک، H3PO4،در ایالت متحده تولید می شود. بیشتر اسید (در حدود 80%)برای مصارف کشاورزی بکار می رود، باقی مانده(در حدود 10%) آن به عنوان اضافه شونده در تمیز کننده ها استفاده می گردد ،پاک کننده ها ،تولیدات حشره کش ، به عنوان اضافه کننده خوراک دام استفاده می شود .بقیه  (10%) به صورت خوراکی(نوشابه های گاز دار) مورد استفاده قرار می گیرد.روش تولید صنعتی این اسید از اضافه شدن اسید سولفوریک بر سنگ فسفات ایجاد می شود.

 اسید فسفریک ( Phosphoric Acid ) از جمله پر کاربرد ترین مواد شیمیایی در صنعت است. به صورت ماده افزودنی در نوشابه‌ های گاز دار ، در تولید کود های شیمیایی، پاک کننده‌ های صابونی و غیر صابونی ،تصفیه آب ،خوراک دام و دارو سازی، مکملهای غذای دام و طیور ( تولید دی و منو کلسیم فسفات DCP) ، مواد فسفاته شوینده‌ ها ،تصفیه پساب ها ، تولید کودهای فسفاته ، ضد حریق کردن برخی سطوح و عوامل جلوگیری از اشتعال مواد، ونیز جهت پاک کردن و جرم گیری سطوح فلزی به کار گرفته می شود.

 اسید فسفریک یا اسید غیر آلى، اسید معدنى، اسید فسفر نامیده می شود.

 اسید فسفریک در دو نوع صنعتی و خوراکی موجود می باشد و اسید فسفریک مایعی بیرنگ، شفاف بى بو و دارای طعم تند می باشد. اسید فسفریک از جمله پر کاربرد ترین مواد شیمیایی در صنعت است.

 تولید اسید فسفریک

 در اثر افزودن سولفوریک اسید روی فسفات کلسیم و یا کانی های فسفات را با سولفوریک اسید ترکیب می‌ کنند. در ایران از اثر اسید سولفوریک بر کانی های آپاتیتی اسید فسفریک تولید می‌شود

 *در اثر سوختن فسفر و هیدراسیون P4O۱۰ می‌ باشد. اختلاط فسفر مایع و هوا به محفظه احتراق که شبیه برج است تزریق شده و با انجام واکنش اکسیداسیون فسفر، تولید می ‌شود.

 کاربرد و مصارف اسید فسفریک

 تولید انواع کود ای فسفاته : مونوآمونیوم فسفات، دی آمونیوم فسفات، سوپر فسفات تریپل، فسفات منیزیم

کاربرد در مواد شوینده مانند تری سدیم فسفات و سدیم تری پلی فسفات

تولید مواد تصفیه کننده و انعقاد کننده در صنعت آب و فاضلاب

تولید شوینده های فسفاته صنعتی و تهیه نمکهای فسفاته

تولید مکملهای خوراک دام و طیور مانند دی کلسیم فسفات

تولید مواد جلوگیری از اشتعال برای مصارف آتش نشانی

کاربرد در صنایع غذایی به صورت گرید خوراکی

کاربرد در زدودن زنگ آهن

کاربرد در صنعت آب کاری

کاربرد در پزشکی

کاربرد در صنایع غذایی

کاربرد در مواد پاک‌کننده

کاربرد در پزشکی و دندانپزشکی

کاربرد در پزشکی و دندانپزشکی

کاربرد در زدودن زنگ آهن

سایر محصولات :

سپتیک تانک

اسید فسفریک فسفریک اسید قیمت اسید فسفریک 2019:07:18

کلرید کلسیم | قیمت کلرید کلسیم

کلرید کلسیم

کلرید کلسیم (به انگلیسی: Calcium chloride) (CaCl2)، یک ترکیب شیمایی متشکل از کلسیم و کلر است. این ماده در آب بسیار محلول است. 

 یک ترکیب شیمیایی با فرمول CaCl2.xH2O است. عنوان های دیگر این ترکیب کلرور کلسیم و کلسیم کلرید می باشد. این ماده تشکیل شده از کلسیم و کلر است و اغلب با دو مولکول آب همراه است. این ترکیب جذب شونده به رطوب است و به عنوان نمگیر شناخته می شود و در بسته بندی های ضد هوا و رطوبت نگهداری می گردد.

 کلسیم کلراید بدون آب(anhydrous) دارای جرم مولکولی (g/mol 110.98  ) می باشد. شکل ظاهری این ترکیب کریستال سفید رنگ می باشد. این نمک در آب حلال بوده لذا به عنوان منبعی مناسب کلسیم در واکنش های جانشینی مورد استفاده قرار می گیرد و به راحتی جایگزین کاتیون دیگری می شود. خصوصیات جالب این مولکول آزاد کردن گرما در حین حل شدن در آب می شود که مربوط به بالا بودن آنتالپی انحلال این ماده است.

کاربرد کلرید کلسیم :

این ماده شیمیایی با بالاترین درجه خلوص به عنوان یک افزودنی غذایی و برای فراوری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. از نمک فراوری شده برای اسپری کردن میوه ها استفاده می گردد.

 کلسیم کلراید مایع به یک عنصر کلیدی و مهم در صنایع غذایی تبدیل شده ، که عامل طعم و مزه شور غذا بدون افزایش محتوای سدیم می گردد.

 اسپری کردن این ماده شیمیایی باعث افزایش عمر مفید و استحکام میوه ها و سبزیجات و بهبود کیفیت و ارزش تغذیه ای آنها در زمان انجمادشان می گردد. درواقع باعث افزایش محتوای کلسیم در میوه ها می شود.  ضمنا کلسیم کلرید به عنوان مبـرد در بستنی و ساخت دسر یخ زده استفاده می شود.

 از موارد استفاده این ماده شیمیایی می توان به ساخت بتن‌های زودگیر اشاره نمود. به این ترتیب که کلسیم کلراید در ساخت این بتن‌ها نقش تسریع کننده را ایفا می کند. این کلسیم کلراید ابتدا با آب بتن مخلوط و سپس به مخلوط شن و ماسه و سیمان اضافه شده. به این ترتیب برای ساخت بتن‌های زود گیر می‌توان بجای استفاده از سیمان زودگیر از سیمان معمولی (پرتلند نوع I) همراه با کلسیم کلراید استفاده کرد. بتن ساخته شده با این روش در برابر فرسایش مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد ولی در مقابل حمله سولفاتها هنوز آسیب‌پذیر تر بوده و افت بتن نیز حدود ۱۰ الی ۱۵ % افزایش یافته ولی مهمترین ضرر این ماده اثرش  روی آرماتورها و ایجاد خوردگی در آنها می باشد.

سایر محصولات :

سپتیک تانک

کلرید کلسیم قیمت کلرید کلسیم 2019:07:18

دی اکسید تیتانیوم | تیتانیوم دی اکسید | تیتانیوم(۴) اکسید | تیتانیا | قیمت دی اکسید تیتانیوم

دی اکسید تیتانیوم چیست ؟

دی اکسید تیتانیوم، همچنین به عنوان تیتانیوم(۴) اکسید یا تیتانیا شناخته شده، پدیداریِ طبیعی اکسیدتیتانیوم است با فرمول شیمیایی TiO2. هنگامی که به عنوان رنگدانه استفاده می‌شود، به نام‌های تیتانیوم سفید، رنگدانه سفید۶ (PW6)، یا CI 77891 خوانده می‌شود. به‌طور کلی منبع آن از ایلمنیت، روتیل و آناتاز تأمین می‌شود. کاربردهای وسیعی از جمله رنگ کرم‌های ضدآفتاب و رنگ‌های خوراکی دارد. هنگامی که به عنوان رنگ غذا استفاده می‌شود، عدد ئی آن ۱۷۱ است.

 دی اکسید تیتانیوم یا همان تیتان از دارای اهمیت ویژه ای در صنایع تولید محصولات پلیمری مخصوصا PVC می باشد.چون که تیتان مهم ترین رنگ دهنده یا رنگدانه سفیدی می باشد که علاوه بر رنگ کردن ذرات PVC باعث ایجاد اثر حفاظتی در مقابل اشعه  UV نیز میشود.

 تیتانیوم دی اکسید یا تیتانیا (Titanium Dioxide) یکی از اکسیدهای مهم تیتانیوم می باشد که در صنعت استفاده می شود و در طبیعت به دو صورت آناتاز و روتایل موجود است.

 تنها حدود ۵ % تولید سالانه جهانی تیتانیوم صرف تولید فلز تیتانیوم می شود و ۹۵% باقیمانده در تولید ماده رنگ دی اکسید تیتانیوم استفاده می شود .

 مشخصات دی اکسید تیتانیوم :

 تیتانیوم دی اکسید مهم ترین رنگ دهنده یا رنگدانه سفیدی می باشد که علاوه بر رنگ کردن ذرات باعث ایجاد اثر حفاظتی در برابر UV نیز است.

 این ماده دارای دو شکل آلوتروپی روتایل و آناتاز می باشد که به دلیل رنگ سفید ، ضریب شکست بالا ( ۴۹/۲- ۹۰/۲ ) ، درخشندگی عالی ، بی اثر ( خنثی بودن ) و مقاومت سایشی و حرارتی بالای آن ، درجه دیرگدازی بالا و توان زیاد در توزیع و انتشار یکنواخت در دریگر ترکیبات به عنوان عمده ترین و مهمترین ماده اولیه رنگ سفید در صنایع شناخته می شود .

تفاوت روتایل و آناتاز:

روتایل از شبکة بلوری با تراکم زیادتر نسبت به آناتاز تشکیل شده است و چگال‌تر بوده و ضریب شکست بالاتری را داراست.

 کاربرد دی اکسید تیتانیوم

مصرف عمده دی اکسید تیتانیوم در صنایع رنگ سازی به عنوان رنگدانه است و همچنین این ماده در صنایع سمنت پلاست , سنگ مصنوعی , رنگ سازی , سرامیک، پلاستیک، کاغذ و الکترونیک دارای کاربرد می باشد.

 این ماده دارای به دلیل داشتن دو شکل آلوتروپی روتیل و آناتاز در صنایع رنگ سازی ، کاغذسازی ، پلاستیک ، لاستیک و ... استفاده می گردد .

دی اکسید تیتانیوم تیتانیوم دی اکسید تیتانیوم(۴) اکسید تیتانیا قیمت دی اکسید تیتانیوم 2019:07:18
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50