مخزن پلی اتیلن دفنی - مخزن کاروگیت

مخزن پلی اتیلن دفنی - مخزن کاروگیت

مخزن پلی اتیلن دوجداره دفنی (منظور از دوجداره ، دولایه و سه لایه نیست) : در برخی از کاربردها مشتریان نیاز دارند تا مخزن پلی اتیلن را درون خاک دفن نمایند. با توجه به خاصیت صلب بودن پلی اتیلن دوجداره اصلا نیاز است تا اطراف مخزن دیوارچینی شود ضمن اینکه ضخامت مخازن دفنی نیز باید بیشتر از مخازن معمولی باشد تا در صورت وارد آمدن فشار ناشی از خاک ریخته شده بر روی مخزن مقاومت کافی را داشته باشد.

مخازن پلی اتیلن دفنی به صورت مادولار و یا چند تکه می باشند. به دلیل استفاده از مواد اولیه با گرید غذایی امکان ذخیره انواع مایعات با قابلیت مصرف خوراکی وجود دارد. از آنجایی که پلی اتیلن در برابر اسید ها و باز ها بسیار مقاوم می باشد این مخازن جایگزین ارزان قیمت بسیار مناسبی برای مخازن و ظروف استینلس استیل  (stainless steel ) نیز می باشند. مخازن پلی اتیلن دفنی به عنوان مخازن قابل دفن برای ایجاد مخزن ذخیره آب دفنی ، سپتیک تانک، مخازن نگهداری سیالات شیمیایی و ایجاد سیستم تصفیه فاضلاب قابل استفاده هستند.

مخزن پلی اتیلن دفنی

قطر منهول از 500 میلیمتر در مخازن مورد استفاده برای ایستگاه پمپاژ آغاز و تا 1400 میلیمتر برای مخازنی که بعنوان موتورخانه در زیر زمین مورد استفاده قرار می گیرند ادامه دارد .

مزایای مخزن پلی اتیلن دفنی :

از جمله خصوصیات مخزن های پلی اتیلن مقاوم بودن آن درمقابل اکثراسیدها ، بازها و مواد شیمیایی می باشد زیرا پلی اتیلن اکثرآ با هیچ یک از مواد شیمیایی واکنش نداده بنابرین می توان از این محصول برای نگهداری محدوده بیشتری از مواد شیمیایی استفاده نمود.

یکی دیگر از محاسن این مخازن امکان تغییر محل نصب می باشد. پس از نصب اگر نیاز به هر گونه تغییر در محل نصب باشد با تخلیه نمودن محلول درون و اطراف مخزن امکان تغییر محل آن وجود دارد.

سایر مزایای استفاده از مخازن پلی اتیلن دفنی

 1. تولید شده از پلی اتیلن با گرید خوراکی
 2. بدنه بسیار مستحکم و تقویت شده
 3. دارای تاییدیه TUV از آلمان
 4. نشان استاندارد ملی ایران
 5. دارای قابلیت نصب چندباره و جابجایی بسیار آسان ( به صورت قطعات و ماژولهای جداگانه)
 6. عبور از درگاه ها و گذرگاه های باریک ( عبور مخازن چند ده هزار لیتری از معابر کم عرض منتهی به شوفاژخانه ها و …)
 7. داشتن منهولهای متعدد (عرض 60 سانتیمتر) و دسترسی بسیار آسان به تمام نقاط مخزن پلی اتیلن
 8. امکان افزایش حجم مخزن با افزایش تعداد ماژولها
 9. امکان جایگزینی هر یک از ماژولها به تنهایی ( مثلا : به دلیل آسیب دیدگی ناشی از ضربه شدید مکانیکی )
 10. امکان تولید به صورت عمودی و افقی
 11. قابل دفن تا عمق 13 متر زیر زمین بدون سازه نگهبان

دستورالعمل نصب مخزن پلی اتیلن دفنی

ابتدا چاله ای به اندازه قطر مخزن و 50 سانتیمتر بیش از قطر موردنظر حفر میشود، سپس نسبت به استقرار مخزن روی فنداسیون اقدام گردد. بعد از جایگذاری مخزن بدلیل بالا بودن مقاومت مکانیکی مخزن پلی اتیلن دوجداره ناب زیست نیاز به بتن ریزی و ریختن آب همزمان درون مخزن بدلیل برابری فشار وارده از بیرون و داخل به بدنه مخزن نخواهد بود ولی حتما می بایست زیر شکم مخزن تا دقیقا نیمه مخزن پلی اتیلن دفنی با خاک متراکم پر گردد . منظور از تراکم، محدوده 90 تا 95 درصد تراکم می باشد . در صورت نیاز به دفن مخزن پلی اتیلن در عمق بیشتر از 1 متر از تاج مخزن بدون استفاده از سازه نگهبان مراتب باید اعلام تا نسبت به بالا بردن مقاومت مکانیکی بدنه اصلی مخزن اقدام گردد. مقاومت مکانیکی بدنه مخزن پلی اتیلن دفنی از 12 کیلونیوتن آغاز و تا 64 کیلو نیوتن قابل طراحی خواهد بود. استفاده از منهول دسترسی نیز در مخازنی که زیر خاک دفن می گردد یکی از الزامات این مخازن می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن نیز از همین مخازن تولید می شود. در حقیقت جنس بدنه پکیج تصفیه فاضلاب دفنی، پلی اتیلن سنگین و با دوجداره می باشد تا بتواند بدون سازه نگهبان زیر زمین تحمل فشار خاک را داشته باشد.

مخزن پلی اتیلن دفنی

برای آبرسانی به مخزن های پلی اتیلن دفنی نیازی به پمپاژ نبوده ولی معمولا برای استخراج محلول درون تانک نیاز به استفاده یک پمپ می باشد. قدرت این پمپ رابطه مستقیم با دبی مورد نیاز خروجی و عمق دفنی مخزن دارد.

همانند تانک های پلی اتیلن غیر دفنی هیچ محدودیتی در طراحی و ساخت ورودی ها، خروجی ها، آدم روها و تقسیم بندی داخل این تانک ها وجود ندارد. طراحی مخزن پلی اتیلن دفنی با توجه به شرایط محیطی محل نصب شامل عمق نصب، میزان تراکم یاکمپکشن دور مخزن، نوع خاک آن و عمق آب های زیرزمینی داشته که توسط خریدار اعلام میگردد  انجام می پذیرد.

عمومآ این تانک ها در زیر پارکینگ ها، جاده ها، اتوبان ها، پارک ها، فرودگاها و کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرد درنتیجه هیچ نیازی به اختصاص دادن محل برای نصب آن نیاز ندارد و دور از دسترس افراد عادی و زیرزمین نصب می گردد.

 ازجمله خصوصیات مخزن های پلی اتیلن مقاوم بودن آن درمقابل اکثراسیدها، بازها و مواد شیمیایی می باشد زیرا پلی اتیلن اکثرآ با هیچ یک از مواد شیمیایی واکنش نداده بنابرین می توان از این محصول برای نگهداری محدوده بیشتری از مواد شیمیایی استفاده نمود. یکی دیگر از محاسن این مخازن امکان تغییر محل نصب می باشد. پس از نصب اگر نیاز به هر گونه تغییر در محل نصب باشد با تخلیه نمودن محلول درون و اطراف مخزن امکان تغییر محل آن وجود دارد. از این محازن در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن نیز میتوان استفاده نمود.

مخزن کاروگیت

یکی از مقاوم ترین انواع مخازن پلی اتیلنی دوجداره در جهان مخازنی هستند که با بستن سر و ته لوله کاروگیت ساخته می شوند. به این مخزن ها ، مخزن کاروگیت گفته می شود . از مخزن کاروگیت در ساخت انواع سپتیک تانک پلی اتیلنی ، مخازن نگهداری اسید ها ، مواد قلیایی ، مواد خوراکی ، سنگر ها ، خانه اماده زیر زمینی ، کلکتورها ، آببندها ، تصفیه فاضلاب هوازی ، ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب بصورت عمودی و افقی در زیر و روی زمین استفاده می شود . 

ظرفیت های مخزن کاروگیت از 1 مترمکعب آغاز و تا 173 مترمکعب در کارخانه قابل تولید است . در این صورت قطر دستگاه معادل 3500 و طول دستگاه معادل 18 متر خواهد بود .

بعد از این ظرفیت بدلیل غیر قابل حمل بودن در جاده ها می توان مخازن کاروگیت رو بصورت مونتاژ در محل تولید و بمنظور استفاده به محل پروژه ارسال نمود. در شکل زیر شما براحتی می توانید مخزن کاروگیتی را ببینید که معادل 750 مترمکعب بصورت مارپیچی و جوش اکستروژن درون زمین نصب شده است.

در کشورهای اروپایی این نحوه مخزن سازی و دپوی آب و یا فاضلاب و یا هر نوع سیال دیگر همچون مخازن آتش نشانی بسیار مرسوم می باشد.

ضخامت بدنه مخزن کاروگیت که در برخی موارد به آن مخزن اسپیرال یا مخزن دوجداره پلی اتیلن نیز گفته می شود از 6 سانتیمتر آغاز و تا 15 سانتیمتر معادل 150 میلیمتر ادامه دارد . این نوع مخزن ها تحمل بار ترافیک را داراست و در مقابل اسید و مواد قلیایی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

قیمت مخزن کاروگیت

قیمت مخزن کاروگیت بدلیل افزایش قیمت مواد اولیه پلی اتیلن توسط پتروشیمی ها امروزه بالا رفته است لیکن پارامتر مهم و تاثیر گذار در قیمت مخزن کاروگیت میزان خاکی است که قرار است روی مخزن ریخته شود . البته دقت کنید هنگامی که مخزن کاروگیت زیر زمین قرار می گیرد بدلیل برابری نیروهای وارده از سمت خاک و سیال درون مخزن قیمت مناسب تری خواهد داشت تا زمانی که مخزن بصورت اکسپوز مورد استفاده قرار می گیرد. 

طراحی مخزن کاروگیت

طراحی مخزن کاروگیت دقیقا بر همین مبناست یعنی اینکه مخزن دفنی است یا غیر دفنی . مخزن غیر دفنی نیاز به مقاومت مکانیکی بیشتری در بدنه دارد . البته چنانچه مخزن کاروگیت بصورت عمودی قرار گیرد چون نیروی وارده از سمت سیال درون مخازن به عدسی پایین وارد می شود و نهایتا این نیرو به زمین منتقل می شود لذا قیمت مخزن کاروگیت عمودی از قیمت مخزن کاروگیت افقی کمتر خواهد بود.

سایر محصولات :

مخزن اسید

مخزن پلی پروپیلن

2018:05:05
 1. امیرزاده گفت:

  سلام تفاوت مخزن کاروگیت با مخزن اسپیرال چی هستش ؟ من امیرزاده هستم از خوانسار . من تا اونجا که میدونم هر دو تاشون دوجداره هستن و هر دو تاشون رو هم میشه گذاشت زیر خاک بدون نیاز به اطاقک . درسته ؟ ممنون میشم تماس بگیرید . .

  1. ناب زیست گفت:

   مخازنی که از لوله‌های کاروگیت تولید شود با عنوان مخزن کاروگیت و مخازنی که از لوله های دوجداره اسپیرال پلی اتیلنی تولید شوند به مخازن اسپیرال شهرت دارند. اینکه مخزن کاروگیت بهتر یا اسپیرال بستگی به میزان خاکی است که قرار است روی مخزن بیاد. اگر مخزن اسپیرال در تمامی سطح بدنه دوجداره است اما مخزن کاروگیت بین سطوح دوجداره ، تکجداره است. لیکن ایمنی مخزن اسپیرال از کاروگیت بیشتر است. در پاسخ به بخش دوم سوال تان باید اینگونه نوشت بله مخازن دوجداره پلی اتیلنی نیازی به سازه نگهبان ندارند و بدون سازه نگهدارنده می توان این مخازن را زیر زمین دفن نمود..

نوسازی
ارتباط با کارشناسان ناب زیست
021-8872-1092
0912-871-46-70