بهترین روش برای آبگیری لجن

هنگام انتخاب بهترین فناوری یا روش برای آبگیری لجن، احتمالاَ با یک فرآیند گیج کننده و چالش برانگیز روبرو خواهید شد. زیرا با توجه به هزینه های سرمایه، اثربخشی و نیازهای نگهداری، روش های آب‌گیری متعددی پیش رویتان ظاهر می شود. فیلتر پرس و اسکرو پرس دو قطعه از تجهیزات آبگیری هستند که در کاربردهای مختلف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. گرچه هدف و نتیجه نهایی هر کدام از این قطعات، جداسازی مایع از جامد است. اما آنها از روش های مختلفی برای آبگیری لجن استفاده می کنند. از همین رو سوالات رایجی همواره برای مشتریان پیش می آید:

 • تفاوت فن آوری های این دو دستگاه (قطعات) چگونه است؟
 • کدام یک در آبگیری لجن بهتر است؟
 • کدام فناوری برای برنامه من (نیاز مشتری) بهتر است؟
 • و یا اینکه کارکرد و نگهداری کدام یک از این دو فناوری، ساده تر است؟

برای پاسخ به تمامی این سوالات، با ما همراه باشید.

فیلتر فشاری چیست؟

فیلتر فشاری

پیشتر آموختیم فیلترپرس قطعه ای از تجهیزات است که در جداسازی مایع/جامد استفاده می شود. بطور خاص، فیلترپرس مایعات و جامدات را با استفاده از فیلتراسیون فشاری جدا می کند. در این فرآیند، دوغاب به داخل دستگاه پمپ می شود و تحت فشار آبگیری می شود. اساساً هر فیلتر پرسی بر اساس حجم و نوع دوغابی که نیاز به آبگیری دارد، طراحی می شود.

اجزای اصلی این دستگاه پرکاربرد شامل:

 • شاسی،
 • صفحات فیلتر،
 • منیفولد (لوله ها و شیرها)،
 • پارچه فیلتر
 • و پمپ ها

می باشد که اجزا کلیدی برای عملیات فیلتراسیون هستند.

برنامه های کاربردی فیلترپرس

 کاربرد فیلتر پرس در آبگیری لجن

فیلترپرس‌ها را می‌توان در طیف وسیعی از اندازه‌ها تولید نمود. درحقیقت از پرس‌های کوچک 200 میلی‌متری در مقیاس آزمایشگاهی تا دستگاه‌هایی با ظرفیت‌های بسیار بزرگ‌تر؛ مانند فیلترهای 1500 و 2000 میلی‌متری. کاربرد این سیستمهای فیلتراسیون برای جداسازی مایع و جامد، شامل طیف گسترده ای از صنایع و از جمله:

 • کارخانجات فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی
 • صنایع دارویی
 • تولید مواد شیمیایی
 • معدن، تولید برق
 • تولید سنگدانه، آسفالت و سیمان،
 • کارخانه های فولاد و نورد آهن

و… می شود.

نحوه کار فیلترپرس در آبگیری لجن

سیستم فیلتر فشاری با وارد کردن دوغاب تغذیه به لوله تغذیه مرکزی و پر کردن تمام محفظه‌ها، شروع به فعالیت می کند. همانطور که پمپ تغذیه به وارد سازی فشار بیشتر و دوغاب بیشتر به داخل این محفظه‌ها اقدام میکند، مواد جامد شروع به ساختن کیک روی پارچه می کنند. فیلترها نیز دارای بافتی بسیار سفت (اغلب 2-3 میکرون) هستند. بنابراین مواد جامد نمی توانند از آن عبور کنند و به جای آن همچنان روی پارچه بسته می شوند و آب را از فیلتر عبور می دهند. هنگامی که محفظه ها پر از مواد جامد هستند، فیلتر پرس پر است. بدین صورت در فرآیند آبگیری، لجن یا مواد جامد از مایعات سیال جدا میشود.

اسکروپرس چیست؟

اسکروپرس

به زبان ساده، “اسکرو پرس آبگیری” مایعات را از جامدات جدا می کند. البته این کار توسط فیلترهای پرسی نیز صورت میپذیرد. پس تفاوت اصلی کجاست؟!

بایستی بدانید که این دستگاه، وسیله‌ای است که به آرامی حرکت می کند و لجن را از طریق یک فرآیند ثقلی یا گرانشی آبگیری می کند. اسکرو پرس برای موادی که به سختی آبگیری می‌شوند (از جمله مواد به هم چسبنده)، استفاده می شوند.

قطعه اسکرو پرس از یک سیستم فیلتر برای جداسازی مایع از مواد جامد استفاده می کند. مایع هنگام عبور از صفحه یا فیلتر جمع می شود و سپس میتواند دوباره مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه کار اسکروپرس در فرآیند آبگیری لجن

نحوه کار اسکروپرس

ابتدا یک اسکروپرس شروع به کار می کند و یک دوغاب خوراک وارد مرکز واحد می شود. سانتریفیوژ دکانتر حاوی یک کاسه استوانه‌ای افقی است و مجهز به یک نوار نقاله داخلی است که با سرعت بالایی می‌چرخد. البته بخاطر داشته باشید که کاسه و نوار نقاله با سرعت‌های متفاوتی می‌چرخند. این تفاوت سرعت به نوار نقاله‌ها اجازه می‌دهد تا مواد جامد را از شیب کاسه به سمت بالا فشار دهند و از انتهای سانتریفیوژ خارج شوند. این در حالیست که مایع فیلتر شده از انتهای دیگر سانتریفیوژ خارج می‌شود.

کدام فیلتر در آبگیری لجن بهتر است؟

فیلتر پرس نسبت به اسکرو پرس جامدات خشک کن بیشتری تولید می کند. در سوی دیگر، فیلترهای فشاری دارای چندین ویژگی هستند که آنها را برای اکثر برنامه ها تبدیل انتخاب بهتری می کند. برخی از این مزایای شدیداَ کاربردی عبارتست از:

 1. اولین مورد این است که فیلترهای فشاری یک کیک جامد بسیار خشک‌تر‌ تولید می کنند.
 2. مزیت دوم فیلتر پرس این است که فناوری ساده تری دارد. به همین دلیل، قطعات متحرک کمتری در آن وجود دارد و امور آبگیری لجن را راحت تر میکند. همچنین بدین معناست که تعمیر و نگهداری کمتر، خرابی کمتر و نیاز به نیروی انسانی کمتری را برای کارفرمایان به ارمغان می آورد.
 3. نهایتاَ و شاید مهمترین مزیت این دستگاه ها به قیمت آنها برمیگردد. چرا که بدلیل عملکرد ساده یک فیلتر پرس، هزینه خرید آن در مقایسه با یک “پرس پیچشی” مشابه، به میزان قابل توجهی کمتر است. بنابراین انتخاب مقرون بصرفته تری نیز محسوب میشوند.

کدام فناوری آبگیری بهینه تر است؟

بهترین فناوری آبگیری لجن

بهترین روش آبگیری لجن و جداسازی مواد جامد از مایعات کدام است؟!. این سوال را به جرئت میتوان به عنوان یکی از پرتکرار ترین سوالهای حوزه فیلتراسیون بشمار آورد. در پاسخ میتوان گفت که:

همواره در بحث انتخاب مناسبترین روش آبگیری، استفاده از فیلترهای فشاری به سایر روش ها و تجهیزات ترجیح داده میشود.

ذکر این نکته الزامیست که اسکروپرس‌ها در دو کاربرد اصلی در مقایسه با فیلترهای فشاری، برتری محسوس دارند:

 1. اولین مورد زمانی است است که مواد جامدی که از محلول فیلتر می شوند باعث کور شدن پارچه های فیلترپرس می شوند. عامل انسداد و کور شدگی پارچه های فیلترپرسی، ممکن است ناشی از مواد جامد لزجی باشد که پارچه را پوشانده و دیگر اجازه عبور آب را نمی دهند. گرچه که این کور شدن را میتوان با پارچه‌های مختلف و یا به کمک انواع فیلتر برطرف کرد.
 2. مورد دوم برای کاربردهایی است که خشکی نهایی کیک اهمیت کمتری دارد و مواد آبگیری خیس هستند اما به شکل دوغاب نیستند. مواردی مانند کودهای شیمیایی یا طبیعی. در چنین شرایطی، یک اسکروپرس ممکن است گزینه بهتری برای شما باشد. فیلترهای فشاری برای کاربردهایی که به آب تمیزتر، جامدات خشک تر برای حمل و نقل و دفع نیاز دارند، توصیه می شود.

تست امکان سنجی فیلتر پرس

تست امکان سنجی فیلتر پرس ناب زیست، محبوب‌ترین و رایج‌ترین آزمایش ما است که در آزمایشگاه‌های مجهز گروه صنعتی ناب زیست انجام می شود. این آزمایش برای اطمینان از اینکه فیلترهای فشاری قادر است مواد جامد را به درستی با کاربرد خاص شما فیلتر کند، صورت میپذیرد. تست‌های امکان سنجی به ما امکان می دهد نوع پارچه را تعیین کنیم. همچنین اینکه تشخیص دهیم آیا برای دوغاب شما به “کمک فیلتر” نیاز است یا خیر. (صرفه جویی ویژه در هزینه های پروژه و یا چرخه تولید)

با کمتر از یک گالن دوغاب معمولی شما، امکان تشخیص این مسئله وجود دارد که آیا یک فیلتر پرس نتیجه مطلوب را ارائه می دهد یا خیر. سپس امکان ارسال مواد جداسازی برای شما عزیزان فراهم خواهد بود. این مواد تفکیک یافته میتواند شامل «فیلتر (مایع)» و همچنین «جریان دوغاب جداشده از سیال» باشد. ررر

شکل زیر، نمونه یک دوغاب و مایع تصفیه شده از جامدات فیلتر شده در فرآیند آبگیری می باشد.

فرآیند آبگیری لحن

کارکرد و نگهداری کدام فیلتر ساده تر است؟

فیلترهای فشاری ارزان تر و راحت تر کار می کنند. کارکرد و نگهداری فیلترپرس نسبت به اسکروپرس پیچشی ساده تر است. فیلترهای فشاری قطعات متحرک کمتری دارد و بنابراین، قطعات نیازی به تعویض مکرر ندارند. بطور مثال در اسکروپرس، یاتاقان‌ها تحت فشار ثابت هستند و در نهایت با گذشت زمان فرسوده می شوند. علاوه بر این، قطعات فیلترپرس مانند پمپ های مورد استفاده و لوله کشی‌ها از متریال ارزان تر ساخته شده اند و مقرون به صرفه تر هستند.

علاوه بر این، یک اسکروپرس معمولاً به اپراتور نیاز دارد که دائماً بر فرآیند نظارت داشته باشد. نظارت بر فرآیند آبگیری لجن از آن جهت مهم است که اطمینان حاصل شود گرفتگی وجود ندارد و آب‌گیری به خوبی انجام می شود. با سیستم فیلتراسیون تحت فشار، یک اپراتور همیشه نیازی به حضور ندارد. نکته جالب اینجاست که  فیلترپرسهای ناب زیست را می توان با استفاده از:

 • سیستم رباتیک تخلیه کیک
 • و سیستم ویبریشن،

کاملاً خودکار نمود.

شیفتر کاملا اتوماتیک صفحه، از یک کنترل پنل PLC برای تخلیه خودکار فیلترهای فشاری تولیدی ناب زیست استفاده می کند. ربات حسگر نیز بار هر صفحه را گرفته و جابجا می کند. در نتیجه حسگر به لجن اجازه می دهد تا بیفتد (سقوط داشته باشد). استفاده از این سیستمها، یک صرفه جویی عالی در زمان برای شرکتهای هوشمند است. چراکه میتوانند کارمندان خود را به کارهای سازنده تری نسبت به فعالیت “تخلیه فیلتر پرس”، مشغول سازند!

فیلترهای فشاری از یک پمپ دیافراگمی برای فیلتراسیون فشار استفاده می کنند که انرژی بسیار کمتری نسبت به موتورهای بزرگ روی اسکرو پرس مصرف می کند. بنابراین کارکرد فیلتر پرس بسیار ارزان تر از اسکروپرس است. نهایتا اینکه فیلتر پرس را می توان با استفاده از صفحه پشتی (صفحه کور) و یک قطعه اکستنشن، کوچک و بزرگ کرد. (بر خلاف اسکروپرس!)

شرکت معتبر ناب زیست (https://naabzist.com) سالهاست که با باور به نیروهای نخبه و فنی خود از سراسر کشور و تهیه زیرساخت های گسترده تولید (اعم از خطوط تولید حرفه‌ای و تمام مکانیزه و آزمایشگاه‌های تماماَ تخصصی)، بر بام طراحی و  تولید تجهیزات صنعیت ایران زمین تکیه زده است. حضور در بسیاری از پروژه های برتر کشور و کسب رضایت تمام و کمال کارفرمایان گرامی، خود گواه بر این موضوع می باشد. شرکت تولیدی ناب زیست علاوه بر تولید صدها محصول صنعتی، اعم از:

 • انواع برج خنک کننده
 • چیلر
 • پکیج تصفیه فاضلاب
 • سپتیک تانک
 • منهول پلی اتیلن
 • فیلتر شنی
 • دستگاه چربی گیر
 • انواع لوله کاروگیت، لوله پلی اتیلن، لوله پلیکا، لوله آتشخوار، لوله زهکش و…
 • ازن ژنراتور
 • کلرزن
 • یونیت هیتر
 • سردخانه صنعتی
 • سیستم های تهویه مطبوع

و…، به طراحی و تولید انواع فیلترپرس نیز اقدام نموده است. جهت دریافت قیمت فیلترپرسی و همچنین دریافت مشاوره‌های تخصصی در زمینه‌ی آخرین و بهترین شیوه های آبگیری لجن (آبگیری جامدات)، میتوانید با کارشناسان خبره شرکت ناب زیست، ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *