فیلتر شنی - قیمت فیلترشنی فلزی

فیلترشنی (Sand filter) مخزن تحت فشار یا اتمسفریکی است که از فولاد ( گالوانیزه ) ، فایبر گلاس ( FRP ) و یا بتن تشکیل شده و شامل بستری از شن و ماسه خالص با شکل تقریبی استوانه ای یا مربع میباشد.

فیلتر شنی (SAND FILTER)

فیلتر شنی دستگاهی است كه با صاف نمودن (فیلتر اسیون) فیزیكی آب باعث حذف ذرات معلق موجود در آن نظیر گل، رنگ، مواد آلی، پلانكتون، باكتری‌ها و ذرات حاصل از خوردگی می‌شود .

در صافی شنی، آب حاوی ذرات معلق را از بستری از ذرات یك ماده كه می‌تواند شن و یا ذغال آنتراسیت (كربن اكتیو) باشد عبور می‌دهند .

در اثر عبور آب از خلل و فرج بین ذرات شن، مواد معلق آب گیر كرده و آب تقریباً عاری از مواد معلق، بدست می‌آید . البته جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج فیلتر، باعث افزایش افت فشار می‌گردد كه اگر این افت فشار از حد معینی تجاوز نماید، باید صافی شنی را شستشو داد.

فیلتر شنی را بر اساس نوع گردش آب به چهار دسته تقسیم بندی می کنند که رایج ترین آن در استخر ها، فیلترشنی تحت فشار است.

 گروه صنعتی ناب برزگترین تولید کننده مخازن تحت فشار ایران بعد از شرکت ماشین سازی اراک با اجرای پروژه های وسیعی در سطح ایران آمادگی خود را بمنظور تولید انواع فیلتر شنی، صافی شنی تحت فشار، فیلترکربنی، فیلترکربن اکتیو، فیلترکربن فعال، صافی شنی جداسازی جامدات از آب، فیلترکربنی جداسازی جامدات آب، فیلتر شنی گرانشی، فیلتر شنی بالارونده، فیلتر شنی آرام، فیلتر شنی سریع و .... اعلام می نماید.

انواع فیلترشنی های تولیدی ناب زیست

1. فیلترهای شن و ماسه سریع (تحت فشار)

2. صافی های شن و ماسه سریع (گرانشی)

3. سند فیلتر شن و ماسه بالا رونده

4. سند فیلتر شن و ماسه آرام

فیلتر شنی

صافی شنی

صافی شنی بعنوان اولین مرحله تصفیه در سیستم های تصفیه آب صنعتی جهت حذف ذرات معلق فیزیکی بیولوژیکی موجود در آب تا قطر 50 ميكرون می باشد.

صافی كربنی معمولاً بعد از صافی شنی در فرآيند تصفيه آب قرار می گيرد. فیلترشنی تحت فشار رایج ترین نوع فیلتر مورد استفاده برای استخر ها می باشد که با ایجاد سرعت مناسب برای فیلتراسیون، تصفیه ای ایده آل را فراهم می سازد.

در هنگام تصفیه، آب کثیف استخر از لوله ورودی وارد فیلتر میشود. فشار پمپ و نیروی جاذبه، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت میکند و شن و ماسه های ریز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب استخر میگیرند. در پایین فیلترشنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل این نازل ها عبور می کند. در زیر مخزن صافی شنی، آب تصفیه شده از لوله خروجی خارج می شود.

صافی شنی تحت فشار در اشکال، سایز و جنس های متفاوتی ساخته می شود که رایج ترین آن فیلترشنی عمودی با دو سر عدسی است.

قطر استوانه فیلترشنی، ضخامت بدنه فیلتر شنی ضخامت عدسی فوقانی و تحتانی فیلتر شنی تمام در استاندارد ASME مورد بررسی دقیق قرار گرفته اند.

عدسی هاي فوقاني و تحتاني فیلترشنی شرکت ناب زیست به روش DOUBLE-DISH ساخته شده كه پس از زنگ زدائي از داخل با دو لايه پوشش رنگ اپوكسي و از خارج با يك لايه ضدزنگ و دو لايه رنگ مخصوص رنگ آميزي ميگردد.

برای بالا بردن کیفیت فیلتراسیون و عمر فیلترهای تحت فشار میتوان قبل از رنگ زدن، فیلترها را از داخل سندبلاست نمود.

صافی شنی تولیدی گروه صنعتی ناب مجهز به ديفيوزهاي گالوانيزه در قسمت فوقاني هستند که آب را برای تصفیه بهتر بر روی بستر شنی روی فیلتر پخش می کنند.

همچنین در پایین این فیلترها و زیر آخرین لایه از سیلیس درون آن، استرينرهاي برنجي (نازل های برنجی) جهت جمع آوري و عبور آب قرار دارند. در بازار فیلترهایی که از نازل های پلاستیکی استفاده میکنند نیز وجود دارد که این نازل ها کیفیت پایینی نسبت به نوع برنجی دارند و قیمت آن ها تا 100 برابر کمتر از نازل های برنجی میباشد .

فیلترشنی فلزی

به یاد داشته باشیم یکی از ارکان انتخاب فیلترشنی مناسب، داشتن نازل های برنجی است.

دانه بندی سیلیس یا شن درون صافی شنی

درون فیلترشنی گروه صنعتی ناب چهار لایه مختلف از سیلیس با ضريب يكنواختي 35/1، با دانه بندي ریز از نوع سنگهاي مخصوص و درجه خلوص بالای 95% به شرح زیر وجود دارد.

1- سيليس سندفیلتر نمره يك از قطر 5/0 ميلي متر تا 5/1 ميلي متر.

2- سيليس سند فلیتر نمره دو از قطر 2 میلی متر تا 5/3 میلی متر.

3- سيليس فیلتر شنی نمره سه از قطر 4 میلی متر تا 8 میلی متر.

4- سيليس صافی شنی نمره چهار از قطر 8 میلی متر تا 12 میلی متر.

ارتفاع کلیه سیلیس های ریخته شده درون فیلترشنی جمعاً يك متر می باشد که این عدد به ظرفیت فیلتر ربطی ندارد.

چون پس از آزمایشاتی که روی فیلترهای شنی انجام شده است این موضوع به اثبات رسیده که از یک ارتفاعی به بعد مواد بکار برده شده درفیلترها توانایی تصفیه بیشتر آب را ندارند و ماکزیمم ارتفاع 1.5 متر برآورد شده است و با در نظر گرفتن بستر فیلتر و پخش کننده آب ارتفاع فیلتر های شنی به 1.5 متر میرسد.

شن ها با دانه بندی ریزتر سطح بیشتری را فراهم میکنند و درنتیجه بیشتر آلودگی آب را میگیرند. اما به انرژی پمپاژ بیشتری برای انتقال سیال نیاز دارند.

در اکثر فیلترهای شنی تحت فشار از رنج دانه های 0.2 تا 1.2 میلی متر استفاده می شود.

ذرات بزرگتر از 100 میکرومتر تمایل به بستن منافذ فیلتراسیون دارند که دانه های بزرگتر ماسه می توانند بر این مشکل غلبه کنند. به همین دلیل عمق بستر شن حدودا 60سانتیمتر تا 1.5 متر بسته به کاربرد مختلف می باشد.

اصول کار فیلتر شنی کند

آب شیرین کثیف وآلوده از میان لایه هایی از شن و ماسه که دارای یه لایه نازک میکروارگانیسم است عبور میکند وآب هم از لحاظ فیزیکی و از لحاظ بیولوژیکی به مقدار زیادی تصفیه میشود.
فیلتراسیون به روش فیلتر شنی کند روشی میباشد که نیاز به فضای زیاد با تجهیزات کم میباشد.

اصول کار فیلتر شنی تند

فرایند فیلتر شنی سریع آب بر خلاف فیلتراسیون به روش فیلتر شنی کند با عبور از میان لایه های شنی فقط از لحاظ فیزیکی فیلتر میشود و هیچ دخالتی از لحاظ بیولوژیکی و شیمیایی بر روی آب انجام نمیشود.
به هیچ وجه برای فیلتراسیون آب آشامیدنی فقط از روش فیلتر شنی سریع استفاده نمیشود.
در فیلتراسیون به روش فیلتر شنی سریع از پیش تصفیه و کلر زنی و گند زدایی نهایی استفاده میشود.

تفاوت فیلتر شنی تند و کند

فیلتر شنی تند در مقایسه فیلتر شنی کند به محیط و فضای کمتری نیاز دارد. در فیلتر شنی تند سرعت انجام فیلتراسیون بسیار بیشتر از فیلتر شنی کند میباشد. هزینه تعمیر و نگهداری فیلتر شنی تند در مقایسه با فیلتر شنی کند بسیار بالاتر میباشد.

طراحی صافی شنی

طراحی فیلترشنی باید به نحوی باشد که باید با حداکثر سرعت جریان 10 gpm/ft2 کار کنند.

با استفاده از توان مورد نیاز و حداکثر دبی، مساحت سطح لازم را می توان محاسبه کرد.

نکته نهایی طراحی این است که مطمئن باشید مایع به درستی در بستر جریان دارد و هیچ مقدار از مایع توسط شن و ماسه از مسیر جریان منحرف نمی شود.

بکواش فیلتر شنی

هنگامی که شستشو انجام شد پس از مدتی کثیفی جمع شده در شن ها، اجازه عبور آب کمتری را می دهد. این در حالی است که مواد زائد موجود در فیلتر بجای می مانند، که باید از آن خارج شوند. حال زمان back wash فیلتر است.

وقتی فیلتر شنی مقدار زیادی از خاک را انباشته می کند فشار افت کرده و آب نمی تواند آزادانه از فیلتر خارج شود. back wash آب را به عقب می فرستد تا از طریق فیلتر شنی گرد و خاک به دام افتاده بیرون رود. پس از back wash، افزایش فشار برگشت به استخر کاملا مشخص است و اگر گیج فشار روی فیلتر نصب شده باشد، مشاهده می شود که فشار بیش از 0.5 bar بهبود می یابد.

فیلترشنی چگونه back wash می شود؟

back wash یا همان پس شویی در فیلتر شنی به سادگی و از طریق برگشت جریان آب استخر صورت می گیرد. بدین صورت که با عبور بالعکس جریان از پایین به سمت بالای فیلتر شنی، مواد زائدی که در بین شن های فیلتر، گیر کرده است به فاضلاب انتقال می یابد.

برای پس شویی باید پمپ را خاموش کرد و شیرِ فیلتر را در حالت "back wash" قرار داد و سپس پمپ را دوباره روشن کرد.

معمولا پس شویی در استخرها 2 تا 3 دقیقه به طول می انجامد. پس از پایان back wash پمپ را خاموش کرد و شیر را درحالت "close" قرار داد، سپس پمپ را 30 تا 60 ثانیه روشن کرد تا مطمئن شوید که تمام آب کثیف در پس شویی به فاضلاب رفته و وارد استخر نمی گردد.

پمپ را برای آخرین بار متوقف کرده و شیر را در حالت "Filter" قرار می دهیم. حال پمپ را روشن کرده و فیلتر دوباره به تصفیه کردن آب استخر مشغول می شود.

گیج فشار در ورودی و خروجی به اپراتور استخر می فهماند که مسیر عبور آب در فیلتر در حال بسته شدن میباشد.

اگر گیج، فشار خیلی بیشتری را در ورودی نسبت به خروجی نشان دهد اپراتور متوجه میشود که آشغال زیادی در بین شن ها جمع شده.

این به معنی این است که هم اکنون زمان "back wash" فیلتر است. برای "back wash" اپراتور، شیرها را برای تغییر مسیر آب تنظیم میکند، لوله برگشت به استخر را میبندد و لوله خروجی را باز میکند که آب وارد سیستم فاضلاب شود.

جنس بدنه صافی شنی

فیلتر شنی گالوانیزه یا فیلتر شنی فلزی

فیلتر شنی که در ساخت بدنه از فلز استفاده شده است اعم از گالوانیزه ، استیل 304 و یا حتی استیل 316 به ابن نوع فیلتر های شنی ، فیلتر شنی فلزی اطلاق می شود.

فیلتر شنی FRP یا فیلتر شنی فایبرگلاس

صافی شنی که در ساخت بدنه آن از کامپوزیت تحت فشار استفاده شده است اعم از فیلتر شنی فایبرگلاس یا فیلتر شنی FRP

فیلتر شنی بتنی

فیلتر شنی که در ساخت بدنه دستگاه از بتن استفاده شده است به این نوع فیلتر شنی ، فیلتر شنی بتنی گفته می شود و در برای حجم های بسیار بالا از این نوع دستگاه های تصفیه آب استفاده می شود.

دستگاه فیلتر شنی

زمان تعویض سیلیس فیلتر شنی

مهندسین بنا بر کیفیت شن و سیلیس های مورد استفاده در فیلترهای شنی زمانی بین 5 تا 10 سال را برای تعویض آن پیشنهاد میدهند.

در حالیکه دیده شده است که گاها فیلتر ها بیش از 20 سال بدون تغییر شن به کار خود ادامه داده اند اما کارایی که باید را ندارند.

در ابتدای کار فیلترها، شن استفاده شده بسیار زبر میباشد. این زبری آن چیزی است که باعث میشود شن و ماسه ذرات خاک در آب را فیلتر کند.

از آنجایی که زبری این شنها در گذر زمان کمتر میشود، راندمان فیلتر کم می شود و این به این معنی است که سیستم شما باید بیشتر کار کند تا همان بازده را داشته باشد.

یافته ها نشان میدهند که بعد از 5 سال، دیگر شن ها نمی توانند کثیفی ها را به طور کامل پوشش دهند و آب در back wash، کاملا تمیز نمی شود.

در نتیجه چرخه فیلتراسیون کوتاه تر شده و نیاز به back wash بیشتر می-شود.

فیلترهای شن و ماسه ای اتوماتیک بهترین گزینه برای استخر های شنا میباشند زیرا سیستم back wash خودکار دارند.

به این معنی که میتوانند برنامه ریزی شوند که چه زمانی شیر ها معکوس شوند، پس شویی انجام شود و دوباره شیر ها به حالت قبل باز گردند. این فیلتر ها بدون نیاز به اپراتور هستند اما هزینه ابتدایی بالاتری را دارند.

پارامترهای عملیاتی برای فیلترهای شنی تحت فشار

فیلترهای شنی تحت فشار اغلب در فشار کاری 2 تا 10 bar کار می کنند. افت فشار در بستر شن و ماسه تمیز، معمولا خیلی کم است اما محسوس می باشد و از طرف کارخانه سازنده و در کاتالوگ آن شرکت مشخص می باشد. این نوع فیلتر ذرات بسیار ریز را از آب می گیرد.

بسیاری از موارد وجود دارد که می تواند به سرعت روی فیلترها اثر گذاشته و آنها را مسدود کنند. فیلترهای شنی در استخرهایی که تازه گچ کاری شده باشند به سرعت مسدود می شوند. همچنین خاک، برگ، مواد زائد دیگر موجب کوتاه تر شدن چرخه فیلتراسیون گردند.

بدون یک ماده منعقد کننده، فیلتر شنی، فقط برای جدا کردن مواد جامد درشت از آب در گردش موثر است. اما در صورت اضافه کردن یک ماده منعقد کننده، ماسه صافی بسیار موثری خواهد شد که جهت جدا کردن مواد جامد معلق و باکتری ها برای یک تصفیه خوب مناسب میگردد.

آلوم (سولفات آلمینیوم )، ماده منعقد کننده معمول، قبل از فیلتر به داخل آب استخر تزریق میشود تا به خوبی مواد معلق آب را منعقد نموده و آن ها را به اجزاء بزرگتری که به راحتی توسط فیلترشنی جدا میگردند، تقسیم نماید.

وقتی ماده منعقد کننده به آب اضافه شود، در اثر واکنش مواد قلیایی آب، یک ماده رسوبی غیر قابل انحلال ژله مانند موسوم به فلاک تشکیل میشود.

فلاک، مواد ارگانیک، ترکیبات رنگی و باکتری ها را به خود جذب کرده و به دام می اندازد. غربال ماسه ای فیلتر، این فلاک را از آب جدا میکند و نتیجتا آب زلال و تمیز از فیلتر خارج میگردد. یک مدت معین برای انجام واکنش شیمیایی باید قائل شد در غیر این صورت ممکن است فلاک در داخل استخر تشکیل گردیده و آب را کدر کند. بنابراین آلوم را باید طوری به مخزن مکش وارد کرد که فرصت لازم برای تشکیل فلاک موجود باشد.

فیلتر شنی تحت فشار

فیلتر شنی تحت فشار

فیلتر شنی تحت فشار در حقیقت همان دستگاه فیلتر شنی می باشد که بدلیل اینکه مکانیزم عملکرد آن بگونه ایست که برای بکار افتادن نیاز به فشار بیش از فشار یک بار است به آن فیلتر شنی تحت فشار میگویند.

مشخصات فنی فیلتر شنی تحت فشار عبارتند از : 

• قابليت تحمل فشار تا 10 بار

• مجهز به شير هوا گيري و فشارسنج

• استفاده از 4 لايه سنگ سيليس دانه‌بندي شده در فيلتر‌هاي شني

• قابل ارائه با سه نوع شير : دستي، نيمه ‌‌اتوماتيك و تمام اتوماتيك جهت شستشوي معكوس

مزیتهای فیلترشنی تحت فشار

• راهبری ساده

• سرعت بالا در تصفیه

• هزینه نگهداری کم

• هزینه اولیه مقرون به صرفه

• نیاز به فضای کم در نصب و بهره برداری

کاربرد های صافی شنی :

مهمترین کاربردهای فیلتر شنی عبارتند از : 

• تصفیه آب در حال گردش درون استخرهای شنا بواسطه گرفتن ذرات جامد درون آب استخر

• تصفیه آب در گردش درون حوضچه های خنک سازی در صنایع شیشه

سایر کاربردهای فیلتر شنی در تصفیه آب صنایع مختلف بشرح زیر است : 

• تصفیه اب صنایع رنگ

• صاف نمودن آب صنایع غذایی

• تصفیه آب صنایع نساجی

• تصفیه اب صنایع شیمیایی

• تصفیه پساب صنایع کاغذ سازی

• تمیز نمودن آب در صنایع فولاد و فلزات

• فیلتر نمودن آب صنایع لاستیک و پلاستیک

• تصفیه نمودن پساب خروجی از تصفیه خانه های آب و فاضلاب

• فیلتراسیون کلیه سیستمهای حرارتی و برودتی

• تصفیه آب نیروگاهها، پتروشیمی و پالایشگاهها

دبی جریان بهینه در فیلترهای شنی تحت فشار (سرعت)

برای تصفیه آب بصورت کامل درون فیلتر شنی می بایست آب با سرعت بهینه درون فیلتر شنی در جریان باشد . در حقیقت می بایست دبی بهینه فیلتر شنی توسط نرم افزار طراحی گردد .

مهم ترین یافته ها از تست ها نشان میدهد که سرعت بالای جریان روی فیلتراسیون دستگاه و زمان لازم برای جمع کردن آلودگی ها تاثیر دارد.

سرعت بالای جریان، سبب کوتاه تر شدن زمان فیلتراسیون گشته و تصفیه آب را سخت تر میکند.

"سرعت بالا" به معنی سرعتی بیش از حد معین در لوله می باشد.

مثلا سرعت fps10 سرعت بالایی است.

این مقدار حدودا 7gpm در لوله 1 اینچی و 10gpm برای لوله 2 اینچی مطلوب میباشد.

برخی از مهندسین ادعا میکنند در فیلتر شنی سرعت بالاتر، تصفیه بهتر.

ولی این چیزی مغایر با آن است که در عمل اتفاق می افتد.

اگر شما در یک فیلترشنی جریان سریع آب را عبور دهید عملا فیلتر فرصت گرفتن میکروب ها و باکتری ها را نخواهد داشت.

مشکل سرعت بالا این است که شما فقط جریان را از درون فیلتر میرانید بدون اینکه عمل خاصی روی آب انجام شود.

سرعت های پیشنهادی بین 5 تا 9 گالت بر فوت مربع میباشد.

اثرات منفی جریان با سرعت بالا در فیلتر شنی

  1. سرعت جریان بالا باعث میشود ذرات آلوده عمیق تر از آنچه که سیستم طراحی شده در شن فرو روند، در نتیجه نیاز به پس شویی بیشتری دارد تا آلودگی را خارج کند و این باعث هدر رفتن وقت و انرژی می شود.
  2. در بعضی موارد سرعت بالای جریان باعث می شود که ذرات آلوده کاملا در شن فرو رفته و دوباره وارد استخر گردند. وقتی این اتفاق می افتد تصفیه ناقص خواهد بود و یا هیچ تصفیه ای صورت نمی گیرد.
  3. جریان های سرعت بالا همچنین باعث فرسودگی شن و ماسه خواهند شد و زبری سطحشان را کم می کنند. در نتیجه شن ها باید سریعتر عوض شوند.

برای بهترین نتیجه، سرعت جریان آب را تا حد ممکن پایین نگه دارید.

پمپ های دور متغیر جدید راندمان خوبی برای ایجاد جریان در سیستم تصفیه آب فیلتر شنی دارند.

با افزایش نرخ های انرژی، این پمپ ها امروزه رایج شده اند و به شما این امکان را می دهند تا با فشار یک دکمه جریان را کنترل کنید.

فیلتر شنی افقی

محاسبه ظرفیت فیلترشنی

برای بدست آوردن ظرفیت فیلترهای شنی بدین صورت عمل می‌کنیم: با در دست داشتن دبی آب جهت تصفیه و سرعت فیلتراسیون مورد نیاز مساحت فیلتر شنی را محاسبه می کنیم : محاسبه فیلتر شنی
Q=AV
A(m2)= Q(lps)/V(lps/m2)
D(m)=1.13√A(m2)
با عدد قطر بدست آمده وارد کاتالوگ شده مدل مناسب فیلتر شنی را انتخاب می کنیم.
سرعت فیلتراسیون مناسب از 4 تا lps/m2 5.5 می‌باشد.

كاربرد دستگاه فیلتر شنی

تصفیه آب رودخانه‌های با كدورت بالا پس از واحدهای انعقاد، لخته سازی و ته نشینی جهت تهیه آب شرب، بهداشتی و صنعتی
تصفیه آب استخر برای جلوگیری از كدر شدن آب و زلال سازی آن
تصفیه نهایی فاضلابهای صنعتی و انسانی
تصفیه آب برج های خنك كننده از مواد معلق نفوذی از هوا مانند گرد و خاک.

ساختمان فیلتر شنی عمودی

بدنه این فیلترها، استوانه‌ای شكل و از فولاد بر اساس استاندارد‌های معتبر ساخته شده است و دارای دو دریچه بازدید می باشد. برای جلوگیری از خوردگی، كلیه سطوح مجاور با آب داخل مخزن، از دو لایه رنگ اپوكسی و كلیه سطوح بیرونی دستگاه كه در مجاورت هوا قرار دارند با رنگ روغنی پوشش داده می‌شود. فشار استاندارد در این فیلترها بین 7-3 اتمسفر می‌باشد و اگر فشار بیش از این باشد باعث ایجاد پدیده شیارسازی می‌شود.
قطر فیلترهای شنی عمودی استاندارد از حدود 0.5 تا 3 متر و ارتفاع آن بین 0.7 الی 1.5 متر می‌باشد. فیلترهای شنی عمودی به خاطر آنكه در تمام راستای ارتفاع آنها عمل تصفیه فیزیكی انجام می‌گیرد، به فیلترهای افقی ترجیح دارند. در فیلترهای شنی عمودی ورود آب توسط نازلهای ورودی از بالای دستگاه انجام می‌پذیرد.

شكل فیلتر شنی فشاری

همانطور كه در شكل ملاحظه می‌شود این فیلترها از یك بستر شن دانه‌بندی شده با خلوص 98% و یك صفحه مشبك با 50 تا 70 عدد پستانك در هر متر مربع جهت آبكشی و جلوگیری از خروج ذرات شن از دستگاه تشكیل شده است. اندازه ذرات شن كه بصورت دانه‌بندی شده و طبقاتی بروی صفحه مشبك قرار گرفته‌اند بر حسب اندازه ذرات معلق در آب تعیین می‌شود. ذرات درشت شن در قسمت بالا و ذرات ریز در قسمت پایین قرار می گیرند.
بخاطر لزوم انجام دو عمل سرویس دهی دستگاه و شستشوی معكوس در دستگاه فیلتر شنی, مدار لوله كشی این دستگاه طوری طراحی شده است كه بصورت ساده‌ای هر دو عمل را انجام دهد. كنترل فیلتر شنی به سه روش كنترل با شیرهای دستی، كنترل با شیرهای چند راهه دستی و كنترل تمام اتوماتیك توسط شیرهای چند راهه اتوماتیك انجام می‌پذیرد.

ابعاد فیلترهای شنی عمودی گروه صنعتی ناب

فیلتر شنی

سوال : آیا با استفاده از نصب فیلتر شنی بعد از سپتیک تانک فاضلاب اعم از سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره و یا سپتیک تانک پلی اتیلن دو لایه و سپتیک تانک فایبرگلاس و سایر انواع سپتیک تانک پلی اتیلن می توان به آبی قابل استفاده بمنظور آبیاری فضای سبز دست یافت ؟

جواب : با توجه به اینکه در سپتیک تانک فاضلاب باکتری بی هوازی فعالیت می کند و اینکه حاصل فعالیت باکتری بی هوازی درون سپتیک تانک بوی بسیار بد می باشد می توان با استفاده از فیلتر شنی نسبت به حذف بخش زیادی از آلایندگی پساب فاضلاب را دفع نمود ولی بمنظور حذف بوی بد حاصل از باکتری های بیهوازی بعد از سپتیک تانک باید از فیلتر کربن اکتیو استفاده نمود .

عیب یابی فیلتر شنی

ایجاد مشکل در فیلتر شنی با نشانه هایی مانند کاهش کیفیت آب و کثیف شدن سریع آب همراه است.

همچنین با بروز مشکل برای سند فیلتر، مقدار مواد شیمیایی مورد نیاز برای ضد عفونی کردن آب نیز افزایش می یابد که موجب افزایش هزینه های جاری میشود.

بنابراین در زیر به بیان متدوال ترین مشکلات فیلتر شنی، علت بروز مشکل و شیوه مواجه با آن پرداخته میشود.

1- در هنگام خاموش و روشن شدن پمپ، عقربه فشارسنج هیچ حرکتی نمیکند.

یکی از دلایل اصلی بروز این مشکل گیر کردن عقربه فشارسنج است. درچنین مواردی برای رها شدن عقربه، به آرامی به صفحه یا بدنه فشارسنج ضربه بزنید.
اگر گیج مورد نظر،فشار کارکرد فیلتر شنی را نشان ندهد، امکان کنترل وضعیت سند فیلتر وجود نخواهد داشت.
کاهش بیش از حد فشار فیلتر شنی نیز منجر به وارد آمدن صدمات جدی به سیستم میشود.
در صورت برطرف نشدن مشکل، فشارسنج را در اسرع وقت باید عوض کرد.

2- جریان عبوری از صافی شنی کمتر از حد معمول است.

دلیل بروز این مشکل میتواند ناشی از :

• کوچک بودن اندازه خط لوله ارتباطی فیلتر شنی
• کثیف شدن صافی پمپ و کفگیر
• ساییدگی پروانه پمپ
• مسدود شدن مسیر توزیع کننده
• کوچک بودن اندازه پمپ نیز ممکن است منجر به کاهش جریان آب عبوری از مقطع فیلتر شود.

3- دوره کارکرد فیلترها بین زمان های بکواش کوتاه تر از حد معمول است.

بروز این مشکل میتواند به علت بالا بودن شدت جریان آب عبوری از مقطع فیلتر باشد. البته پایین بودن ظرفیت فیلتر شنی نیز میتواند کارکرد آن را به میزان زیادی کاهش یابد.

4- کیفیت آب کاهش یافته است.

ظرفیت فیلتر، شدت جریان عبوری و زمان کارکرد آن جهت دستیابی به تعداد دفعات تعویض آب کافی نیست.
البته تمیز نبودن بستر فیلتر شن و ماسه ای نیز یکی دیگر از دلایل کاهش کیفیت آب است.

قیمت فیلتر شنی

برای استعلام قیمت فیلترشنی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بدین منظور ابتدا باید اطلاعاتی که مربوط به محاسبه ظرفیت است در اختیار کارشناسان قرار دهید تا ظرفیت دستگاه مشخص گردد سپس با مشخص نمودن جنس بدنه دستگاه می توان براحتی قیمت فیلترشنی را محاسبه نمود.

پس عوامل تاثیرگذار در قیمت فیلترشنی عبارتند از : 

1- جنس بدنه فیلتر شنی : قیمت فیلتر شنی گالوانیزه از قیمت فیلتر شنی فایبرگلاس پایین تر است.

2- ظرفیت فیلتر شنی : هر مقدار ظرفیت فیلتر شنی بالا تر رود قاعدتا قیمت فیلتر شنی نیز بالاتر می رود

3- مدت زمان کارکرد دستگاه

4- تند یا کند بودن فیلتر شنی

5- کیفیت سیلیس استفاده شده درون دستگاه صافی شنی

6- جنس شیر آلات فیلترشنی

سایر محصولات تولید ما :
قیمت فیلتر شنی فیلتر شنی FRP فیلتر شنی فلزی طراحی ظرفیت فیلترشنی فیلتر شنی استخر 2014:05:13
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50