سایر کاربران از این موارد نیز بازدید کرده اند : # سختی گیر # فیلتر شنی # آب شیرین کن صنعتی # دیونایزر # کلرزن # رزین سختی گیر

فیلتر شنی

فیلتر شنی

فیلتر شنی یا صافی شنی (Sand filter) مخزن تحت فشار یا اتمسفریکی است با جنس بدنه فلزی ، فولادی یا گالوانیزه ، فایبر گلاس یا FRP (اف آر پی) ساخته شده و شامل بستری از شن و ماسه خالص با شکل تقریبی استوانه ای یا مربع می باشد. قیمت فیلتر شنی تحت فشار وابسته به برخی پارامترهاست که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

فیلتر شنی دستگاهی است كه با صاف نمودن (فیلتر اسیون) فیزیكی آب باعث حذف ذرات معلق موجود در آن نظیر گل، رنگ، مواد آلی، پلانكتون، باكتری‌ها و ذرات حاصل از خوردگی می‌شود به بیان دیگر دستگاه فیلتر شنی دستگاهی است جهت تصفیه آب دارای ذرات معلق در حدی که کدورت آب از بین رفته و آبی شفاف تحویل کارفرما گردد.

در این سیستم ها ، آب حاوی ذرات معلق را از بستری از ذرات یك ماده كه می‌تواند شن و یا ذغال آنتراسیت (كربن اكتیو) باشد عبور می‌دهند. در اثر عبور آب از خلل و فرج بین ذرات شن، مواد معلق آب گیر كرده و آب تقریباً عاری از مواد معلق، بدست می‌آید . البته جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج فیلتر، باعث افزایش افت فشار می‌گردد كه اگر این افت فشار از حد معینی تجاوز نماید، باید دستگاه را شستشو داد. فیلترهای شنی را بر اساس نوع گردش آب به چهار دسته تقسیم بندی می کنند که رایج ترین آن در استخرها ، فیلترشنی تحت فشار است.

تاریخچه فیلتر شنی

تاریخچه فیلتر شنی به گذشته های دور باز می گردد. عمل فیلتراسیون برای حذف ناخالصی های های آب در دوره باستان نیز مرسوم بوده است. برای مثال گیاهانی همچون گل مینا یا گل جنسیتا برای پر کردن مجراهای غربال که مواد جامد را از مایع جدا مینمودند استفاده میشد. همچنین مصریان باستان از فیلترهای خشتی متخلخل برای تصفیه آب آشامیدنی ، شراب و مایعات دیگر استفاده می کردند.

لیست قیمت فیلتر شنی

لیست قیمت فیلتر شنی از طریق تماس با شماره 02188721092 قابل دستیابی خواهد بود. این لیست قیمت بروز بوده و در اریابی های اولیه بمنظور شرکت در مناقصات و استعلام ها و همچنین بمنظور آگاهی تامین کننده در ابتدای هر روی بروزرسانی می شود. به صورت حدود این قیمت ها از 36 میلیون ریال برای تصفیه مقدار 2 متر مکعب در شبانه روز آغاز و تا 2 میلیارد تومان برای فیلترهای افقی که بمنظور تصفیه آب درون تصفیه خانه های شهری بصورت موازی و در چند مدول نصب می شوند ادامه دارد. 

گروه صنعتی ناب برزگترین تولید کننده مخازن تحت فشار ایران بعد از شرکت ماشین سازی اراک با اجرای پروژه های وسیعی در سطح ایران آمادگی خود را بمنظور تولید انواع فیلتر شنی، تحت فشار، فیلترکربنی، فیلترکربن اکتیو، فیلترکربن فعال، فلیترهای شنی جداسازی جامدات از آب، فیلترکربنی جداسازی جامدات آب، فیلتر شنی گرانشی، فیلتر شنی بالارونده، فیلتر شنی آرام، فیلتر شنی سریع و .... اعلام می نماید.

انواع فیلترهای شنی تولیدی ناب زیست

 1. فیلترهای تحت فشار
 2. فیلترهای سریع گرانشی
 3. سند فیلترهای شن و ماسه بالا رونده
 4. سند فیلترهای شن و ماسه آرام

فیلتر شنی

فیلتر شنی چیست

فیلتر شنی بعنوان اولین مرحله تصفیه در سیستمهای تصفیه آب صنعتی جهت حذف ذرات معلق فیزیکی و بیولوژیکی موجود در آب تا قطر 50 ميكرون می باشد. فیلتر كربنی معمولاً بعد از فیلترهای شنی در فرآيند تصفيه آب قرار می گيرد. این سیستم رایج ترین نوع فیلتر مورد استفاده برای استخر ها می باشد که با ایجاد سرعت مناسب برای فیلتراسیون، تصفیه ای ایده آل را فراهم می سازد.

در هنگام تصفیه، آب کثیف استخر از لوله ورودی وارد فیلتر میشود. فشار پمپ و نیروی جاذبه، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت میکند و شن و ماسه های ریز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب استخر میگیرند. در پایین دستگاه نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل این نازل ها عبور می کند. در زیر مخزن ، آب تصفیه شده از لوله خروجی خارج می شود.

فیلترشنی تحت فشار در اشکال، سایزها و جنس های متفاوتی ساخته می شود که رایج ترین آن سیستم تصفیه آب عمودی با دو سر عدسی است. قطر مخزن ، ضخامت بدنه ، ضخامت عدسی فوقانی و تحتانی فیلتر شنی تماما در استاندارد ASME مورد بررسی دقیق قرار گرفته اند.

عدسی هاي فوقاني و تحتاني فیلترشنی شرکت ناب زیست به روش DOUBLE-DISH ساخته شده كه پس از زنگ زدائي از داخل با دو لايه پوشش رنگ اپوكسي و از خارج با يك لايه ضدزنگ و دو لايه رنگ مخصوص رنگ آميزي ميگردد. برای بالا بردن کیفیت فیلتراسیون و عمر فیلترهای تحت فشار میتوان قبل از رنگ زدن، فیلترها را از داخل سندبلاست نمود. فیلترهای شنی تولیدی گروه صنعتی ناب مجهز به ديفيوزهاي گالوانيزه در قسمت فوقاني هستند که آب را برای تصفیه بهتر بر روی بستر شنی روی فیلتر پخش می کنند.

همچنین در پایین این فیلترها و زیر آخرین لایه از سیلیس درون آن، استرينرهاي برنجي (نازل های برنجی) جهت جمع آوري و عبور آب قرار دارند. در بازار فیلترهایی که از نازل های پلاستیکی استفاده میکنند نیز وجود دارد که این نازل ها کیفیت پایینی نسبت به نوع برنجی دارند و قیمت آن ها تا 100 برابر کمتر از نازل های برنجی میباشد .

فیلترشنی فلزی

به یاد داشته باشیم یکی از ارکان انتخاب فیلترشنی مناسب، داشتن نازل های برنجی است.

دانه بندی سیلیس یا شن درون فیلترهای شنی

درون فیلترشنی گروه صنعتی ناب چهار لایه مختلف از سیلیس با ضريب يكنواختي 35/1، با دانه بندي ریز از نوع سنگهاي مخصوص و درجه خلوص بالای 95% به شرح زیر وجود دارد.

 • سيليس سندفیلتر نمره يك از قطر 5/0 ميلي متر تا 5/1 ميلي متر.
 • سيليس سند فلیتر نمره دو از قطر 2 میلی متر تا 5/3 میلی متر.
 • سيليس فیلتر شنی نمره سه از قطر 4 میلی متر تا 8 میلی متر.
 • سيليس فیلترهای شنی نمره چهار از قطر 8 میلی متر تا 12 میلی متر.

ارتفاع کلیه سیلیس های ریخته شده درون فیلترشنی جمعاً يك متر می باشد که این عدد به ظرفیت فیلتر ربطی ندارد. چون پس از آزمایشاتی که روی فیلترهای شنی انجام شده است این موضوع به اثبات رسیده که از یک ارتفاعی به بعد مواد بکار برده شده درفیلترها توانایی تصفیه بیشتر آب را ندارند و ماکزیمم ارتفاع 1.5 متر برآورد شده است و با در نظر گرفتن بستر فیلتر و پخش کننده آب ارتفاع فیلتر های شنی به 1.5 متر میرسد. شن ها با دانه بندی ریزتر سطح بیشتری را فراهم میکنند و درنتیجه بیشتر آلودگی آب را میگیرند. اما به انرژی پمپاژ بیشتری برای انتقال سیال نیاز دارند. در اکثر فیلترهای شنی تحت فشار از رنج دانه های 0.2 تا 1.2 میلی متر استفاده می شود. ذرات بزرگتر از 100 میکرومتر تمایل به بستن منافذ فیلتراسیون دارند که دانه های بزرگتر ماسه می توانند بر این مشکل غلبه کنند. به همین دلیل عمق بستر شن حدودا 60 سانتیمتر تا 1.5 متر بسته به کاربرد مختلف می باشد.

اصول کار فیلتر شنی کند

آب شیرین کثیف وآلوده از میان لایه هایی از شن و ماسه که دارای یه لایه نازک میکروارگانیسم است عبور میکند وآب هم از لحاظ فیزیکی و از لحاظ بیولوژیکی به مقدار زیادی تصفیه میشود. فیلتراسیون به روش فیلتر شنی کند روشی میباشد که نیاز به فضای زیاد با تجهیزات کم میباشد.

محتوای مناسب شما : سختی گیر رزینی

اصول کار فیلتر شنی تند

فرایند فیلتر شنی سریع آب بر خلاف فیلتراسیون به روش فیلترهای شنی کند با عبور از میان لایه های شنی فقط از لحاظ فیزیکی فیلتر میشود و هیچ دخالتی از لحاظ بیولوژیکی و شیمیایی بر روی آب انجام نمیشود. به هیچ وجه برای فیلتراسیون آب آشامیدنی صرفا از روش فیلتر شنی سریع استفاده نمیشود. در فیلتراسیون به روش فیلتر شنی سریع از پیش تصفیه و کلر زنی و گند زدایی نهایی استفاده میشود.

تفاوت فیلترهای شنی تند و کند

فیلترهای شنی تند در مقایسه فیلتر شنی کند به محیط و فضای کمتری نیاز دارد. در سیستم تند سرعت انجام فیلتراسیون بسیار بیشتر از فیلتر شنی کند میباشد. هزینه تعمیر و نگهداری فیلترهای تند در مقایسه با فیلترهای کند بسیار بالاتر میباشد.

طراحی فیلتر شنی

طراحی فیلترشنی باید به نحوی باشد که باید با حداکثر سرعت جریان 10 gpm/ft2 کار کنند. با استفاده از توان مورد نیاز و حداکثر دبی، مساحت سطح لازم را می توان محاسبه کرد. نکته نهایی طراحی این است که مطمئن باشید مایع به درستی در بستر جریان دارد و هیچ مقدار از مایع توسط شن و ماسه از مسیر جریان منحرف نمی شود.

طراحی فیلتر شنی سریع تحت فشار

دانه های ماسه و شن کوچکتر سطح بیشتری را فراهم می کنند و بنابراین نیاز بیشتری به شدت آب ورودی دارند بنابر این به انرژی پمپاژ بیشتر برای انتقال مایعات در بستر شنی نیاز دارد. یکی از استاندارد ها این است که اکثر فیلتر شنی ها با فشار بالا، از دانه ها در محدوده 0.6 تا 1.2 میلی متر استفاده می کنند ، اگر چه برای کاربردهای تخصصی اندازه های دیگری نیز ممکن است مشخص شود.

ذرات بزرگتر از 100 میکرومتر تمایل دارند که منافذ بستر را مسدود کرده و آن را به یک فیلتر سطحی تبدیل کنند که به سرعت کور شده و جریان آن قطع می گردد. برای غلبه بر این مشکل از دانه های بزرگتر شن و ماسه استفاده می شود ، اما در صورت وجود مقادیر قابل توجهی مواد جامد بزرگ در بستر ، باید با فرآیندی مانند آپ استریم یا فشار رو به بالا این کور شدگی را برطرف نمود. عمق بستر شن و ماسه توصیه می شود بدون توجه به نوع کاربرد در حدود 0.6 الی 1.8 متر (2-6 فوت) باشد. این مورد به حداکثر توان مورد نیاز دستگاه مرتبط می باشد. آیین نامه در مورد طراحی فیلترهای سریع بستر شن و ماسه نشان می دهد که آنها باید با حداکثر سرعت 9 متر مکعب در مترمربع در ساعت (220 آمپر در گالن / فوت 2 در ساعت) کار کنند .

با استفاده از توان مورد نیاز و حداکثر سرعت جریان ، ظرفیت فیلتر شنی طراحی می گردد. نکته اصلی طراحی فیلتر شنی این است که اطمینان حاصل کنید که سیال به درستی در بستر توزیع شده و مسیرهای خروجی برای مایع وجود نداشته باشد که ماسه ها در آن شسته شوند و عملکرد فیلتر مختل شود. فیلتر شنی سریع معمولاً با فشار کاری 2 تا 5 بار (28 تا 70 PSI) عمل می کنند. افت فشار در بستر شن و ماسه تمیز معمولاً بسیار کم است. با تشکیل مواد جامد روی بستر ، این افت فشار اتفاق خواهد افتاد.

این نوع فیلترها ذرات را به اندازه های بسیار کوچک ضبط و احاطه می کند و دارای اندازه قطع واقعی نیست که ذرات همیشه از آن عبور می کنند. منحنی برای راندمان کار و اندازه ذرات فیلتر ، یک منحنی یو شکل می باشد که رابطه بین اندازه ذرات و قدرت جذب ذرات توسط فیلتر را نشان می دهد. تشکیل ذرات جامد در بستر علت افت فشار و سرعت جریان در فیلتر های شنی می باشد. برای بستر تغذیه شده هنگام فشار ثابت ، سرعت جریان کاهش پیدا می کند. هنگامی که در فیلتر افت فشار یا کاهش سرعت جریان در حد غیرقابل قبول باشد، فیلتر دیگر به طور موثری کار نخواهد کرد ، بستر برای شستن ذرات جمع شده شستشو داده می شود یا به عبارتی باید بکواش صورت گیرد. این مورد هنگامی صورت می گیرد که افت فشار در حد 0.5 بار باشد.

جریان شستشوی معکوس از طریق پمپ ها از بستر وارد فیلتر می شود تا حدی که 30 درصد دانه های شن و ماسه شروع به مخلوط شدن نمایند. مواد جامد ایجاد شده در عملیات بکواش شست و شو شده و از طریق منهول موجود در پایین به بیرون هدایت می شوند. جریان سیال مورد نیاز برای بکواش بستر معمولاً 3 تا 10 متر مکعب در ساعت است اما مدت طولانی (چند دقیقه) اجرا نمی شود. در فرآیند شستشو مجدد مقادیر کمی ماسه از بین می رود و ممکن است بستر به صورت دوره ای نیاز به بهسازی داشته باشد.

طراحی فیلتر شنی آهسته

همانطور که از عنوان پیداست ، سرعت تصفیه در فیلتر شنی کند تغییر می کند ، اما بزرگترین تفاوت بین سیستم های آهسته و سریع ، این است که لایه بالایی بستر شنی از نظر بیولوژیکی فعال است ، زیرا در اینجا مباحث میکروبی مد نظر قرار دارد. عمق توصیه شده و معمول در فیلتر شنی آهسته 0.9 تا 1.5 متر است. لایه میکروبی در طی 10-20 روز از شروع عملیات تشکیل می شود.

در طی فرآیند فیلتراسیون، آب خام می تواند از طریق محیط متخلخل شن و ماسه نفوذ کند و مواد آلی ، باکتری ها ، ویروس ها و کیست هایی مانند Giardia و Cryptosporidium را متوقف و به دام بیندازد.

روش احیاء فیلترهای شنی کند ، خراش دادن نامیده می شود و برای از بین بردن ذرات خشک شده روی فیلتر بصورت مکانیکی استفاده می شود. با این حال ، بسته به سیستم نوعی ، این روند می تواند در زیر آب انجام شود. یکی دیگر از عوامل محدود کننده آب فیلتر شده ، کدورت است که برای فیلترهای شنی آهسته ، به 10 NTU (واحدهای کدورت نفومتریک) محدود شده است.

فیلترهای شنی کند گزینه مناسبی برای عملیات با بودجه مالی محدود هست زیرا این روش تصفیه از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی کند و به تجهیزات مکانیکی کمی احتیاج دارد. با این حال ، به دلیل رشد مداوم جمعیت در جوامع ، فیلترهای شنی آهسته در حال جایگزینی برای فیلترهای شنی تند هستند که بیشتر به دلیل طول دوره سرویس آن است.

مقایسه فیلترهای شنی تند و کند

بکواش فیلتر شنی

هنگامی که شستشو انجام شد پس از مدتی کثیفی جمع شده در شن ها، اجازه عبور آب کمتری را می دهد. این در حالی است که مواد زائد موجود در فیلتر بجای می مانند، که باید از آن خارج شوند. حال زمان back wash فیلترهای شنی است.

وقتی فیلتر شنی مقدار زیادی از خاک را انباشته می کند فشار افت کرده و آب نمی تواند آزادانه از فیلتر خارج شود. back wash آب را به عقب می فرستد تا از طریق فیلتر گرد و خاک به دام افتاده بیرون رود. پس از بکواش ، افزایش فشار برگشت به استخر کاملا مشخص است و اگر گیج فشار روی فیلتر نصب شده باشد، مشاهده می شود که فشار بیش از 0.5 bar بهبود می یابد.

فیلترشنی چگونه بکواش می شود ؟

back wash یا همان پس شویی در فیلتر شنی به سادگی و از طریق برگشت جریان آب استخر صورت می گیرد. بدین صورت که با عبور بالعکس جریان از پایین به سمت بالا ، مواد زائدی که در بین شن های فیلتر، گیر کرده است به فاضلاب انتقال می یابد. برای پس شویی باید پمپ را خاموش کرد و شیرِ فیلتر را در حالت "back wash" قرار داد و سپس پمپ را دوباره روشن کرد.

معمولا پس شویی در استخرها 2 تا 3 دقیقه به طول می انجامد. پس از پایان بکواش پمپ را خاموش کرد و شیر را درحالت "close" قرار داد، سپس پمپ را 30 تا 60 ثانیه روشن کرد تا مطمئن شوید که تمام آب کثیف در پس شویی به فاضلاب رفته و وارد استخر نمی گردد.

پمپ را برای آخرین بار متوقف کرده و شیر را در حالت "Filter" قرار می دهیم. حال پمپ را روشن کرده و فیلتر دوباره به تصفیه کردن آب استخر مشغول می شود. گیج فشار در ورودی و خروجی به اپراتور استخر می فهماند که مسیر عبور آب در فیلتر شنی در حال بسته شدن میباشد. اگر گیج، فشار خیلی بیشتری را در ورودی نسبت به خروجی نشان دهد اپراتور متوجه میشود که آشغال زیادی در بین شن ها جمع شده. این به معنی این است که هم اکنون زمان "بک واش" فیلتر است. برای "بکواش" اپراتور، شیرها را برای تغییر مسیر آب تنظیم میکند، لوله برگشت به استخر را میبندد و لوله خروجی را باز میکند که آب وارد سیستم فاضلاب شود.

جنس بدنه فیلترهای شنی

گالوانیزه یا فیلتر شنی فلزی

فیلتری که در ساخت بدنه از فلز استفاده شده است اعم از گالوانیزه ، استیل 304 و یا حتی استیل 316 به ابن نوع فیلترهای شنی ، فیلتر شنی فلزی اطلاق می شود.

FRP یا فیلتر شنی فایبرگلاس

صافی شنی که در ساخت بدنه آن از کامپوزیت تحت فشار استفاده شده است اعم از فیلتر شنی فایبرگلاس یا FRP

صافی شنی بتنی

فیلتری که در ساخت بدنه دستگاه از بتن استفاده شده است به این نوع سیستم ، صافی شنی بتنی گفته می شود و در برای حجم های بسیار بالا از این نوع دستگاه های تصفیه آب استفاده می شود.

فیلتر شنی فلزی افقی

زمان تعویض سیلیس

مهندسین بنا بر کیفیت شن و سیلیس های مورد استفاده در فیلترهای شنی زمانی بین 5 تا 10 سال را برای تعویض آن پیشنهاد میدهند. در حالیکه دیده شده است که گاها فیلتر ها بیش از 20 سال بدون تغییر شن به کار خود ادامه داده اند اما کارایی که باید را ندارند. در ابتدای کار فیلترها، شن استفاده شده بسیار زبر میباشد. این زبری آن چیزی است که باعث میشود شن و ماسه ذرات خاک در آب را فیلتر کند.

از آنجایی که زبری این شنها در گذر زمان کمتر میشود، راندمان فیلتر کم می شود و این به این معنی است که سیستم شما باید بیشتر کار کند تا همان بازده را داشته باشد.

یافته ها نشان میدهند که بعد از 5 سال، دیگر شن ها نمی توانند کثیفی ها را به طور کامل پوشش دهند و آب در back wash، کاملا تمیز نمی شود.

در نتیجه چرخه فیلتراسیون کوتاه تر شده و نیاز به back wash بیشتر می-شود. فیلترهای شن و ماسه ای اتوماتیک بهترین گزینه برای استخر های شنا میباشند زیرا سیستم back wash خودکار دارند. به این معنی که میتوانند برنامه ریزی شوند که چه زمانی شیر ها معکوس شوند، پس شویی انجام شود و دوباره شیر ها به حالت قبل باز گردند. این فیلتر ها بدون نیاز به اپراتور هستند اما هزینه ابتدایی بالاتری را دارند.

پارامترهای عملیاتی برای فیلترهای شنی تحت فشار

فیلترهای شنی تحت فشار اغلب در فشار کاری 2 تا 10 bar کار می کنند. افت فشار در بستر شن و ماسه تمیز، معمولا خیلی کم است اما محسوس می باشد و از طرف کارخانه سازنده و در کاتالوگ آن شرکت مشخص می باشد. این نوع فیلتر ذرات بسیار ریز را از آب می گیرد. بسیاری از موارد وجود دارد که می تواند به سرعت روی فیلترها اثر گذاشته و آنها را مسدود کنند. فیلترهای شنی در استخرهایی که تازه گچ کاری شده باشند به سرعت مسدود می شوند. همچنین خاک، برگ، مواد زائد دیگر موجب کوتاه تر شدن چرخه فیلتراسیون گردند.

بدون یک ماده منعقد کننده، فیلتر شنی، فقط برای جدا کردن مواد جامد درشت از آب در گردش موثر است. اما در صورت اضافه کردن یک ماده منعقد کننده، ماسه صافی بسیار موثری خواهد شد که جهت جدا کردن مواد جامد معلق و باکتری ها برای یک تصفیه خوب مناسب میگردد.

آلوم (سولفات آلمینیوم )، ماده منعقد کننده معمول، قبل از فیلتر به داخل آب استخر تزریق میشود تا به خوبی مواد معلق آب را منعقد نموده و آن ها را به اجزاء بزرگتری که به راحتی توسط فیلترشنی جدا میگردند، تقسیم نماید. وقتی ماده منعقد کننده به آب اضافه شود، در اثر واکنش مواد قلیایی آب، یک ماده رسوبی غیر قابل انحلال ژله مانند موسوم به فلاک تشکیل میشود.

فلاک، مواد ارگانیک، ترکیبات رنگی و باکتری ها را به خود جذب کرده و به دام می اندازد. غربال ماسه ای فیلتر، این فلاک را از آب جدا میکند و نتیجتا آب زلال و تمیز از فیلتر خارج میگردد. یک مدت معین برای انجام واکنش شیمیایی باید قائل شد در غیر این صورت ممکن است فلاک در داخل استخر تشکیل گردیده و آب را کدر کند. بنابراین آلوم را باید طوری به مخزن مکش وارد کرد که فرصت لازم برای تشکیل فلاک موجود باشد.

فیلتر شنی فلزی تحت فشار

فیلتر شنی تحت فشار

فیلتر شنی تحت فشار در حقیقت همان سیستم معمولی فیلترهای شنی می باشد که بدلیل اینکه مکانیزم عملکرد آن بگونه ایست که برای بکار افتادن نیاز به فشار بیش از فشار یک بار است به این اسم معروف است.

مشخصات فنی این دستگاه ها عبارتند از : 

• قابليت تحمل فشار تا 10 بار

• مجهز به شير هوا گيري و فشارسنج

• استفاده از 4 لايه سنگ سيليس دانه‌بندي شده

• قابل ارائه با سه نوع شير : دستي، نيمه ‌‌اتوماتيك و تمام اتوماتيك جهت شستشوي معكوس

مزیتهای فیلترشنی تحت فشار

• راهبری ساده

• سرعت بالا در تصفیه

• هزینه نگهداری کم

• هزینه اولیه مقرون به صرفه

• نیاز به فضای کم در نصب و بهره برداری

کاربردهای سند فیلتر

تصفیه آب رودخانه‌های با كدورت بالا پس از واحدهای انعقاد، لخته سازی و ته نشینی جهت تهیه آب شرب، بهداشتی و صنعتی
تصفیه آب استخر برای جلوگیری از كدر شدن آب و زلال سازی آن
تصفیه نهایی فاضلابهای صنعتی و انسانی
تصفیه آب برج های خنك كننده از مواد معلق نفوذی از هوا مانند گرد و خاک.

مهمترین کاربردهای فیلتر شنی عبارتند از : 

• تصفیه آب در حال گردش درون استخرهای شنا بواسطه گرفتن ذرات جامد درون آب استخر

• تصفیه آب در گردش درون حوضچه های خنک سازی در صنایع شیشه

سایر کاربردهای فیلتر شنی

• تصفیه اب صنایع رنگ

• صاف نمودن آب صنایع غذایی

• تصفیه آب صنایع نساجی

• تصفیه اب صنایع شیمیایی

• تصفیه پساب صنایع کاغذ سازی

• تمیز نمودن آب در صنایع فولاد و فلزات

• فیلتر نمودن آب صنایع لاستیک و پلاستیک

• تصفیه نمودن پساب خروجی از تصفیه خانه های آب و فاضلاب

• فیلتراسیون کلیه سیستمهای حرارتی و برودتی

• تصفیه آب نیروگاهها، پتروشیمی و پالایشگاهها

دبی جریان بهینه در فیلترهای شنی تحت فشار (سرعت)

برای تصفیه آب بصورت کامل درون فیلتر شنی می بایست آب با سرعت بهینه درون دستگاه در جریان باشد . در حقیقت می بایست دبی بهینه توسط نرم افزار طراحی گردد .

مهم ترین یافته ها از تست ها نشان میدهد که سرعت بالای جریان روی فیلتراسیون دستگاه و زمان لازم برای جمع کردن آلودگی ها تاثیر دارد. سرعت بالای جریان، سبب کوتاه تر شدن زمان فیلتراسیون گشته و تصفیه آب را سخت تر میکند.

"سرعت بالا" به معنی سرعتی بیش از حد معین در لوله می باشد. مثلا سرعت fps10 سرعت بالایی است. این مقدار حدودا 7gpm در لوله 1 اینچی و 10gpm برای لوله 2 اینچی مطلوب میباشد. برخی از مهندسین ادعا میکنند در فیلتر شنی سرعت بالاتر، تصفیه بهتر. ولی این چیزی مغایر با آن است که در عمل اتفاق می افتد.

اگر شما در یک فیلترشنی جریان سریع آب را عبور دهید عملا فیلتر فرصت گرفتن میکروب ها و باکتری ها را نخواهد داشت. مشکل سرعت بالا این است که شما فقط جریان را از درون فیلتر میرانید بدون اینکه عمل خاصی روی آب انجام شود. سرعت های پیشنهادی بین 5 تا 9 گالن بر فوت مربع میباشد.

معایب سندفیلتر تند

 1. سرعت جریان بالا باعث میشود ذرات آلوده عمیق تر از آنچه که سیستم طراحی شده در شن فرو روند، در نتیجه نیاز به پس شویی بیشتری دارد تا آلودگی را خارج کند و این باعث هدر رفتن وقت و انرژی می شود.
 2. در بعضی موارد سرعت بالای جریان باعث می شود که ذرات آلوده کاملا در شن فرو رفته و دوباره وارد استخر گردند. وقتی این اتفاق می افتد تصفیه ناقص خواهد بود و یا هیچ تصفیه ای صورت نمی گیرد.
 3. جریان های سرعت بالا همچنین باعث فرسودگی شن و ماسه خواهند شد و زبری سطحشان را کم می کنند. در نتیجه شن ها باید سریعتر عوض شوند.

برای بهترین نتیجه، سرعت جریان آب را تا حد ممکن پایین نگه دارید.

پمپ های دور متغیر جدید راندمان خوبی برای ایجاد جریان در سیستم تصفیه آب فیلتر شنی استخری دارند. با افزایش نرخ های انرژی، این پمپ ها امروزه رایج شده اند و به شما این امکان را می دهند تا با فشار یک دکمه جریان را کنترل کنید.

فیلترهای شنی افقی

محاسبه ظرفیت فیلترشنی

برای بدست آوردن ظرفیت فیلترهای شنی بدین صورت عمل می‌کنیم

ابتدا با در دست داشتن دبی آب جهت تصفیه و سرعت فیلتراسیون مورد نیاز مساحت فیلتر شنی را محاسبه می کنیم : محاسبه ظرفیت فیلتر شنی

سپس با جایگذاری اداد در فرمول زیر ظرفیت دستگاه مورد نیاز بدست خواهد آمد. ما پیشنهاد میکنیم از تجربه همکاران من در زمینه محاسبه ظرفیت فیلتر شنی بصورت رایگان استفاده کنید . 

Q=AV
A(m2)= Q(lps)/V(lps/m2)
D(m)=1.13√A(m2)
با عدد قطر بدست آمده وارد کاتالوگ شده مدل مناسب فیلتر شنی را انتخاب می کنیم. سرعت فیلتراسیون مناسب از 4 تا lps/m2 5.5 می‌باشد.

کسب اطلاعات بیشتر در کاتالوگ فیلتر شنی ناب زیست قابل دستیابی خواهد بود. با همکاران ما با شماره 02188721092 تماس بگیرید.

ساختمان فیلتر شنی عمودی

بدنه این فیلترها، استوانه‌ای شكل و از فولاد یا فایبرگلاس بر اساس استاندارد‌های معتبر ساخته شده است و دارای دو دریچه بازدید می باشد. برای جلوگیری از خوردگی، كلیه سطوح مجاور با آب داخل مخزن فلزی ، از دو لایه رنگ اپوكسی و كلیه سطوح بیرونی دستگاه كه در مجاورت هوا قرار دارند با رنگ روغنی پوشش داده می‌شود. فشار استاندارد در این فیلترها بین 7-3 اتمسفر می‌باشد و اگر فشار بیش از این باشد باعث ایجاد پدیده شیارسازی می‌شود.
قطر دستگاه عمودی استاندارد از حدود 0.5 تا 3 متر و ارتفاع آن بین 0.7 الی 1.5 متر می‌باشد. فیلترهای شنی عمودی به خاطر آنكه در تمام راستای ارتفاع آنها عمل تصفیه فیزیكی انجام می‌گیرد، به سیستم های افقی ترجیح دارند. در فیلترهای عمودی ورود آب توسط نازلهای ورودی از بالای دستگاه انجام می‌پذیرد.

شكل فیلتر شنی فشاری

همانطور كه در شكل ملاحظه می‌شود این فیلترها از یك بستر شن دانه‌بندی شده با خلوص 98% و یك صفحه مشبك با 50 تا 70 عدد پستانك در هر متر مربع جهت آبكشی و جلوگیری از خروج ذرات شن از دستگاه تشكیل شده است. اندازه ذرات شن كه بصورت دانه‌بندی شده و طبقاتی بروی صفحه مشبك قرار گرفته‌اند بر حسب اندازه ذرات معلق در آب تعیین می‌شود. ذرات درشت شن در قسمت بالا و ذرات ریز در قسمت پایین قرار می گیرند.
بخاطر لزوم انجام دو عمل سرویس دهی دستگاه و شستشوی معكوس در دستگاه فیلتر شنی, مدار لوله كشی این دستگاه طوری طراحی شده است كه بصورت ساده‌ای هر دو عمل را انجام دهد. كنترل سیستم های صافی شنی به سه روش كنترل با شیرهای دستی، كنترل با شیرهای چند راهه دستی و كنترل تمام اتوماتیك توسط شیرهای چند راهه اتوماتیك انجام می‌پذیرد.

ابعاد فیلترهای شنی عمودی گروه صنعتی ناب

ابعاد و اندازه سند فیلتر های ناب زیست

سوال : آیا با استفاده از نصب فیلتر شنی بعد از سپتیک تانک می توان به آبی قابل استفاده بمنظور آبیاری فضای سبز دست یافت ؟

جواب : با توجه به اینکه در سپتیک تانک باکتری بی هوازی فعالیت می کند و اینکه حاصل فعالیت باکتری بی هوازی درون سپتیک تانک بوی بسیار بد می باشد می توان با استفاده از فیلتر شنی نسبت به حذف بخش زیادی از آلایندگی پساب فاضلاب را دفع نمود ولی بمنظور حذف بوی بد حاصل از باکتری های بیهوازی بعد از سپتیک تانک باید از فیلتر کربن اکتیو استفاده نمود .

عیب یابی فیلتر شنی

ایجاد مشکل در سندفیلترها با نشانه هایی مانند کاهش کیفیت آب و کثیف شدن سریع آب همراه است. همچنین با بروز مشکل برای سند فیلتر، مقدار مواد شیمیایی مورد نیاز برای ضد عفونی کردن آب نیز افزایش می یابد که موجب افزایش هزینه های جاری میشود. بنابراین در زیر به بیان متداول ترین مشکلات فیلتر شنی، علت بروز مشکل و شیوه مواجه با آن پرداخته میشود.

1- در هنگام خاموش و روشن شدن پمپ، عقربه فشارسنج هیچ حرکتی نمیکند.

یکی از دلایل اصلی بروز این مشکل گیر کردن عقربه فشارسنج است. درچنین مواردی برای رها شدن عقربه، به آرامی به صفحه یا بدنه فشارسنج ضربه بزنید. اگر گیج مورد نظر، فشار کارکرد فیلتر شنی را نشان ندهد، امکان کنترل وضعیت سند فیلتر وجود نخواهد داشت. کاهش بیش از حد فشار فیلتر شنی نیز منجر به وارد آمدن صدمات جدی به سیستم میشود. در صورت برطرف نشدن مشکل، فشارسنج را در اسرع وقت باید عوض کرد.

2- جریان عبوری از صافی شنی کمتر از حد معمول است.

دلیل بروز این مشکل میتواند ناشی از :

• کوچک بودن اندازه خط لوله ارتباطی فیلتر شنی
• کثیف شدن صافی پمپ و کفگیر
• ساییدگی پروانه پمپ
• مسدود شدن مسیر توزیع کننده
• کوچک بودن اندازه پمپ نیز ممکن است منجر به کاهش جریان آب عبوری از مقطع فیلتر شود.

3- دوره کارکرد فیلترها بین زمان های بکواش کوتاه تر از حد معمول است.

بروز این مشکل میتواند به علت بالا بودن شدت جریان آب عبوری از مقطع فیلتر باشد. البته پایین بودن ظرفیت فیلتر شنی نیز میتواند کارکرد آن را به میزان زیادی کاهش یابد.

4- کیفیت آب کاهش یافته است.

ظرفیت فیلتر، شدت جریان عبوری و زمان کارکرد آن جهت دستیابی به تعداد دفعات تعویض آب کافی نیست.
البته تمیز نبودن بستر فیلتر شن و ماسه ای نیز یکی دیگر از دلایل کاهش کیفیت آب است.

قیمت فیلتر شنی

برای استعلام قیمت فیلترشنی با کارشناسان ما تماس بگیرید. بدین منظور ابتدا باید اطلاعاتی که مربوط به محاسبه ظرفیت است در اختیار کارشناسان قرار دهید تا ظرفیت دستگاه مشخص گردد سپس با مشخص نمودن جنس بدنه دستگاه می توان براحتی قیمت فیلترشنی را محاسبه نمود.

پس عوامل تاثیرگذار در قیمت فیلترشنی عبارتند از : 

1- جنس بدنه : قیمت فیلتر شنی گالوانیزه از قیمت فیلتر شنی فایبرگلاس پایین تر است.

2- ظرفیت : هر مقدار ظرفیت بالا تر رود قاعدتا قیمت فیلتر شنی نیز بالاتر می رود.

3- مدت زمان کارکرد دستگاه در طول ساعات شبانه روز

4- تند یا کند بودن فرآیند فیلتراسیون

5- کیفیت سیلیس مورد استفاده درون دستگاه

6- جنس شیر آلات و اتومات یا سلو ولو بودن شیرآلات

فیلتر شنی دارای سه نوع اصلی زیر می باشند:

 • سریع یا گرانشی
 • فیلتر شنی با جریان رو به بالا
 • سند فیلتر آهسته

هر سه نوع این صافی ها در سراسر جهان در صنعت آب به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. دو مورد اول نیاز به استفاده از مواد شیمیایی فلوکولانت دارند تا بتوانند با راندمان بالا کار کنند، در حالی که فیلترشنی آهسته می تواند آب بسیار باکیفیتی با حذف عوامل بیماری زا و میکروبی از 90٪ به 99٪ (بسته به فشارها) ، طعم و بوی نامطبوع آب را بدون نیاز به مواد شیمیایی حذف نمایند.

دستگاه های فیلتر شنی بغیر از کاربرد آن در تصفیه خانه های صنعتی میتوانند در تصفیه خانه های کوچک و خانگی نیز بدلیل در دسترس بودم متریال مصرفی آن مورد استاده قرار گیرند.

مفهوم فیلتراسیون با بستر ماسه ای

فیلتر با بستر شن و ماسه ای نوعی فیلتر عمیق است. به طور گسترده ، دو نوع فیلتر برای جداسازی جامدات از مایعات وجود دارد:

 • فیلترهای سطحی ، که در آن ذرات بر روی یک سطح قابل نفوذ درگیر می شوند.
 • فیلترهای عمیق ، که در آن ذرات درون یک بستر متخلخل از مواد قرار می گیرند.

علاوه بر این مورد ، دستگاه های غیرفعال و فعال برای ایجاد فیلتراسیون مایعات از جامد همانند فیلترهای مجهز به سیستم خود نظافت اسکرینی ، فیلتر هیدروسیکلون و سانتریفیوژها وجود دارد.

انواع مختلفی از فیلترهای عمقی وجود دارد ، برخی از آنها از مواد فیبری و برخی دیگر از مواد گرانولی برای تصفیه آب استفاده می کنند. فیلتر شنی نمونه ای از فیلتر عمقی با موارد گرانولی می باشد. از این نوع فیلتر عموما برای جداسازی مقادیر کوچک (10 پی پی ام یا 10 گرم در هر متر مکعب) مواد جامد ریز (کمتر از 100 میکرومتر) در محلول های آبی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین کاربرد این نوع فیلتر در تصفیه پساب فاضلاب می باشد.

مکانیسم های جذب مواد جامد ذره ای

فیلتر شنی با فراهم آوردن مقدار زیادی از مواد جامد ذره ای ، امکان بالایی برای گرفتن سطح دانه شن را دارند. از آنجا که مایع در طول مسیر پر پیچ و خم از درون ماسه های متخلخل جریان می یابد ، ذرات نزدیک به دانه های شن درگیر می شوند.

این ذرات می توانند توسط یکی از روش های زیر احاطه شوند :

 • برخورد مستقیم
 • نیروی واندر والس یا جذب نیروی لندن
 • جاذبه بار سطحی
 • انتشار

علاوه بر این ، ذرات جامد میتوانند مانع درگیر شدن توسط سطح گرانولها گردند، اگرچه این مورد میتواند در عمق لایه شنی مجددا اتفاق بیافتد. سرانجام ، یک دانه شن که قبلاً توسط مواد جامد آلوده یا احاطه شده است ممکن است جاذب شده یا مواد جامد ذره ای اضافی را دفع کند.

در بعضی از کاربردها ، لازم است که قبل از تصفیه آب، جریان به سمت یک بستر ماسه ای هدایت شود تا اطمینان حاصل گردد که ذرات جامد حذف خواهند شد. این امر می تواند با یکی از چندین روش زیر حاصل شود:

 1. با تغییر pH میزان بار سطحی روی ذرات و ماسه ها را تنظیم کنید.
 2. انعقاد - اضافه کردن کاتیونهای بسیار پر بار (معمولاً آلومینیوم 3+ یا کلسیم 2+)
 3. لخته سازی - اضافه کردن مقادیر کمی زنجیرهای پلیمری شارژ که یا پل ارتباطی بین ذرات جامد و شن و ماسه ایجاد می کند.

پروسه های عملیاتی در سند فیلتر

پروسه تصفیه آب درون فیلتر شنی را می توان با جریان رو به بالا و یا جریان رو به پایین انجام داد که حالت دوم معمول تر است. برای صافی های شنی با جریان رو به پایین ، مایعات می توانند تحت فشار یا تنها بوسیله نیروی جاذبه جریان داشته باشند . فیلترهای با بستر شن و ماسه ای در مصارف صنعتی کاربرد دارد و اغلب از آن به عنوان فیلترهای شنی سریع یاد می شود. سیستم های کند یا آهسته در تصفیه آب بویژه آب آشامیدنی استفاده می شوند و این فیلترها در کشورهای در حال توسعه کاربردهای گسترده ای پیدا کرده اند.

شن و یا ماسه بیشتر فضای مخزن فیلترشنی را در بر می گیرد. در کف مخزن نازل ها و در در بالای سیستم زهکشی قرار دارد که اجازه می دهد آب تصفیه شده خارج شود. آب خامی که هنوز تصفیه نشده از بالای مخزن وارد شده ، از طریق فیلترها جریان می یابد و پساب از طریق سیستم زهکشی در قسمت پایین تخلیه می شود. برای سیستم های تصفیه بزرگ تر سیستمی تعبیه شده که برای توزیع یکنواخت آب خام در فیلتر به کار می روند. علاوه بر این ، معمولاً یک سیستم توزیع که کنترل جریان هوا را کنترل می کند ، در نظر گرفته شده است که امکان توزیع هوا و آب ثابت را فراهم می کند و از جاری شدن بیش از حد آب در مناطق خاص جلوگیری می کند.

در مورد دانه بندی سیلیس و یا شن موجود در فیلترشنی باید گفت توزیع دانه بندی یکنواخت به دلیل شستشوی مکرر از بین می رود. ریز دانه ها در قسمت بالا و درشت دانه ها در پایین دانه بندی قرار می گیرند.

دو فرآیند مؤثر بر عملکرد یک فیلتر شنی، اشباع شدن و احیا هستند. در شروع بکار فرآیند فیلتراسیون ، بازده فیلتر افزایش می یابد و به مرور زمان با احاطه شدن سیلیس ها با ناخالصی ها و مواد جامد پروسه اشباع آغاز می شود. در هنگام رسیدن دستگاه به مرحله اشباع ممکن است آب کیفیت لازم را نداشته باشد که در این حین لازم است مجدد به سیکل احیاء فرستاده شود.

عملیات احیا ، امکان مجدد استفاده از فیلتر شنی را فراهم  می آورد. مواد جامد انباشته شده از بستر سند فیلتر جدا می شوند. در هنگام شستشو ، آب (و هوا) از طریق سیستم فیلتر به عقب پمپ می شود (بکواش). آب شستشوی برگشتی تا حدی ممکن است در جلوی فرآیند فیلتر مجدداً مورد استفاده قرار گیرد و فاضلاب تولید شده باید دور ریخته شود.

زمان بکواش توسط مقدار کدورت در پشت فیلتر تعیین می شود ، که نباید از یک آستانه تعیین شده تجاوز کند ، یا با افت فشار در سرتاسر محیط فیلتر شنی که همچنین نباید از یک مقدار مشخص تجاوز کند.

سوالات متداول

فیلتر شنی چگونه باعث تصفیه آب می شود ؟
صافی شنی با فراهم نمودن بستری از شن و عبور آب خام و دارای ذرات معلق از درون سیلیس با دانه بندی متفاوت زمینه تصفیه آب را فراهم می نماید. بازدید : سختی گیر

مزایای صافی شنی فایبرگلاس و فلزی
در سایزهای کوچک فیلتر شنی فایبرگلاس نسبت به فلزی برتری دارد لیکن در ظرفیت های بالا حتما باید از فیلترشنی گالوانیزه استفاده نمود.

طراحی فیلتر شنی چگونه است ؟
بمنظور طراحی فیلتر شنی می بایست دبی آبی در گردش یا سرعت خطی آب را در اختیار تیم طراحی سند فیلتر قرار داد. مثلا باید به کارشناس بگوئید این مقدار آب را در 8 ساعت می خواهم تصفیه کنم .

لیست قیمت بروز فیلترهای شنی
بمنظور دریافت لیست قیمت بروز فیلترشنی با همکاران ناب زیست تماس بگیرید تا بعد از محاسبه رایگان ظرفیت مورد نیاز شما نسبت به ارائه قیمت اقدام گردد.

فیلتر شنی صنعتی

به صافی شنی که برای تصفیه آب درون تصفیه خانه صنعتی و کارخانجات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد فیلتر شنی صنعتی گفته می شود . در حقیقت بمنظور گرفتن گل و لای و ذرات معلق درون آبی که وارد سیستم تولیدی و صنعتی می شود از این نوع صافی های شنی استفاده می گردد.  دبی آب در این نوع فیلتر ها از 50 مترمکعب در شبانه روز فراتر می رود . در مقیاس بسیار بزرگ فیلترهای شنی صنعتی را بصورت می بایست تولید نمود. فشار این نوع صافی ها اصولا بیشتر از 10 بار می باشد و برای طراحی آن حتما می بایست از نرم افزارهای سالیدورک و آباکوس استفاده نمود. جوش ها حتما می بایست طبق استانداردهای جوش اروپا و امریکا بوده و بهیچ عنوان سفارش فیلتر شنی صنعتی به کارگاه ها کوچک کاری خطرناک می باشد.

در انتها با توجه به کمبود وقت و فضای کافی برای تببین تمام موارد مورد نیاز در خرید و نصب فیلتر شنی تقاضا داریم با همکاران من در واحد فنی ناب زیست تماس بگیرید و کاتالوگ فیلتر شنی را از ایشان درخواست نمائید.

2014:05:13
نوسازی
call
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70
0912-700-50-57