پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب دستگاهی است که فاضلاب خروجی از منبع تامین فاضلاب را تصفیه می نماید در حدی که یوزر یا کارفرما بتواند از پساب تصفیه شده جهت آبیاری فضای سبزی و مصارف کشاورزی یا در حالت پیشرفته شستشوی ماشین ها استفاده نماید . در حقیقت با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب می توان از فاضلاب خروجی از ساختمان ، کارخانه ، بیمارستان و ... پساب بی رنگ و بی بو و فاقد جامدات را بدست آورد.

یکی از انواع پکیج های تصفیه فاضلاب که امروزه کاربرد زیادی دارد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشد. پکیج تصفیه فاضلاب انسانی دستگاهی است که فاضلاب خروجی از مجتمع های مسکونی که اساسا انسانی می باشند را تصفیه می نماید تا حدی که قابل استفاده بمنظور آبیاری فضای سبز باشد. ترکیبات فاضلاب انسانی تقریبا مشخص است و میزان آلایندگی (BOD5) نهایتا به عدد 250PPM نخواهد رسید لیکن سطح آلایندگی پساب تصفیه شده خروجی تا 28PPM قابل کاهش است که در این حالت از پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب می توان بمنظور شستشوی محوطه و ماشین آلات نیز استفاده نمود. همچنین با انجام لوله کشی مجزا می توان از پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی بمنظور تامین آب فلش تانک های سرویس های بهداشتی استفاده نمود. 

واحدهای مورد استفاده در تولید پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی تفاوت زیادی با انواع مدلهای پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی و ... ندارد لیکن ذیلا بصورت مبسوط، اجزاء پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی را تشریح می نمائیم . 

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

شاید بتوان گفت امروزه مقرون بصرفه ترین و بهترین روش تصفیه فاضلاب های بهداشتی- انسانی در جوامع کوچک ، مجتمع های مسکونی، شهرک ها و .. استفاده از پکیج های پیش ساخته تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی می باشد.

انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی در ابتدا براساس روش و فرآیند تصفیه به صورت زیر می باشند:

  1. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال هوادهی گسترده (EAAS)
  2. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال رشد چسبیده با بستر ثابت (IFAS)
  3. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال رشد چسبیده با بستر معلق (MBBR)
  4. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش اصلاح شده لادزاک-اتینگر با حذف نیترات (MLE)
  5. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش تلفیقی بیهوازی-انوکسیک-هوازی (A2O)
  6. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش بیولوژیکی با راکتور ممبران (MBR)

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال هوادهی گسترده (EAAS):

یکی از متداول ترین متدهای تصفیه فاضلاب در پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی-انسانی، استفاده از فرآیند لجن فعال هوادهی گسترده (EAAS) می باشد.

در این روش با افزایش زمان ماند لجن در سیستم، سعی بر این است تا میزان لجن مازاد فرآیند به حداقل برسد. ار آنجایی که در جوامع کوچک اپراتوری و کنترل فرآیند و هزینه های جانبی نگهداری و بهره برداری پکیج تصفیه فاضلاب بسیار حائز اهمیت می باشد، استفاده از فرآیند هوادهی گسترده بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. راندمان حذف 90-95 درصدی آلاینده ها، کاهش قابل توجه حجم لجن تولیدی، شوک پذیری نسبت به مواد آلی و سمی و هیدرولیکی و ... باعث استفاده از این فرآیند در بیشتر پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی-انسانی مجتمع های مسکونی، هتل ها، رستوران ها و ... شده است.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال رشد چسبیده با بستر ثابت (IFAS):

نوع فرآیند در این نوع پکیج ها مشابه هوادهی گسترده می باشد، با این تفاوت که جهت کاهش حجم مخازن از پکینگ مدیای ثابت در مخازن هوادهی استفاده می شود.

استفاده از پکینگ مدیا علاوه بر کاهش حجم و به تبع کاهش هزینه ساخت مزایای دیگری مانند کاهش فرار لجن از مخطن هوادهی و افزایش راندمان و شوک پذیری درمقابل مواد سمی شده است. تا جایی که شاهد آن هستیم که در پکیج های تصفیه فاضلاب بیمارستانی با بارآلی بیشتر از بهداشتی انسانی، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب لجن فعال رشد چسبیده با بستر ثابت IFAS بسیار رایج می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال رشد چسبیده با بستر معلق (EAAS):

در این فرآیند نیز همانند فرآیند رشد چسبیده با بستر ثابت، از پکینگ مدیا در حوض هوادهی استفاده می شود.

با این تفاوت که در این فرآیند از مدیای معلق با سطح ویژه بالای 500 متر مکعب در متر مربع جهت افزایش سطح تماس لجن فعال با فاضلاب و افزایش بهره وری و کاهش بیشتر فضای اشغالی استفاده می شود. نکته ی قابل توجه در این فرآیند افزایش قابل توجه فرآیند نیتریفیکاسیون و کاهش پدیده رایزینگ در حوض ته نشینی و درنتیجه افزایش راندمان تصفیه می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش اصلاح شده لادزاک-اتینگر با حذف نیترات (MLE):

در هیچ کدام از فرآیند های فوق حذف نیترات مدنظر نمی باشد و تمرکز فرآیند برروی کاهش بارآلی BOD و مواد معلق TSS فاضلاب می باشد.

در روش اصلاح شده لادزاک اتینگر با استفاده از واحد آنوکسیک (غیر هوازی) قبل از واحد هوادهی و برگشت داخلی فاضلاب از واحد هوادهی، باعث فرآیند دنیتریفیکاسیون و کاهش قابل توجه نیترات در پساب خروجی می باشیم. از آن جایی که غلظت بالای 50 میلی گرم در لیتر نیترات در نوزادان زیر 3 ماه باعث برخی مشکلات و بیماری متهموگلوبین و مشکلات دیگری در زنان باردار و سالمندان می شود و همچنین تولید زیاد جلبک و مشکلات دیگر، اخیرا پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش اصلاح شده لادزاک اتینگر MLE بسیار موردتوجه قرار گرفته است.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش تلفیقی بیهوازی-انوکسیک-هوازی (A2O):

روش های ذکر شده تاکنون برمبنای استاندارد خروجی آبیاری کشاورزی و فضای سبز سازمان بهداشت و حفاظت محیط زیست ایران می باشد، اما در مواردی که هدف تخلیه فاضلاب در آبهای سطحی و چاه های جاذب است، نیاز به حذف نیترات و فسفات فاضلاب جهت جلوگیری از آلودگی منابع آب زیرزمینی و مرگ و میر آبزیان در آب های سطحی و تغییرات اکوسیستم به جهت رشد جلبک ها و پدیده یوتریفیکاسیون، استفاده ازپکیج های تصفیه فاضلاب به روش تلفیقی بیهوازی-انوکسیک-هوازی الزامی می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش بیولوژیکی با راکتور ممبران (MBR):

در سال های اخیر و با ورود ممبران ها به صنعت تصفیه آب و فاضلاب شاهد روش های جدیدتری مطابق با تکنولوژی روز دنیا در پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشیم.

باتوجه به قیمت نسبتا بالاتر ممبران های اولترا فیلتر سرامیکی تنها درصورتی که استاندارد خروجی سخت گیرانه تری مانند فلاش تانک و یا سیستم اتفاء حریق و راندمان حذف بالای 99 درصدی مدنظر باشد، طراحان پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به سمت استفاده از این فرآیند می روند.

 

پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی در تقسیم بندی های دیگری با توجه به جنس بدنه به پلی اتیلنی، کربن استیل با پوشش اپوکسی، کامپوزیتی مدولار و استنلس استیل تقسیم بندی می شوند که با توجه به شرایط محلی و جغرافیایی و نوع نصب (دفنی، غیر دفنی) انتخاب می شوند.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

بمنظور طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی قاعدتا شما نیاز به دانش و تجربه کافی در این زمینه دارید.

لیکن بدلیل خارج از حوصله بودن این موضوع که خود چندین واحد دانشگاهی می باشد از شما خواهش میکنیم با همکاران ما در دفتر شرکت ناب زیست تماس بگیرید و نسبت به استعلام قیمت و درخواست طراحی رایگان پکیج فاضلاب بهداشتی پروژه خود اقدام نمائید.

لینک های مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب

سپتیک تانک

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی 2018:09:23
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-426-57-50